Damir Cupać

Čišćenje u Čistoći

Damir Cupać

Riječka izvršna vlast i novi direktor teško da više imaju alibi da je za prljavštinu u gradu kriv SDP



Gradonačelnica Iva Rinčić, njezin zamjenik Vedran Vivoda, a nije zaostajao ni drugi zamjenik Aleksandar-Saša Milaković, cijelu su kampanju na lokalnim izborima 2025. godine temeljili na obećanju da će očistiti Rijeku. Nekako se podrazumijevalo da vjerojatno misle na prljave riječke ulice i uvođenje reda kada je riječ o odvozu otpada. Kada su završili izbori na kojima su im birači u drugom krugu dali gotovo dvotrećinsku podršku, priča o čišćenju Rijeke se nastavila i nebrojeno je puta naglašavano da je riječ o imperativu. Prošlo je godinu dana, riječke ulice nisu očišćene, i dalje su vidljivi problemi s odvozom komunalnog otpada. Unatoč enormnom poskupljenju koje je stupilo na snagu 1. siječnja 2026. No, za razliku od ulica, kadrovska struktura na Korzu 16, a posebno u komunalnim tvrtkama i te kako se provjetrava. Istina, bilo je potrebno neko vrijeme da bi se taj posao odradio, angažirane su i head hunting agencije, ali čišćenje je u punom jeku. Najprije su razriješeni dužnosti svi direktori komunalnih poduzeća. Osim direktora Energa Marka Križanca koji nije ni morao na javni natječaj. Valja biti pošten i reći da je izbor novih čelnih ljudi odrađen bez repova jer su na ta mjesta došli ljudi koje se ni na koji način ne može politički povezati s riječkom vlašću. Jedino je direktor Rijeka plusa Vlado Mezak bio čovjek od povjerenja budući da je cijelu kampanju Ive Rinčić odradio kao da joj je kandidat za zamjenika. Nije bilo javnog istupa, a da na njemu u znak podrške nije bio Mezak.


Na tom je višemjesečnom natječaju za direktora Čistoće izabran Igor Velimirović. Riječ je o čovjeku koji je gotovo cijelu profesionalnu karijeru proveo u privatnom sektoru. Što znači da mu mozak ne funkcionira po unaprijed zadatom programu da se ne dira ljude od povjerenja. Kao rezultat novih navika u upravi Čistoće, uslijedio je za sada najjači val provjetravanja. Izvanredni otkaz dobila je nekadašnja direktorica Jasna Kukuljan. U Čistoći su pojasnili da joj je u lipnju 2026. godine uručen izvanredni otkaz ugovora o radu zbog zlouporabe bolovanja. Jasna Kukuljan iskoristit će ili neće pravo za pobijanje rješenja o izvanrednom otkazu o radu, kao što će se u sudskom postupku vidjeti je li ili nije počinila kaznena djela u aferi Sortirnica koja je gradski proračun koštala zbog vraćanja europskih sredstava oko četiri milijuna eura. To će pokazati vrijeme i pravorijek suda. No, ono što je sigurno jasno kao dan je činjenica da je odlukom Čistoće o izvanrednom otkazu i te kako zadovoljan zamjenik gradonačelnice Vedran Vivoda. Zato što je on u svom prvom sazivu kao gradski vijećnik teške bitke vodio s direktoricom Kukuljan u ono pandemijsko vrijeme kada su se sjednice gradskog parlamenta održavale u Centru Zamet kako bi se ispoštovale propisane zdravstvene mjere.


Budući da smo tome svjedočili, a može biti i da smo subjektivni u ocjeni, ali nevjerojatna je bahatost s kojom se direktorica Kukuljan ophodila prema gradskim vijećnicima iz oporbe. Koji su u skladu sa svojom pozicijom tražili potpuno opravdano podatke o poslovanju ove gradske tvrtke, čiste račune i računicu prije nego što bi na snagu stupila nova poskupljenja za sve očajniju uslugu prikupljanja i odvoza otpada. Nekada je izgledalo da je i tadašnjim SDP-ovim vijećnicima bilo neugodno koliko je direktorica Kukuljan docirala s govornice, najprije za mandata Vojka Obersnela, a kasnije i za mandata Marka Filipovića. Sve dok nije napustila funkciju direktorice, a na njeno mjesto nije došao Bojan Jurdana. Koji je nekada bio direktor, pa je razriješen te dužnosti, a onda je nakon afere Sortirnica opet dobio povjerenje tadašnjeg gradonačelnika Marka Filipovića. Čini se da će redove Čistoće napustiti i Jurdana. Koji nije bio bahat ni bezobrazan na sjednicama gradskog parlamenta. Ali jednostavno je morao pasti jer je simbol svega onoga lošega kada je riječ o (ne)funkcioniranju komunalnog sustava za SDP-ove vlasti. Dakle, kada je riječ o Čistoći, ona je dobrim dijelom provjetrena od najvažnijih bivših kadrova. Kada se tome doda da je usluga poskupjela oko 70 posto, riječka izvršna vlast i novi direktor teško da više imaju alibi da je za prljavštinu u gradu kriv SDP. Za bivšim čelnim ljudima ove gradske tvrtke ne treba žaliti, ali nova vlast s novim kadrovima na potezu je da napokon krene u realizaciju najvažnijeg obećanja – da će očistiti grad. Valjda su nakon kadrovskih promjena na red konačno došle i riječke ulice.




više vijesti