Piše Tihana Tomičić

HDZ i istrage

Tihana Tomičić

Foto Davor Kovačević

Foto Davor Kovačević

Puno je političkih analitičara koji smatraju da je HDZ na narednim izborima miran, osim ako bilo koja od afera ne zahvati osobno premijera Andreja Plenkovića.

placeholder


Puno je političkih analitičara koji smatraju da je HDZ na narednim izborima miran, osim ako bilo koja od afera ne zahvati osobno premijera Andreja Plenkovića. I u našem listu prije nekoliko je dana PR-ovac i analitičar Krešimir Macan konstatirao da je predsjednik Vlade gromobran za cijeli HDZ – dok je on stabilan, i HDZ-ov je rejting stabilan.


Ipak, afere se redaju jedna za drugom. Kad nisu ministri, onda su župani. Nije Damir Dekanić, vukovarsko-srijemski župan, ni prvi, a vjerojatno ne i zadnji koji je s lisicama na rukama napustio funkciju u lokalnoj samoupravi.


Sjetimo se Alojza Tomaševića u Požegi, ili župana u Sisku, ili gradonačelnika Velike Gorice. Nije, doduše, kaznena prijava ili afera u samoupravi vezana samo za jednu stranku, HDZ – sjetimo se samo Petrinje i Darinka Dumbovića. Pa i SDP-ovci iz Nove Gradiške, Čakovca i drugih mjesta imali su sličnu sudbinu.




No, HDZ je vladajuća stranka na nacionalnoj razini, i zato sve vezano za članove HDZ-a itekako utječe na nacionalnu političku scenu.


Najnoviji slučaj župana Dekanića, koji je vozio u pijanom stanju, skrivio nesreću, a onda prema nalazima istrage još i zataškao slučaj u policiji, i pritom natjerao druge osobe da lažu u njegovu korist, vrlo je neugodan za HDZ u cjelini. Oficijelno to se zove povreda službene dužnosti, ali kolokvijalno – problem je u zataškavanju.


Oporba bjesni, tvrde da je Dekanić samo još jedan u nizu bahatih HDZ-ovaca koji misle da se mogu prema državi ponašati kao da je njihovo osobno i stranačko vlasništvo, te da bi stoga u ovoj istrazi veći fokus trebao biti na državnim službenicima, dakle onima koji su pomogli u prikrivanju Dekanićeva prometnog prekršaja izazvanog u pijanom stanju i eventualnoj šteti na službenom automobilu županije.


HDZ će, jasno je, Dekanića sankcionirati – zasad mu je članstvo u stranci stavljeno u mirovanje. A ako uhićeni župan, koji je čak 11 mjeseci od događaja tvrdio da nije vozio službeni auto, nego je sve prevalio na svoje suradnike i rođake, ima imalo morala, i ostavka bi trebala biti neminovna.


S obzirom na to da nisu prošle dvije godine od lokalnih izbora, to znači da bi Vukovarsko-srijemska županija mogla na nove izbore. Iz DP-a likuju zbog toga pa Ivan Penava, ex HDZ-ovac, vidi svoju šansu za političko osvajanje županije.


Iako bi dominacija strukture još desnije od HDZ-a bila sigurno loša za tu županiju, s obzirom na sastav stanovništva, Penava svakako sad vidi šansu za sebe i Domovinski pokret.


Ako pak župan Dekanić neda ostavku, tek tada je riječ o debelom obrazu, a HDZ ostaje nemoćan jer je mandat župana, kao i zastupnika u Saboru, neotuđiv jer je dobiven neposredno od građana na izborima. Zato će se pokušati kupovati vrijeme.


U svakom slučaju, ovo je za vladajuće vrlo neugodno. U priču je de facto uvučen i sam premijer jer je, kad je slučaj prije 11 mjeseci izašao u javnost prvi put, načelno branio župana Dekanića.


Odnosno povjerovao mu je. Sada pak iz istrage vidimo da je Dekanić, dapače, zloupotrijebio svoj utjecaj ne bi li slučaj zataškao, i time prevario i javnost, a i svoje stranačke kolege, zajedno sa samim šefom stranke.


Stoga HDZ još uvijek daje jednu malu ogradu – nije Dekanića isključio, nego stavio u mirovanje, a uz to u priopćenju kažu i da za razliku od oporbe poštuju presumpciju nevinosti, te ne vrše na nadležna tijela politički pritisak.


Kako vrijeme prolazi, čini se da je to o pritisku na nadležna tijela možda i istina. Naime, ako bi HDZ kao organizacija činio takav pritisak, za pretpostaviti bi bilo da uspijevaju i zaštititi svoje članove, pa ovakvih akcija PNUSKOK-a i DORH-a vjerojatno ne bi ni bilo.


Dojam je da je taj pritisak sve manji, iz same činjenice koliko je HDZ-ovih aktera već dosad završilo u raznim istragama ili s lisicama na rukama.


Dojam je da je Plenković digao ruke od pokušaja da na bilo koji način štiti »prijestupnike« u vlastitim redovima, štoviše, da ih se rado i rješava.


Vladajući imaju taj privilegij da imaju bazu od više od 200.000 članova pa novih kadrova uvijek imaju na lageru (za razliku od SDP-a, koji ima ogroman kadrovski deficit, ali to sad nije tema), stoga je dojam da se pušta da niz vodu ode sve što treba otići.


Plenković pristaje da bude gromobran stranke, ali munje i gromovi ipak poneke ošinu.