Piše Dražen Katalinić

Dronovi i kanaderi ne idu zajedno

Dražen Katalinić

Foto Toni Katic/PIXSELL

Foto Toni Katic/PIXSELL

Svakodnevni život danas ne možemo zamisliti bez pametnih telefona, a svakodnevica će nam uskoro postati nezamisliva bez dronova

placeholder


Svakodnevni život danas ne možemo zamisliti bez pametnih telefona, a svakodnevica će nam uskoro postati nezamisliva bez dronova. Nažalost, dronovi su u mainstream došli zbog ruske agresije na Ukrajinu zbog čega ih uglavnom povezujemo s ratovanjem i vojnom industrijom koja dronove, odnosno besposadne letjelice, opravdano smatra oružjem budućnosti, a njihova učinkovitost na bojištu nadmašila je sva očekivanja. I Hrvatska je prepoznala važnost dronova za obranu, a resorni ministar Ivan Anušić najavio je ambiciozan plan prema kojemu bi Hrvatska trebala biti najveći proizvođač dronova u Europskoj uniji. Nije riječ o praznom obećanju, poput onoga da će Hrvatska otkupiti mađarski udio u Ini, nego o ideji koja se može provesti u djelo jer se u Hrvatskoj dronovi proizvode na veliko, čak ih i djeca izrađuju na satovima robotike, a i sve je više malih tvrtki, takozvanih start-upova, koje koristeći umjetnu inteligenciju i razvijajući vlastita tehnološka rješenja proizvode dronove za izvoz.


Jedna od takvih tvrtki je, primjerice, Orqa iz Osijeka za čije su dronove interes pokazale velike svjetske kompanije, a koju su prije sedam godina osnovala tri mladića u 20-im godinama života. Kažu da rade »istraživanje, razvoj i prototipiranje uređaja iz područja tehnologija pogleda iz prvog lica (FPV), udaljene stvarnosti (RR), prijenosa videosignala i radiokomunikacije te proizvodnjom elektroničkih komponenata i uređaja, od kojih su najpoznatije videonaočale za pilote dronova FPV.One. Istraživanje i razvoj te proizvodnja elektroničkih komponenata i uređaja smješteni su u Osijeku, u Poduzetničkom inkubatoru BIOS.« Dakle, ne samo da razvijaju prototipove, nego ih i proizvode u Hrvatskoj. Industrija budućnosti za poželjeti! A koliko je industrija dronova popularna u Hrvatskoj, najbolje oslikava podatak Agencije za civilno zrakoplovstvo prema kojemu se broj osposobljenih pilota dronova, kao i broj registriranih operatora dronova u samo dvije godine udvostručio. Toliko smo ih proizveli da agencija ne zna koliko trenutno imamo dronova u Hrvatskoj.


Osim u vojnoj industriji, dronovi se mogu koristiti za čitav niz potreba. U medicinske svrhe, na primjer, dron se može koristiti, i već se koristi, za hitnu dostavu lijeka pacijentu ili za dostavu lijekova na teško pristupačnim područjima. Može ih koristiti pošta za dostavu pošiljaka u zabačenim i izoliranim krajevima, policija ih koristi za nadzor državne granice, a ne zaboravimo da je upravo Hrvatska vojska među prvima u svijetu besposadne letjelice, istinabog američke, koristila za pripremu vojno-redarstvene operacije Oluja. Dronovi se itekako mogu koristiti u civilne svrhe, a jedna od njih je i nadzor požara, odnosno prevencija požara. No, svi zaljubljenici u nove tehnologije i dronove tu moraju biti oprezni i paziti da se previše ne zaigraju jer u tom slučaju dronovi postaju opasnost, a ne pomoć u svakodnevnom životu i poslu. Zračne luke i piloti već godinama povremeno prijavljuju incidente s dronovima koji lete u blizini aerodroma i ometaju sigurnost zračnog prometa, a odnedavna na dronove upozoravaju i vatrogasci. Kažu da svako neovlašteno korištenje dronova na požarištu može ugroziti posadu kanadera i vatrogasaca na terenu. A u najgorem slučaju može doći do odgode vatrogasne intervencije, odnosno gašenja požara. Jer dok god je dron u zraku u blizini požarišta, ništa od gašenja. Jer dronovi i kanaderi ne idu zajedno.




Stoga se na sve vlasnike dronova apelira da poštuju pravila i propise te da nikako ne izvode letačke operacije u blizini požarišta i drugih hitnih intervencija. I hitne službe se međusobno dogovaraju kada će i koja koristiti dronove i poštuju stroga pravila za njihovo korištenje. Sezona je požara i svi moramo biti na dodatnom oprezu, a podići dron da bi se snimila impresivna fotografija vatrene buktinje je krajnje neodgovorno i takvi pojedinci se odmah prijavljuju policiji. Dronovi vatrogascima služe za rano otkrivanje požara i nadzor požarišta, i neka uloga dronova u sezoni požara na tome i ostane. Stoga, prije svakog podizanja drona, pa čak i u vlastitom dvorištu, treba razmisliti o tome hoće li njihov let dovesti u opasnost živote ljudi i imovinu.