Uvodnik

(Ne)dobar posao u Urinju

Damir Cupać

Snimio SERGEJ DRECHSLER

Snimio SERGEJ DRECHSLER

Prvo što čovjek može pomisliti je da je opet neki marifetluk Ine u pitanju i da treba istražiti jesu li krivi Mađari iz MOL-a ili ovi naši u upravi hrvatske naftne kompanije. Ali, krivi su ni manje ni više nego Austrijanci

placeholder


Došla su stvarno gadna vremena, a da je tome tako, svjedoči i gotovo pa nevjerojatna situacija na koju upozoravaju rumunjski radnici koji mjesecima nisu dobili plaću. A rade u Hrvatskoj za austrijsku kompaniju. Ti ljudi su angažirani na jednom od najvažnijih hrvatskih energetskih projekata – modernizaciji riječke rafinerije u Urinju. Prvo što čovjek može pomisliti je da je opet neki marifetluk Ine u pitanju i da treba istražiti jesu li krivi Mađari iz MOL-a ili ovi naši u upravi hrvatske naftne kompanije. Ali, krivi su ni manje ni više nego Austrijanci. Stvarno su došla gadna vremena kada ni ono što je nekada bilo Zapad više ne funkcionira kao Zapad, a zbog čega ispašta Istok. Ovaj put nije riječ o nekim šljakerima iz trećeg svijeta bez papira za koje nikoga nije briga. Ovaj put riječ je o državljanima jedne od članica Europske unije koji rade za tvrtku iz druge članice Europske unije, a posao se obavlja na jednom od najvažnijih projekata u trećoj zemlji Europske unije. Kao da je riječ o nekom distopijskom skeču u koji je teško povjerovati. A ipak se događa i nije smiješno. Jer je riječ o tužnim sudbinama rumunjskih radnika. Rumunjski inženjer Sorin Busu u šoku je i nevjerici zbog svega što se događa.


Kako kaže, došli su u Hrvatsku odraditi dobar projekt da bi se po prvi put u svojim profesionalnim karijerama suočili sa situacijom da im nije plaćeno za obavljeni rad, a očajni Busu upozorio je i da uopće ne znaju kako bi reagirali i što činiti. A ne zna što činiti jer se cijela ova situacija događa u zemlji koja je članica Europske unije u kojoj bi pravna država morala funkcionirati tako da je nedopustivo da se državljanima članice EU-a koji rade potpuno legalno u drugoj državi članici EU-a ne isplaćuje plaća. Nije tome tako davno kada smo gledali očajne hrvatske radnike koji ostaju bez plaća, koji ostaju bez egzistencije, a njihove obitelji završavaju na prosjačkom štapu. Zna se to još uvijek i danas događati u Hrvatskoj, ali puno rjeđe. Pa valjda kao da nije dosta hrvatske muke, nego se priključila i rumunjska muka.


Rumunjski radnici pojasnili su da je do neisplata plaća došlo zbog financijskih problema unutar austrijske grupacije Christof Industries Global, a koju je glavni izvođač radova, talijanski KT-Kinetics Technology, angažirao na dijelu projekta modernizacije i nadogradnje riječke rafinerije. Zbog lanca neplaćanja najgore su prošli radnici rumunjske tvrtke IGW Proiecte International iz Bukurešta. Ta je tvrtka ušla u posao u riječkoj rafineriji jer ju je angažirala rumunjska podružnica austrijskog koncerna kako bi u Urinj stigli kvalificirani radnici sposobni odraditi složene zadatke na modernizaciji pogona. Dakle, u ovoj priči nevina su i hrvatsko-mađarska naftna kompanija i rumunjska tvrtka, a crna ovca je austrijska grupacija koja je zapala u financijske probleme zbog čega su, po običaju najgore prošli radnici koji su ostali bez plaća.




Da je tome tako, tvrdi direktor i vlasnik rumunjske tvrtke Giuseppe Basile. I dodaje da se mjesecima ne može dobiti ni odgovor što se događa, a kamoli kada će Austrijanci isplatiti svoje obveze. I zato što nemaju s kim komunicirati, a problem se ne rješava odlučili su javno istupiti kako bi potaknuli odgovorne da nešto poduzmu kako bi se ova blamaža okončala, a radnici dobili plaće koje su zaradili. Prosvjednici su procijenili da zbog neodgovornosti austrijskog holdinga iz Graza pati oko 300 radnika koji rade kako bi se modernizirala riječka rafinerija. Što nikako nije mali broj. Pa bi odgovoran vlasnik koji je naručio radove pod hitno stisnuo i glavnog izvođača radova i njegovog neodgovornog podizvođača kako bi se plaće isplatile i nastavilo s radovima. Modernizacija je započela u najgore moguće vrijeme kada cijeli svijet trese energetska kriza. Pa samo još nedostaje to da se posao ne odradi na vrijeme, nego da se opet krene s prolongiranjem početka proizvodnje. Šteta bi bila nenadoknadiva, sigurno puno gora od neisplate plaće radnicima. Valja se nadati da će rumunjskim radnicima biti isplaćen svaki cent od procijenjenih 700.000 eura duga i da će netko u Austriji i te kako odgovarati zbog svega. Stvarno su došla gadna vremena kada čovjek više ne može vjerovati ni austrijskoj tvrtki.