
Foto: Unsplash
Beton je postojao onda, ali i danas, no ključ ležu u nečem drugom
Rimski arhitekti imali su par aseva u rukavu kada je u pitanju bila gradnja.
Diveći se rimskom Panteonu, Koloseju i ostalim građevinskim zdanjima starih Rimljana mnogi se pitaju u čemu je tajna njihove izdržljivosti. Profesor Liberato Ferrara za Cordis je otkrio tajnu dugotrajnosti rimskih građevina, te je kao prvu veliku razliku gradnje istaknuo tehnologiju kojom su stari Rimljani baratali.
„Beton je samo dio razloga zašto mnoge drevne rimske građevine još uvijek stoje“, objasnio je Ferrara. Jedan od posebnih sastojaka rimskog betona bio je pucolan (izvorno, pozzolana), što su vulkanski pepeli koji nastaju kao posljedica erupcije vulkana, a koje u doticaju s vodom pri vlaženju betona reagiraju na poseban način poboljšavajući njegovu trajnost.
Veliku ulogu igrala je i masivnost njihovih građevina, što je definitivno pomoglo da odole testu vremena.
No također, tu postoji i vrlo očit razlog. Naime, zdanja poput grada i mostova trpjela su puno manje opterećenja, objašnjava Ferrara, jer nije bilo teških autiju i kamiona, već kola sa kozama i konjima. Danas je situacija ipak bitno drugačija s modernom gradnjom, dok unatoč svemu, rimske građevine i dalje odolijevaju bilo kakvom vremenskom iskušenju.