Zlatko Crnčec

Beroš ostaje, do kad – ne zna se

Zlatko Crnčec

Foto Davor Kovačević

Foto Davor Kovačević

Nako što prođu lokalni izbori, cijela priča oko Beroševe sudbine i neće biti previše važna

placeholder


Oporba je jučer u proceduru uputila zahtjev za glasanje o povjerenju ministru zdravstva Viliju Berošu. Premijer Andrej Plenković sigurno si neće dopustiti da mu oporba smjenjuje ministre. Što god mislio o Berošu, njegovim postignućima i aferama, on ga smijeniti neće. Napraviti to prije lokalnih izbora bio bi znak slabosti i popuštanja oporbi. Ispao bi slab i popustljiv prema oporbenim zahtjevima. Posebno samo nešto više od dva tjedna prije izlaska na birališta.


Sam Beroš, simpatični neurokirurg gotovo je preko noći, prije godinu dana, postao omiljena politička figura. Moguće, ponajviše zato jer je svatko mogao lako shvatiti da se ne radi o profesionalnom političaru, već o liječniku koji se iznenada našao u prvim političkim redovima. To mu je tada bila velika prednost, ali se tijekom vremena pretvorilo u slabost. Nakon što je splasnuo prvi val korone u proljeće prošle godine, Beroš je bio osoba koja je smatrana najzaslužnijom za takav ishod. Virus je jenjao, a došlo je i toplije vrijeme koje je pridonijelo smanjenju broja novozaraženih koji se u jednom trenutku bio spustio na nulu. Beroš je kao nova zvijezda HDZ-a bio čak i prvi na listi u za HDZ jako važnoj desetoj izbornoj jedinici. Problemi su počeli prošle jeseni s naletom drugog vala korone. Vlada, a s njom i Beroš došli su pod udar kritika, prvo zbog toga jer su navodno zakasnili s mjerama, a potom su bili kritizirani zbog toga da su one bile navodno preoštre.


Berošu su naudile i afere. Nije mu definitivno pomogao ni telefonski razgovor s Dijanom Zadravec koji je na prilično čudan način završio na internetu. Navodno mu je u vrhu stranke ovaj slučaj jako zamjeren. Neki članovi vodstva stranke uvjerenja su da je on osobno pustio snimku u javnost. Bilo kako bilo, ovaj pomalo bizaran slučaj definitivno nije pomogao Berošovoj poziciji u stranci i Vladi.
Potom su uslijedili i problemi s organiziranjem cijepljenja. Prvo su se ljudi prijavljivali svojim liječnicima opće prakse. Zatim je uslijedilo javljanje za cijepljenje preko internet platforme cijepise koja se potom raspala. Nakon toga su uslijedile kontroverze oko toga koliko je novca dano za nju i na koji je način izabrana tvrtka koja je dobila posao.




Prije nekoliko tjedana medijima je dominirala informacija da država veledrogerijama duguje čak šest milijardi kuna. Riječ je o problemu s kojim su se suočavali svi dosadašnji ministri zdravstva. Mada je brojka ovaj puta bila puno veća nego dosad. U jednom trenutku veledrogerije su zaustavile dostavu lijekova. Na kraju je cijela situacija bila pokrpana na način da je država na brzinu isplatila milijardu kuna. Iako u cijeloj priči nema prevelike odgovornosti samog ministra, ova mu je situacija ipak dodatno naštetila. Mediji su bili prepuni priča o bolesnicima kojima su bili uskraćeni prijeko potrebni lijekovi.


Nako što prođu lokalni izbori, cijela priča oko Beroševe sudbine i neće biti previše važna. Ovo je već 11 pokušaj da oporba pokušava srušiti nekog od ministara u vladama Andreja Plenkovića. Dosad ni jedna pokušaj nije bio uspješan. Pa tako neće ni ovaj. Ali uostalom to i nije glavni cilj onoga tko inicira proceduru rasprave o povjerenju nekom ministru. Politička logika iza takvih inicijativa jest ostvariti političke bodove kroz jednodnevnu saborsku raspravu u kojoj će se satima ukazivati na loše poteze, pogreške i afere napadnutog ministra. Međutim, u doba kada bi se mogla održavati ova rasprava procjepljivanje građana bit će na vrhuncu.


S obzirom na to da se po svim procjenama u Hrvatskoj želi cijepiti tek 50 do 55 posto punoljetnih građana, krajem svibnja bit će procijepljena velika većina građana koji to žele. Posao će biti pri kraju. Tako da će tada biti zaboravljene sve pogreške i eventualni loši potezi oko koronakrize. Naravno, ona i dalje neće biti gotova, ali će najveći dio posla koji je bio na ministru i Vladi biti dovršen.


Problem bi za njega moglo biti jedino to ako bi mu se kojim slučajem, što je gotovo nevjerojatno, zaista dokazala izravna umiješanost u neku od afera s kojim ga oporba želi dovesti u vezu. Ali čak ako bi i tada morao otići, šteta za Vladu bila bi minimalna. Prvi sljedeći izbori su za tri godine.