Kanoćal

Šlepanje uz Vedrana Vivodu

Damir Cupać

placeholder


Teško je vjerovati s kakvom su se lakoćom gradski vijećnici HDZ-a, Mosta i Nezavisne liste Davora Štimca prikrpili inicijativi Vedrana Vivode (Akcija mladih) i Roberta Salečića (Unija Kvarnera) koji su amandmanom tražili da se tri milijuna neutrošenih kuna iz prethodnih godina ne iskoristi za obnovu broda »Galeb«.


Teško je vjerovati jer su ih ovi prikrpljeni već na konstituirajućoj sjednici Gradskog vijeća prozvali izdajnicima i prodanim dušama zbog toga što su podržali izbor Ane Trošelj (PGS) za predsjednicu Gradskog vijeća. Otprilike isti vokabular iskorišten je i u prosincu prošle godine kada su Vivoda i Salečić podržali prvi prijedlog proračuna gradonačelnika Marka Filipovića nakon što je on prihvatio nekoliko njihovih amandmana.


Tragično je za riječku oporbu da se u njihovog lidera prometnuo upravo Vivoda, čovjek kojeg su stavili u istu ravan s Dankom Švorinićem koji je također morao iz sjednice u sjednicu trpjeti uvrede u prošlom mandatu. Dakle, taj izdajnik Vivoda je pokazao velikim oporbenim vijećnicima i nesuđenim gradonačelnicima (Davor Štimac) kako treba ozbiljno raditi posao u predstavničkom tijelu. Najprije je odgovorno podržao izbor Ane Trošelj za predsjednicu, pojasnivši da nitko ne dobiva ništa s obzirom na političku konstelaciju onemogućavanjem konstituiranja i blokiranja početka rada predstavničkog tijela. Naglasio je da ni on ni kolega mu Salečić ne ulaze ni u kakvu koaliciju sa SDP-om niti da će apriori podržavati prijedloge gradonačelnika Filipovića. Ono što je bilo političko zrelo ponašanje, oporbeni vijećnici i nesuđeni gradonačelnici među njima ocijenili su izdajom birača. Njih dvojicu s prezirom su mnogi oporbeni vijećnici gledali dok su se borili za svoje amandmane i onda podržali prijedlog proračuna za 2022. godinu. Najveći domet svih tih mjeseci oporbenim vijećnicima i nesuđenim gradonačelnicima među njima bila su pitanja na Aktualnom satu, koja su, prema njihovoj ocjeni i ocjeni njihovih simpatizera, bila baš ono opaka i žestoka.




Da Vivoda diktira tempo, a valja priznati da je posao dobro odradila i Petra Mandić iz Mosta, bilo je jasno u veljači i u ožujku ove godine na sjednicima predstavničkog tijela kada se prihvaćala nova odluka o gospodarenju otpadom koja je rezultirala novim poskupljenjem te usluge. Vivoda je najžešće ušao u fajt s gradskim vlastima i direktoricom Čistoće Jasnom Kukuljan i radio je to argumentirano. U svakom trenutku znao je što priča. Za razliku od mnogih oporbenih vijećnika i nesuđenih gradonačelnika. Odluka je prošla zahvaljujući glasovima Možemo Rijeka i činjenici da je vijećnik Mosta Aleksandar Saša Milaković nije pojavio na sjednici.


Uslijedila je sjednica u travnju ove godine na kojoj je prvi put u ovom mandatu srušen kvorum nakon što nije prihvaćen amandman Vivode i Salečića da se tri milijuna kuna umjesto za obnovu »Galeba« preusmjeri za obnovu HNK-a Ivana pl. Zajca. Drugim riječima, nitko od oporbenih vijećnika i nesuđenih gradonačelnika nije se potrudio iskoristiti poslovničke mogućnosti i dati gradonačelnikovom prijedlogu protuprijedlog. Pa su iskoristili priliku i ušlepali se uz Vivodu i Salečića i onda rušenje kvoruma predstavljali kao svoj veliki politički trijumf. Do kojega ne bi ni došlo da nije bilo prijedloga izdajnika i prodanih duša Vivode i Salečića.


U sličnoj situaciji kada je riječ o »Galebu« u prošlom mandatu bila je Lista za Rijeku koja je smogla snage i digla ruku za kredit za obnovu. Bilo je puno političkih razloga da se to ne napravi, ali vijećnici Liste za Rijeku su to napravili. Za sljedeću sjednicu Gradskog vijeća gradonačelnik Filipović mora pripremiti dodatno obrazloženje za tri milijuna kuna namijenjenih »Galebu«, a u planu je i obilazak Titovog broda u kraljevičkom škveru. Sve kako bi se Vivoda i Salečić, a možda i neki drugi vijećnici smekšali. Činjenica je da Gradsko vijeće treba, točnije već je trebalo, dobiti materijal o novcu koji je potrošen za obnovu »Galeba« sa specifikacijom svih troškova. Ali jednako tako je činjenica da u ovoj fazi obnove nije mudro zaustavljati projekt koji je, i to je istina, probio sve rokove. No, hoće li tri milijuna kuna otići za obnovu »Galeba«, a gradonačelnik Filipović tvrdi da je riječ o zadnjim sredstvima, zavisit će od Vivode i Salečića. Oni sami moraju odlučiti hoće li i dalje biti legende među onima koji su ih prozvali izdajnicima i prodanim dušama, ili će podržati završetak radova na obnovi broda koji je HDZ-ov ministar Božo Biškupić 10. listopada 2006. godine proglasio kulturnim dobrom Republike Hrvatske.