Zlatko Crnčec

Narodne obveznice trebalo je i ranije izdavati

Zlatko Crnčec

Photo: Emica Elvedji/PIXSELL

Photo: Emica Elvedji/PIXSELL

Kamate koje će država platiti ostat će u Hrvatskoj i tu će se dalje ulagati ili trošiti

placeholder


Upis narodnih obveznica počinje danas u petstotinjak poslovnica šest banaka. Počinje time svojevrsni eksperiment u kojem sudjeluju država i njeni građani, a koji će među ostalim pokazati vjeruju li joj građani dovoljno da joj na dvije godine povjere svoj novac. U svakom slučaju, dobar je to potez Vlade iz više razloga.


Ministar financija Marko Primorac jučer je jasno upozorio potencijalne ulagače među građanima. A to je da ako žele biti potpuno sigurni da će ostvariti predviđenu zaradu, da će državne obveznice morati držati pune dvije godine. Naime, ovim će se državnim obveznicama trgovati na Zagrebačkoj burzi. A kao što se zna na svakom tržištu, pa tako i onom na kojem se obveznice kupuju i prodaju, cijena može rasti, a naravno može i padati. Što pak prevedeno znači da onom građaninu kojem uložen novac zatreba, recimo, za godinu i pol nakon kupovine obveznica, njih mora prodavati na Zagrebačkoj burzi i za njih će dobiti cijenu koja će u tom trenutku biti važeća. Jedini siguran način da se dobije natrag novac sa zajamčenom kamatom jest taj da se čeka protek pune dvije godine kada će država obveznice otkupljivati natrag. Naravno, građani bi mogli, u slučaju da cijena obveznice poraste, prodati je na burzi prije roka, ali to su već poslovi u koje se obični građani baš ne bi trebali samo tako upuštati. Ali u svakom slučaju, Vlada bi trebala dodatno upozoriti građane na ove varijante. Jer u suprotnom bi se zaista moglo dogoditi da nekome zatreba novac, recimo, šest mjeseci nakon uplate pa tada prodajući obveznice bude na gubitku. Pa da onda počne optuživati državu za prevaru.


Otpadaju ovdje kritike koje dolaze i iz oporbe, i iz dijela financijskog sektora, da država cijelom ovom akcijom potkupljuje građane u sklopu pripreme za parlamentarne izbore, ma kada oni bili. To bi onda valjda značilo i da država kada se zadužuje kod institucionalnih ulagača potkupljuje i njih, što je naravno potpuna besmislica. Kamata koja će biti ponuđena građanima manje-više je ista kao i ona kod banaka i ostalih financijskih institucija. A razlika je u tome što će ovaj put novostvorena vrijednost ostati u Hrvatskoj, a neće završiti u Hong Kongu ili New Yorku. Profesor Željko Lovrinčević je u izjavi za naš list rekao da bi Vlada možda trebala biti hrabrija i građanima ponuditi čak i više od milijardu eura.




Već smo i prije spomenuli da bi ova inicijativa mogla pridonijeti financijskom opismenjavanju građana. Naime, njihova je financijska pismenost na krajnje niskoj razini. Da je tome tako, potvrđuju brojni ekscesi iz zadnja tri desetljeća koji su završavali suzama, ovrhama, izbacivanjem iz kuća i stanova te upadanjem dijela građana u pravo pravcato financijsko ropstvo. Država se iz tko zna kojih razloga nikada nije potrudila promijeniti tu situaciju. Nikada se nije dogodilo da se organiziraju besplatni tečajevi i promotivne akcije pomoću kojih bi se ljudima barem na elementarnoj razini pojasnila ova tematika. Time bi se izbjegle brojne osobne tragedije kojima smo svjedočili kroz medije u zadnjih nešto više od tridesetak godina.


Usto, oni građani koji imaju višak novca mogli bi ga početi ulagati u nešto drugo, a ne samo u nekretnine kojima cijene već dugo rapidno rastu. Svako se malo s raznih strana najavljuje moguće pucanje i ispuhivanje nekretninskog balona, ali to nikako da se dogodi. Međutim, kad-tad doći će do padanja cijena, a neki analitičari smatraju da bi bilo dobro da oni koji imaju novac shvate da se on može oplođivati na puno bolji način.


Naravno, u cijeloj priči postoji i politička dimenzija. Ali ona ovaj put i nije prevelika. Građanima je već objašnjeno, a i dodatno će im se objasniti, da novac moraju držati dvije godine u obveznicama da bi sigurno zaradili. A budući da većina građana ionako nema na desetke tisuća eura kojima bi mogla na kamati od 3,25 posto zaraditi ozbiljan novac, njihova će zarada biti minimalna, ali opet će im dobro doći. Ali da bi samo zbog toga na izborima zaokružili vladajuću stranku, nije baš previše izvjesno. Neki možda i hoće, ali oni neće odnijeti prevagu. Sve u svemu, kamate koje će država platiti ostat će u Hrvatskoj i tu će se dalje ulagati ili trošiti. Možda je i prije trebalo posegnuti za ovim potezom.