Foto Vladimir Mrvoš
Od listopada do kraja veljače na lovištima od Rupe do izvora Rječine i okolice Permana obitava ptica selica šljuka, odnosno »bekača«, kako je vole nazvati lovci turisti među kojima je najviše Talijana
povezane vijesti
- Kastav će i ove godine postati gitaristički centar. Majstorović otkriva što nas čeka na 30. Festivalu gitare
- Husein Hasanefendić Hus: Jedino ako smo mi na bini zadovoljni, to možemo prenijeti na publiku
- PGS: “Za tvoju ulicu, za tvoj park, tvoje igralište, za tvoju djecu i roditelje – za tvoj Kastav!”
Svečanost obilježavanja 110. godišnjice osnivanja Lovačkog društva Lisjak iz Kastava okupila je velik broj članova društva kojih trenutačno ima više od stotinu, kao i na svojim počecima prije više od jednog stoljeća.
Naime, zanimljivo je da je tada društvo brojalo također više od stotinu lovaca iz Kastavštine, ali je u društvu bilo i 13 lovaca iz Rijeke, a među njima i poznati industrijalac tog vremena – Milutin Barač.
Centralni dio svečanosti bio je rezerviran za promociju monografije autora Damira Konestre, posvećenu 110. godišnjici postojanja LD-a Lisjak, jedne od najstarijih lovačkih udruga u Hrvatskoj.
Film na DVD-u i TV-u
Tijekom promocije premijerno je prikazan i dio filma koji govori o povijesti tog lovačkog društva. Cijeli film nalazi se na DVD-u u okviru monografije, a šire gledateljstvo moći će ga pogledati i na regionalnoj televiziji Kanal RI.
Kako monografija, tako i sam film obiluju preslikama originalnih dokumenata iz druge polovine 19. i s početka 20. stoljeća, kada i počinje organizirani lov na području Kastavštine, ali i u zaleđu Opatije.

Tijekom svečanog obilježavanje ovog velikog jubileja, najzaslužnijim članovima i gostima podijeljena su priznanja i zahvalnice.
Lovačko društvo Lisjak ima velik značaj za područje cijele Kastavštine, ali i zaleđa Opatije, kako zbog brige o prirodi, tako i zbog razvoja lovišta i rasta broja divljači. Ne treba zaboraviti i turistički aspekt lova koji je na ovom području prisutan od ranih začetaka.
Zanimljiva šljuka
Budući da se lovište nalazi u neposrednoj blizini turističkih odredišta, lovačko društvo Lisjak može se pohvaliti i svojom dugogodišnjom tradicijom lovnog turizma.
Od listopada do kraja veljače, na lovištima od Rupe do izvora Rječine i okolice Permana obitava ptica selica šljuka, odnosno »bekača«, kako je vole nazivati lovci turisti.
Šljuka je na ovom području primijećena prije 30-ak godina. Talijanski lovci, saznavši o prisustvu šljuke na terenu, počeli su tražiti dozvole za lov.
U prvim godinama u lov su dolazile dvije grupe, a kako je vrijeme odmicalo, zainteresiranost je bila sve veća, tako da u lovištu lovi sve veći broj lovaca iz Italije, a najčešće dolaze iz okolice Vicenze, Modene, Brescije i Palmanove.
Jedan lovac iz Vicence već tri desetljeća zakupljuje dio lovišta. Lovačko društvo Lisjak može se pohvaliti da svojim aktivnošću produžuje turističku sezonu.