
Neurolog dr. David Bonifačić prošle je godine boravio u klinici u Münchenu za koju ističe da ima jako dobar odjel koji se bavi akutnim zbrinjavanjem moždanog udara
Dr. Arijan Verbić, pedijatar intenzivist, zaposlen u Jedinici intenzivnog liječenja djece Klinike za pedijatriju, Dr. Janja Kuharić, specijalizantica anesteziologije i neurolog dr. David Bonifačić slažu se da Hrvatska ima dobre liječnike koji znanjem i sposobnostima pariraju inozemnim kolegama, no nerijetko im problem predstavljaju uvjeti u kojima rade
Klinički bolnički centar Rijeka svake godine objavljuje interni natječaj za programe edukacije liječnika u inozemstvu. Specijalizanti i mladi liječnici mogu dobiti do 25 tisuća kuna, koliko dobiva svaka klinika za poticanje uvođenja novih dijagnostičkih i terapijskih postupaka, za edukaciju u inozemstvu u maksimalnom trajanju od mjesec dana.
Ovisno o destinaciji, klinike u okviru ovih programa ponekad šalju nekoliko mladih liječnika, koji na ovaj način stječu medicinska znanja u bolnicama diljem Europe, ali i čitavog svijeta.
Dr. Arijan Verbić, pedijatar intenzivist, zaposlen u Jedinici intenzivnog liječenja djece Klinike za pedijatriju, u sklopu ovog programa proveo je mjesec dana u Children’s Hospital of Philadelphia (CHOP). Educirao se u područjima pedijatrijske intenzivne i hitne medicine, što je i njegov fokus rada, ali i u područjima pedijatrijske pulmologije, s ciljem implementacije procedure izvođenja fleksibilne bronhoskopije »uz krevet pacijenta« u najteže bolesne djece koje liječe na Kantridi.
– KBC Rijeka u posljednje tri godine provodi program »Edukacije liječnika u inozemstvu«, kojem je cilj dodatno osposobljavanje kolega mlađih specijalista i specijalizanata, za koji je bilo potrebno prijaviti plan i program edukacije i sam stupiti u kontakt s nekim od renomiranih svjetskih zdravstvenih ustanova. Ovo je svakako izvrstan program pokrenut od sadašnje uprave bolnice. No, i prethodno sam u nekoliko navrata boravio u inozemstvu u sklopu dosadašnje edukacije, u bolnicama u Cincinnatiju, u Ljubljani i Zagrebu, kaže dr. Verbić.

Dr. Arijan Verbić, pedijatar intenzivist, s obitelji u Washingtonu
S obzirom da je grana intenzivne medicine prilično specifična, ovaj mladi liječnik tvrdi kako gotovo svaki dan primjenjuje neka od stečenih znanja u svom radu na riječkoj Klinici za pedijatriju. Svoja znanja pokušava prenijeti na mlađe kolege i potaknuti ih da se također prijave na navedeni program edukacije. I dalje je u komunikaciji s kolegama iz CHOP-a za koje kaže kako su uvijek spremni pomoći ekspertizom, savjetom i preporukom oko konkretnih i veoma složenih slučajeva.
Neizvediva usporedba
Na pitanje može li usporediti dva zdravstvena sustava, američki i hrvatski te dvije bolnice philadephijsku i riječku, dr. Verbić napominje da je takava usporedba neizvediva.
– Pokušat ću vam dočarati kroz neke brojke i činjenice. Boravio sam u Children’s Hospital of Philadelphia, koja je prema U.S. News & World Report’s 2017-18 Honor Roll of the Best Children’s Hospitals druga bolnica u SAD-u, među top tri bolnice u devet od deset užih specijalnosti, prva u oblastima pulmologije i endokrinologije, ima godišnji proračun gotovo tri milijarde dolara, a od toga čak 110 milijuna dolara dobiva samo iz donacija. To je prva dječja bolnica u SAD-u, osnovana 1855. godina kada je imala 12 postelja i 67 vanjskih pacijenata. Bolnica je to prvom formalnom specijalizacijom iz pedijatrije, pedijatrijskim i neonatalnim JIL-om. Njoj dugujemo razvoj prvog inkubatora, cjepivo za zaušnjake i hripavac, prvi balonski transkateterski zahvat u djeteta sa srčanom greškom i prvu jednodnevnu kirurgiju u SAD-u. Danas broje 550 postelja i imaju preko milijun posjeta godišnje, opisuje dr. Verbić.
Razina usluge, kadar s kojim raspolažu i stručnost, kako ističe Verbić, u ovoj američkoj bolnici je na razini koju teško pojmiti prosječnom Hrvatu, ali i prosječnom Amerikancu. Broj medicinskog i nemedicinskog osoblja nebrojeno je puta veći, sustav je toliko uhodan i svatko je mali kotačić u stroju, koji ima svoje mjesto i posjeduje višestruke metode kontrole i povratne sprege.
– Ne gubi se energija na nepotrebne stvari, svatko ima široko znanje, ali je u konačnici usko specijaliziran, bavi se gotovo isključivo svojim područjem od interesa i svakako je time među ponajboljima u svijetu. Ono što me je fasciniralo, svakako je edukacija kojoj se pridaje pažnja na svakom koraku. Doslovce, svaki dan nudi više vrsta predavanja, radionica, tematskih sastanaka, prikaza i diskusija najtežih slučajeva; stariji specijalizanti educiraju mlađe, specijalisti ove druge, a profesori su pak uvijek dostupni i otvoreni za diskusiju te dijele svoje znanje bez zadrške, ističe dr. Verbić.
Teški uvjeti
Dr. Janja Kuharić, specijalizantica anesteziologije, koja je nedavno stekla i doktorat znanosti, trenutačno dežura na opstetriciji i to joj je zadnja stanica na putu stjecanja specijalizacije anesteziologije, reanimatologije i intenzivnog liječenja. Ove je godine boravila na edukaciji pod vodstvom prof. dr. Zsolta Molnara u Mađarskoj u Szegedu, vodećeg svjetskog stručnjaka za područje sepse i hemodinamike kritično oboljelih pacijenata. Ova područja predstavljaju jedan od najvećih izazova u radu jedinica intenzivnog liječenja koje u Hrvatskoj i dalje većinski vode anesteziolozi. Kao i u Mađarskoj na istom je principu prije nekoliko godina boravila u Švedskoj i u Švicarskoj, a njezino iskustvo ukratko bi se moglo sažeti ovako: Hrvatska ima dobre liječnike koji znanjem i sposobnostima pariraju inozemnim kolegama, no nerijetko im problem predstavljaju uvjeti u kojima rade.
– Uvjeti u kojima živimo i radimo u Hrvatskoj istreniraju nas da brzo i učinkovito reagiramo u svim situacijama. Smatram poželjnim da svaki liječnik tijekom svoje edukacije dio vremena provede u inozemnim zdravstvenim ustanovama, kako u svrhu profesionalnog razvoja, tako i zbog dobivanja uvida u dobre i loše strane našeg zdravstvenog sustava. Kod profesora Molnara stekla sam znanja bitna za moj daljnji rad u području intenzivne medicine. Njihov pristup edukaciji tijekom specijalizacije različit je od našeg utoliko što specijalizacija počinje s intenzivnom medicinom, nakon čega slijedi anesteziologija, što je obrnuto od našeg pristupa i osobito mi se svidjelo. Razina opremljenosti mađarskih i hrvatskih bolnica podjednaka je, a sustav također prolazi kroz tranzicijsko razdoblje između socijalno i ekonomski orijentirane medicine. S druge strane, švedski zdravstveni sustav ocijenjen je trenutno kao najbolji u Europi. Ono što ga karakterizira jest izvrsna organizacija posla i značajno manje satnice liječnika nego što je to slučaj u većini drugih europskih država, uključujući i našu. Primjerice, kod njih je u potpunosti ukinut rad u 24-satnim dežurstvima, čemu i mi težimo. Ono što je zajedničko bolnicama u Švedskoj i Švicarskoj jest značajno veći broj medicinskog i nemedicinskog osoblja prema broju pacijenata. Ipak, moram reći da unatoč poznatom manjku specijalista anesteziologije i intenzivne medicine u KBC-u Rijeka, zadnjih nekoliko godina primljen je velik broj specijalizanata i svjedočimo pozitivnom utjecaju povećanja broja liječnika, kaže dr. Kuharić.

Dr. Janja Kuharić, specijalizantica anesteziologije (četvrta s lijeva) na edukaciji pod vodstvom prof. dr. Zsolta Molnara u Mađarskoj u Szegedu
Činjenica što su anesteziolozi, toliko potrebni i neizostavni dio bolničkog sustava, pritom često nevidljivi, uopće joj ne smeta.
– Potvrda da sam dobro anestezirala bolesnika jest da me se on kasnije ne sjeća. Ljepota naše specijalizacije jest što nas uči kako neposredno utjecati na zdravlje i život bolesnika, a rezultat našeg liječenja obično je vrlo brzo vidljiv, kaže ova mlada liječnica koju trenutno u kliničkom dijelu posla najviše zanimaju intenzivna medicina, anesteziologija za abdominalne zahvate i dječja anesteziologija.
Multidisciplinaran pristup
Neurolog dr. David Bonifačić prošle je godine boravio klinici u Münchenu za koju ističe da ima jako dobar odjel koji se bavi akutnim zbrinjavanjem moždanog udara. Kako kaže, u Njemačkoj se prvi put sam se susreo sa sistemom zbrinjavanja moždanog udara na način da već samo vozilo hitne pomoći dok vozi bolesnika, transportira pacijenta u onu bolnicu – od njih nekoliko u sustavu – koja u tom trenutku ima najbliže slobodne kapacitete za zbrinjavanje moždanog udara. Iz vozila hitne pomoći u dolasku najavljuje se moždani udar, a vrijeme od ulaska u bolnicu do eventualne trombolitičke terapije maksimalno je skraćeno, tzv. door to needle.
– Naš je cilj bio vidjeti i pokušati primjeniti dio njihove prakse ovdje u Rijeci. Naime, nisu nužni samo uređaji, pogotovo ako oni samo stoje, već i organizacija posla i sustav odgovornosti. Njemački model organizacije liječenja moždanog udara nama je teško u potpunosti primijeniti, prvenstveno iz činjenice jer smo, barem zasad, bolnica na dva lokaliteta, a samo liječenje moždanog udara, osim trombolitičke terapije, ima i mogućnost endovaskularnog liječenja koje se u ovom trenutku primjenjuje u Zagrebu i Splitu. Takav proces liječenja je multidisciplinaran. Ono što smo u Rijeci postigli je komunikaciju s vozilom hitne iz kojeg nas zovu odmah pri sumnji na moždani udar, a uvodimo i propisane standardne procedure za njegovo zbrinjavanje, tumači dr. Bonifačić.
Iako se slaže s razmišljanjem da svako liječenje danas dosta košta, a zdravstvo ovisi o budžetu određene države, ovaj neurolog smatra kako se učenjem, angažmanom i pristupom pacijentima, može puno napraviti u poboljšanju sustava.

Vrhunski opremljena sala za reanimaciju
– Sam odlazak u inozemstvo, omogućava vam drugačiji pristup vašem radu. Primjerice, kada već spominjente liste čekanja, moram reći da se u Njemačkoj dosta »štedi« na indikacijama. Kod nas se, primjerice, iza magnetske rezonance, dosta čeka na doppler karotida, a jedan od najčešćih razloga zašto kod nas ljudi idu na takvu pretragu, jesu bolovi u vratu, ili kako to pacijenti kažu, »bole ih vratne žile«. Vratne žile kod nas su kolokvijalni naziv za mišiće vrata. No, bol u vratu, ako nije riječ o traumi u području vrata, nije povezana s aterosklerotskim suženjem krvnih žila jer ono je posljedica kroničnog zbivanja koje ne boli. U Njemačkoj u bolnici gdje sam bio, koriste vrlo jeftine hipertenzive, dok su ovdje našim pacijentima na raspolaganju moderniji i skuplji lijekovi. Zato je moje mišljenje da sa sredstvima kojima raspolažemo u zdravstvenom sustavu nudimo rijetko dobru zdravstvenu zaštitu u cijeloj Europi, smatra mladi riječki neurolog koji se osim moždanih udara bavi i multiplom sklerozom.