Predstavljeno

Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja ima novu web stranicu, evo što najavljuju sljedeće

Marko Dobrecović

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Poboljšana web stranica je tek jedan u nizu projekata kojim se Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka približava domaćoj i stranoj publici.



U Mramornoj dvorani Guvernerove palače predstavljena je nova web stranica Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka.


Nova web stranica sažimlje nekoliko stranica koje su do sada bile zasebne, nudi pregled aktualnosti Muzeja kao i opće informacije kao što su povijest muzeja, popis odjela te blog na kojem se mogu pronaći zanimljivi tekstovi iz raznih područja.


Internetska stranica na jednostavan način nudi prikaz obavijesti i dokumenata, poziva građane na izložbe i druga događanja u organizaciji muzeja, informira javnost o svim natječajima i projektima.




Posjetitelji putem odjeljka FAQ mogu dobiti odgovore na najčešće postavljena pitanja o muzeju, a na online trgovini pogledati prodajni asortiman te poslati upit za odabrani proizvod.



Poboljšana web stranica je tek jedan u nizu projekata kojim se Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka približava domaćoj i stranoj publici.


Cilj projekta jest da se njime poboljša i olakša korisničko iskustvo te privuče posjetitelje u Muzej na svim njegovim lokacijama.


Predstavljanju su prisustvovali zamjenica župana primorsko-goranskog Marina Medarić, pročelnica UO za kulturu, sport u tehničku kulturu Sonja Šišić, ravnateljica Muzeja Nikolina Radić Štivić, informatičar Muzeja Tihomir Tutek te Ivan Lucić iz studija Pixel.


– Web stranica muzeja rekonstruirana je nakon deset godina postojanja starog sajta, a to je učinjeno na način da smo spojili tri nekad odvojena sajta i primijenili vizualni identitet koji je donijet 2019. godine.


U stvaranju nove web-stranice pratili smo sve važeće standarde i trendove. Ono što smo poboljšali u odnosu na dosadašnju web-stranicu je prikaz objava, povezanost s digitalnim fundusom, uređenost dokumenata, povezanost s YouTube kanalom, dodavanje bloga i press kita te pridavanje pažnje web shopu.


Pregled web stranice kreće pozivom kojim Muzej poziva korisnike i nudi upute što vidjeti i kako doći do svih muzejskih zbirki.


Zahvaljujemo studiju Pixel na njihovom vrijednom radu, rekao je informatičar Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka Tihomir Tutek.



Ivan Lucić iz riječkog studija Pixel koji se bavi izradom web stranica rekao je da je nova fleksibilna web-stranica pripremana u suradnji s kustosima zamišljena kao nositelj sadržaja i informacija.


Na okupljanju je bilo riječi i o drugim aktualnostima Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka.


Ravnateljica Muzeja Nikolina Radić Štivić podsjetila je da je Javni poziv za privremena umjetničke projekte u javnom prostoru Lipe pod nazivom “Prepoznavanje odsustva 2022” otvoren do 30. kolovoza 2022.


Spomenut je projekt rekonstrukcije Guvernerove palače vrijedan 150 milijuna kuna. Obnova postave palače postavit će PPMHP u muzej 21. stoljeća.


Za kraj je proglašena lijepa vijest da je Ministarstvo kulture i medije Republike Hrvatske donijelo rješenje kojim se umijeće gradnje i plovidbe tradicijskim barkama Kvarnera dodjeljuje status nematerijalnog kulturnog dobra te će biti upisano u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske.



– Ponosni smo na rad svih kulturnih ustanova u našoj županiji. One svojim radom doprinose kulturnoj ponudi PGŽ-a.


Jučer smo dobili sretnu vijest koja kaže da je Ministarstvo kulture umijeće gradnje i plovidbe tradicijskim barkama proglasilo nematerijalnim kulturnim dobrom.


PGŽ se kao osnivač trudi pomoći kulturnim ustanovama jer one zadovoljavaju kulturne potrebe domicilnog stanovništva te se trude približiti se turistima, rekla je zamjenica župana Marina Medarić.


Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka i koordinacija udruga Tradicijska jedra Kvarnera i Istre predali su 2019. godine zahtjev za upisom u okviru međunarodnog projekta “Mala barka 2” te su upisani kao nositelji ovog nematerijalnoga kulturnog dobra.


Predstavljanje inovativne web stranice i ostale aktualnosti muzeja pozdravila je i pročelnica UO za kulturu, sport u tehničku kulturu Sonja Šišić.


– Izložbe, kulturni događaji i radionice za najmlađe doprinose otvaranju muzeja prema javnosti te razvijaju publiku. Samo onaj koji poznaje i voli svoju baštinu, može ju i sačuvati, dodaje Šišić.