Uvodnik

Naftno alkemijanje

Damir Cupać

Ilustracija Foto Igor Soban/PIXSELL

Ilustracija Foto Igor Soban/PIXSELL

Od početka travnja do kraja lipnja ove godine američkim kompanijama Exxon i Chevron profit je skočio više od tri puta u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Slične rezultate bilježe poslovne bilance europskih naftnih tvrtki

placeholder


Kažu da zakon tržišta sve rješava jer ponuda i potražnja izbalansiraju svaku cijenu na tržištu. Moglo bi se reći da je to možda tako, osim kada je riječ o energetskom biznisu, a pogotovo kada je riječ o naftnom biznisu. Nema te škole koja može naučiti čovjeka da shvati pumpanje i ispumpavanje cijene barela nafte jer je riječ o nakaradnoj alkemiji koja za nekoga crne izlučevine Zemlje pretvara u zlato, a većinu građana zavija u crno. Što su građani više zavijeni u crno dok tankaju preskupe litre u rezervoare, to naftni alkemičari više trljaju ruke. Kada se pogleda vrijeme od 2020. godine, jasno je da je riječ o čistoj alkemiji. Početak pandemije koronavirusa i žestoke epidemiološke mjere kojima se u 2020. godini ograničavalo kretanje građanima smanjilo je potražnju za naftom i naftnim derivatima toliko da se znala naći vijest da su neke tvrtke koje se bave naftnim biznisom spremne platiti preuzimanje tankera i skladištenje dragocjenog tereta. Odnosno, isplativije im je bilo dati robu za džaba, nego da im crno zlato pluta po svjetskim morima. No, ta konstelacija nije se prelila na benzinske pumpe.


Naftni alkemičari kao mnogo puta do sada strpljivo su čekali trenutak kada će vratiti izgubljeno i ostvariti ekstra profite. Okidač je bio rat u Ukrajini i sankcije Rusiji. Onda je krenulo alkemijanje na veliko, a rezultat tog alkemijanja objavljen je prije nekoliko dana. Naime, od početka travnja do kraja lipnja ove godine američkim kompanijama Exxon i Chevron profit je skočio više od tri puta u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Slične rezultate bilježe poslovne bilance europskih naftnih tvrtki. Britanski Shell imao je 18 milijardi dolara profita, British Petroleum 8,5 milijardi, a francuski TotalEnergies 9,8 milijardi. Da je takvo alkemijanje duboko nemoralno jer se ekstraprofiti ostvaruju na muci stanovnika i umjetnim pumpanjem cijena kako bi se pod izgovorom rata u Ukrajini i poremećaja na svjetskom tržištu zbog sankcija Rusiji prelijevali dolari iz dubokih džepova, upozorio je i glavni tajnik Ujedinjenih naroda Antonio Guterres. On je pozvao vlade država u kojima naftne kompanije ostvaruju enoromnu dobit da uvedu posebne poreze na neočekivanu dobit za naftne i plinske kompanije. Ocijenio je da je u sadašnjim okolnostima takva dobit groteskna pohlepa.


Ova groteskna pohlepa kažnjava najsiromašnije i najranjivije ljude, dok istovremeno uništava naš jedini zajednički dom. Pozivam sve vlade da oporezuju ovu pretjeranu dobit i iskoriste sredstva za potporu najugroženijim ljudima u ovim teškim vremenima, poručio je glavni tajnik UN-a Gutteres.




I gle čuda, nakon što su podaci o vrtoglavim zaradama alkemičara objavljeni, dreknuo je i UN, značajno pojeftinjuju cijene naftnih derivata na benzinskim pumpama, a što je objavila Vlada – cijena osnovnog benzina pada na 11,30 kuna po litri, dizel na 12,14 kuna, a nova cijena plavog dizela je 8,50 kuna.


I što nam drugo preostaje nego da sretno krenemo mahati repićima jer je benzin pojeftinio te prestanemo režati i lajati na naftne alkemičare i na njihove političke marionete koje će dijeliti ekstraprofite kada im se budu isplaćivale dividende koje će narasti u nebo na muci i znoju običnog svijeta za koji oni ne mare i nije ih briga. Davno su oni shvatili da će narod lajati i režati, ali neće ugristi, i davno su shvatili da se mogu samo nasmijati na invektive Ujedinjenih naroda čiji je legitimitet odavno nagrižen jer nemaju nikakve instrumente kako bi penalizirali pohlepu i nemoral. Da stvar bude tragičnija, građani bi kao trebali biti sretni jer će uštedjeti na dva tjedna manje od kune po litri benzina, ali ta im je kuna već davno ukradena, primjerice, u cijeni jednog kilograma lubenice. Bilo bi nekako podnošljivo da građani dobivaju na mostu, a gube na ćupriji pa da su nekako na nuli. Problem je u tome što gubimo i na mostu i na ćupriji jer ne alkemija se samo s naftom, nego i sa svim ostalim energentima, a ništa bolje nije ni s prehrambenim proizvodima. Vjerojatno će jednom i ovaj zulum završiti, a onda će ono malo pametnog svijeta baciti pogled na poslovne bilance i vrlo brzo shvatiti tko je vodio vještičje kolo. Nije narod lud kad je smislio izreku – nekom rat, nekom brat.