UVODNIK

Obnova ima ograničeni politički domet

Foto Davor Kovačević

Foto Davor Kovačević

Ako izbori budu imalo neizvjesni, možda bi odlučnu razliku mogle činiti televizijske snimke s Banovine. U smislu prikazuju li kontejnere ili obnovljene kuće

placeholder


Saborska oporba razmatra najbolju taktiku za pritisak na Vladu zbog spore obnove središta Zagreba i Banovine. U igri su dvije opcije – zahtjev za opoziv ministra Ivana Paladina ili za interpelacijom u sklopu koje bi se raspravilo stanje na pogođenim područjima. Što god učinili, svest će se na jedno – ukazivanje na loš rad Vlade i usmjeravanje odgovornosti na premijera Andreja Plenkovića osobno. Kao i svaki put, ovakva će akcija oporbe imati uspjeha, ali će on biti ograničen.


Forte oporbe je pokazati kako je Vlada krajnje neefikasna jer već dvije godine nije napravljen značajniji pomak u obnovi. Neće to biti uopće teško, dovoljno će biti nabrojiti koliko je kuća i stanova obnovljeno. A te brojke govore same za sebe. Najavljena smjena ministra graditeljstva i obnove Ivana Paladina zapravo je nabacivanje na ukazivanje koliko je ministara iz ovog ili onog razloga moralo otići iz Vlade. I tu brojke govore same za sebe. Bit će to performans kakav smo u zadnjih šest godina puno puta vidjeli. Oporbene stranke njima kupe političke bodove, što je naravno legitimni način političke borbe, ali je njihov broj, i to se pokazalo puno puta, prilično ograničen.


U ove se dvije godine već pokazalo da širu javnost tema obnove ne zanima baš previše. Vidi se to po istraživanjima raspoloženja birača po kojima vladajuća stranka uvjerljivo vodi ispred svojih suparnika s ljevice. Možemo! i SDP nemaju zajedno onoliku podršku koju ima HDZ. Moguće da je stvar u tome da su oba područja pogođena potresima svaka na svoj način izvan fokusa javnosti. Središte Zagreba većina građana iz drugih dijelova Hrvatske ionako doživljava kao mjesto na kojem u najvećem dijelu obitava društvena elita. Bilo ona nastala nakon 1945. koju se obično naziva »crvenom buržoazijom«, bilo ona stvorena nakon promjene vlasti 1990. A koje su se kroz zadnja tri desetljeća bez obzira na svjetonazorske razlike i prilično zbližile. Što se tiče Banovine, bez obzira na u zemljopisnom smislu relativno veliko područje, na njemu ne živi baš previše ljudi. Riječ je o tradicionalno siromašnom području koje su dodatno potaracale postkomunistička gospodarska tranzicija i rat koji je ovdje od 1991. do 1995. bijesnio. Zbog toga je sve što se događa u središtu Zagreba i na Banovini u najvećem dijelu ispod radara šire javnosti.




Usto nekakav gnjev javnosti što se tiče Vlade u ovom je trenutku fokusiran na poskupljenja tijekom konverzije u euro. Cijene u trgovinama, odnosno njihov iznenadan rast tijekom novogodišnje noći tiče se svih građana Hrvatske. I samim tim je puno važniji za domaću javnost od broja obnovljenih kuća u Petrinji. Sebičnost je nažalost dio ljudske prirode. Svi prvo gledaju najprije sebe i svoje interese, a tek ostaci ostataka pažnje usmjeravaju se na probleme nekih drugih ljudi. Ako Vlada uspije natjerati trgovce i ostale djelatnosti na znatno smanjenje cijena, taj će eventualni uspjeh gotovo potpuno zasjeniti problem beskućnika na Banovini. A ako i ne uspije u tome, opet će pažnja javnosti biti na tome. Okrutno ili ne, to zanima sve građane Hrvatske.


Ograničenju uspjeha oporbe kroz saborsku raspravu pridonijet će svakako i činjenica da će ovo biti tek jedan od brojnih takvih događanja. Naravno, oporbena poruka doći će do birača. To je uostalom i glavni cilj rasprave, a ne smjena pojedinog ministra. Ali građani su već pomalo rezignirani i jako mali broj njih će na internetu pažljivije otpratiti saborsku raspravu. A izvješća na televizijskim dnevnicima bit će tek jedna vijest među njih puno s kojima nas svake večeri zasipaju s malih ekrana.


Međutim, ova nesretna obnova nije bez izvjesnih političkih opasnosti za vladajuću stranku. Istina jest da sva istraživanja javnog mnijenja pokazuju njezinu veliku prednost što se tiče potpore birača. I da je HDZ, barem kako stvari sada stoje, i dalje veliki favorit za pobjedu na sljedećim parlamentarnim izborima ma kada oni na kraju bili. Ali to su samo prognoze. Stvarna izborna utakmica ipak je nešto sasvim drugo. Posebno ako SDP i Možemo! ipak nekako sklepaju predizbornu koaliciju. Ako izbori budu imalo neizvjesni, možda bi odlučnu razliku mogle činiti televizijske snimke s Banovine. U smislu prikazuju li kontejnere ili obnovljene kuće.