UVODNIK

Sve će to narod platiti

Damir Cupać

Reuters

Reuters

Oni koji su plaćali skuplje gorivo neće dobiti novac natrag, a ostaje im jedino razmisliti hoće li ikada više skrenuti na benzinsku postaju Petrola.

placeholder


Posljednjih šest mjeseci prošle godine svaki ponedjeljak, odnosno svaki drugi, čekao se s nervozom kao i izvlačenje eurojackpota, najviše zbog odluka Vlade u vezi s cijenom goriva. Istim ritmom ušli smo i u novu 2023. godinu, a nema nikave sumnje da će se ponedjeljci nervozno iščekivati još dugo, dugo vremena, budući da se energetsko tržište nije smirilo, kao što se nije smirila ni situacija u Ukrajini. A kada će, ne zna se. Novost je da je jedna naftna kompanija, i kao za inat slovenska, u zadnjih nekoliko dana ušla u rat s Vladom pa je čak u znak neslaganja i prosvjedujući nakratko zatvorila svoje benzinske postaje. Riječ je o Petrolu. Prije toga mogli smo čitati o nezadovoljstvu malih prodavača goriva koji su poručivali da će propasti zbog Vladine politike, a koliko se zna, nitko nije propao. Ispada da prosvjeduju i negoduju oni koji su godinama ostvarivali ekstraprofite, a jedino šute hrvatski građani koji su do sada plaćali skupo gorivo u kunama, a sada će u eurima. Ali će im biti barem na početku lakše zbog cijena u eurima koje su naizgled 7,53 puta manje od onih u kunama. Pa se učini čovjeku da je nekako manje loše prošao, dok se ne sjeti da mu je i plaća 7,53 puta manja. I tako će biti dok se u glavi ne napravi automatizam kada je riječ o plaćanju eurima. Do tada valja pažljivo pratiti što se događa s distributerima i s odlukama Vlade.


Novo poskupljenje rezultat je povećanja najviše dopuštene marže u maloprodaji motornih goriva na 0,0995 eura. Znaju dobro u Vladi da treba zadržati optimistični ton s kojim se ušlo u 2023. godinu, a koji nije neopravdan jer je utemeljen na uspješno odrađenom poslu uvođenja eura i ulaskom u Schengen. Pa pojašnjavaju s Markova trga da bi maloprodajne cijene goriva i plina bile veće da nema mjera ograničavanja cijena. Vlada je, štoviše, prihvatila uredbu kojom se omogućava da trošarine ostanu na razini od prošle godine kako bi se onemogućilo divljanje cijene goriva na benzinskim postajama. Prihvaćanjem uredbe trebao bi se okončati i rat između slovenskog Petrola i Vlade koji je trajao nekoliko dana krajem prošle godine, a rezultat je bio najprije prosvjedno zatvaranje benzinskih postaja Petrola, a onda i povećanje cijena na njihovim pumpama. Oni to pravdaju činjenicom da je Vlada donijela uredbu kojom su trošarine vraćene na iznos prije nego što su počele dvotjedne regulacije cijena.


Veliki je biznis prodaja naftnih derivata pa tvrtke koje se time bave imaju i skupo plaćene pravne službe koje i te kako paze što rade. A da je tako, potvrdio je i državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva Ivo Milatić, priznavši da Petrol pri određivanju cijene goriva od 1. siječnja 2023. godine nije napravio ništa protuzakonito. I potvrdio da su se u Vladi malo opustili zbog silnih uspjeha kojima se kite zadnjih dana. Cijenu tog opuštanja platili su svi oni građani koji su točili gorivo na bezinskim postajama Petrola i kojima nitko neće vratiti raziliku u cijeni.




– Dosad se uvijek događalo da u slučaju intermezza od dan ili dva distributeri nisu podizali tu cijenu. U ovom slučaju Petrol je to napravio i nismo presretni zbog toga. Ostali nisu, a jasno je to da od sutra moraju vratiti cijene onamo gdje i svi ostali, pojasnio je Milatić.


Hrabar je državni tajnik Milatić, ali njegova hrabrost aktivirala se dva dana prekasno za one koji su, još mamurni od proslave novogodišnje noći i još mamurniji od konverzije kuna u euro, skrenuli natočiti gorivo na Petrolovu pumpu. Jer, teško da oni imaju ikakve koristi od toga što u Vladi, uključujući Milatića, nisu presretni zbog toga što su u Petrolu postupili sukladno zakonu, a očekivalo se da neće. Pa sada Milatić junački poručuje da će država štititi građane i gospodarstvo i da će se vidjeti čija će biti zadnja.


Kada je riječ o zaštiti građana, državni tajnik Milatić, a i Vlada, trebali bi znati da je privatna tvrtka – privatna tvrtka i da će sve napraviti kako bi ostvarila dobit i nemaju tu zaštitnici građana što očekivati i nadati se da Petrol neće iskoristiti priliku i povećati cijene goriva, već se mora napraviti sve da se ta prilika ne pojavi. Tim više što je do propusta Vlade došlo u trenutku kada se rat s Petrolom rasplamsao. Oni koji su plaćali skuplje gorivo neće dobiti novac natrag, a ostaje im jedino razmisliti hoće li ikada više skrenuti na benzinsku postaju Petrola.