Novogodišnje čestitke

Sretna vam i uspješna nova godina

Portal Novilist.hr

Čestitke je baka uvijek spremala u kartonsku kutiju, spremajući tako i  uspomene na drage ljude koji su je svojim mislima dotakli. Razmislite o tome kad budete tipkali s interneta prepisanu čestitku na svom mobitelu i kad je budete poslali istovremeno na desetke adresa svojih poznanika i prijatelja 



Sve je manje onih koji koji pišu pisma i čestitke, no dobre se želje sada izražavaju putem e-mailova, SMS-ova, društvenih mreža, pa iako se mnogi uporno tome znanju opiru, pravopis je i dalje dobro znati.


S obzirom da će se ovih dana najčešće kako sebi, pa tako i drugima, željeti sreće i zdravlja, radosti i obilja, neće biti na odmet naučiti razliku između Nove i nove godine jer ista, naime, postoji.


 Tako recimo na stranici Jezičnih savjeta piše sljedeće:




“Imena blagdana i praznika vlastita su imena i pišu se velikim početnim slovom. Ako su višerječna, onda se prva riječ piše velikim slovom, a ostale riječi malim (osim ako i oni nisu vlastita imena – npr. Dan planeta Zemlje).


Često se postavlja pitanje treba li na novogodišnjim čestitkama pisati nova godina ili Nova godina. Pravilno je i nova godina i Nova godina. Ako komu želimo da bude sretan na sam praznik, dakle da sretno dočeka 1. siječnja, zaželjet ćemo mu sretnu Novu godinu, no ako komu želimo da mu cijela nadolazeća godina prođe u sreći i veselju, zaželjet ćemo mu sretnu novu godinu”.


O istoj dilemi pisalo se i na Wikipediji:


“Kada pišem nova godina veliko a kada malo slovo? Kada mislim na sam 1.1. da li onda pšem veliko “Nova godina”, a kad mislim na cijelu godinu onda malim” nova 2007. godina?”


“Točno! Nova Godina nikad se ne piše. Zatim, Nova godina, s velikim početnim N označava blagdan koji je 1. siječnja. Ako nekome čestitaš Novu godinu, čestitao si mu taj blagdan/praznik. Ako nekome zaželiš sretnu novu godinu, zapravo mu želiš sretnu cijelu narednu godinu, a ne samo taj jedan dan 1. siječnja.


Stoga u čestitkama obično pišem – Sretna ti nova 2007. godina! jer želim iste želje za cijelu godinu, a ne samo čestitati jedan dan. Sve je stvar izbora i namjere. :)”


Melita Petriš Banovec na stranici OŠ Marija Bistrica navela je nekoliko korisnih savjeta za pisanje čestitke:


“Vrijeme čestitaka sa željama vlastoručno ispisanih krasopisom, čini se kao da je iza nas. Sjećam se kako je moja baka znala oko jelke slagati čestitke dobivene za Božić, a ja sam, kao mala, odgonetavala rukopise diveći se sličicama s božićnim motivima. Bila je to prilika da me baka podsjeti na neke daleke članove naše rodbine i da mi ispriča, nikad prije ispričane, životne priče, daleko zanimljivije od onih iz knjiga.


Iz tih su čestitaka izvirivali mirisi netom pečenih božićnih kolača, a iz svakog poteza ruke kojom su ispisivane najljepše želje dao se iščitati velik trud savladavanja rukopisa koji je davno izumro, a zvali su ga krasopisom. Bile su to uglavnom težačke ruke, grube i žuljevite od naporna rada i nenavikle na fine poslove kao što je pisanje perom po papiru. Ipak, te su ruke dobro znale koje riječi valja napisati velikim slovom, pa su viticama ukrašavale prva slova u imenu Boga svoga i svih riječi koje su vezane uz Njega.


Čestitke je baka uvijek spremala u kartonsku kutiju, spremajući tako i  uspomene na još jedan lijepi Božić i drage ljude koji su je svojim mislima dotakli. Razmislite o tome kad budete tipkali s interneta prepisanu božićnu čestitku na svom mobitelu i kad je budete na Badnjak poslali istovremeno na desetke adresa svojih poznanika i prijatelja. Što smo mi stavili pod jelku svojim prijateljima? Dobre želje ispisane žuljevitim rukama sigurno ne! Metalan zvuk mobitela koji remeti mir božićne noći i naše vrijeme koje provodimo s najmilijima. Stavljamo stvari, isprazne i skupe, stvari koje je nemoguće pospremiti u svoju kutiju uspomena, stvari koje ne mirišu na kolače i uz koje je teško osmisliti neku suvislu priču.


Kad čestitku pišete svojom rukom, čak i ako to nije krasopis, vi ste u nju utkali dio sebe, drhtaj svoje ruke, otkucaj svoga bila. U mislima kojima ste poželjeli dragim osobama zdravlje, sreću, ljubav ili neku drugu lijepu želju, priznajte, otkucaj vašeg srca može biti i te kako važan.


Na kraju, sažela sam vam i nekoliko korisnih uputa i pravopisnih pravila koja vam mogu pomoći pri sastavljanju čestitke:


* Prvo pišemo naslov (Dragi prijatelju, Draga rodbino, Poštovana učiteljice, Dragi kumovi!). Oblici s uskličnikom smatraju se zastarjelima i preporuča se upotreba zareza.


*  Ako je naslov završio zarezom, nastavljamo pisati u sljedećem retku, malim ili velikim slovom  (postoji objašnjenje za oba načina, ovisno shvaćamo li naslov dijelom rečenice ili ne). Ako smo naslov završili uskličnikom, započet ćemo rečenicu u sljedećem retku velikim slovom (to je nova rečenica).


* Riječi iz počasti pišu se velikim slovom (Želim Vam…). Ako se obraćamo skupini ili većem broju ljudi, te se riječi pišu malim slovom.* Imena blagdana i imena božanstava pišu se velikim slovom. Velikim se slovom pišu čak i riječi koje zamjenjuju ta imena, a same po sebi nisu imena (Božić, Badnjak, Badnja večer, Djevica Marija, Spasitelj).


* Pridjevi izvedeni od imena blagdana pišu se malim slovom (božićni praznici, novogodišnja noć, božićne pjesme).


* Pišemo li naziv praznika kojim se obilježava prvi dan u godini, pisat ćemo veliko slovo (Nova godina). Iste riječi napisane malim slovom označavaju cijelu nadolazeću godinu (nova godina). Dakle, sretna Nova godina značilo bi sretan prvi dan nadolazeće godine, a sretna nova godina značilo bi sretna cijela godina koja dolazi.


* Sadržaj čestitke trebao bi biti kratak, izraz biran i jezgrovit, a čestitka bi trebala izricati dobre želje. Naravno, originalan stil i kreativnost izraza, dodatno govori o trudu koji je osoba uložila u sastavljanje čestitke. Cilj čestitke je iskazati bliskost, osjećaje i povezanost s osobom kojoj se piše, pa bi i tekst čestitke trebao biti usmjeren baš na tu osobu. Pišemo li isti tekst svima, nismo u potpunosti iskazali svoju naklonost.


*  Čestitku završavamo potpisom (Tvoja Ana, Vaša Lara).


* Kod pisanja adrese često koristimo kratice za riječi gospođa, gospođica, gospodin. One se pišu malim slovom, s točkom na kraju (gđa. gđica. gosp.)


Bez obzira koji od pisanih oblika čestitanja odabrali (čestitku pisanu vlastoručno, SMS poruku ili e-mail poruku) poštivanje pravopisnih pravila uvijek je izraz pristojnosti i poštovanja”.


Stoga vam redakcija portala Novilist.hr želi sretnu Novu i novu godinu 2015. Neka u svakom slučaju bude bolja od one koja joj je prethodila.