
Marko Livaja i Sadegh Moharrami/Foto PIXSELL
Dinamo je najveći favorit za osvajanje naslova prvaka te bi mu za vrat trebali puhati Hajduk, Osijek i Rijeka
povezane vijesti
- Bijeli će danas vidjeti na djelu potencijalne suparnike u Ligi prvaka, Ludogorec promijenio desnog beka
- Anel Husić ojačao Rijekinu zadnju liniju: “Za Ligu prvaka bit ćemo fizički i mentalno spremni”
- Najbolji strijelac Rijeke u HNL-u zaključio igračku karijeru: “Posebno pamtim gol Hajduk na Armadin rođendan…”
ZAGREB Sutrašnja utakmica Dinama i Lokomotive donosi početak nove sezone koja bi trebala donijeti osjetan pomak za hrvatski klupski nogomet. Naime, prethodnih mjeseci potpisani su novi ugovori vezani uz televizijska prava, marketinška prava, prava na klađenje za utakmice u vlasništvu Hrvatskog nogometnog saveza i naslovno sponzorstvo elitnog ranga natjecanja, čiji službeni naziv sada glasi SuperSport Hrvatska nogometna liga, odnosno SuperSport HNL.
Time su osigurana 44 milijuna eura do 2026. godine, s time da će najveći dio tog novca biti podijeljen između prvoligaša u nadolazeće četiri sezone. Pri tome nije naodmet podsjetiti da nikad u povijesti klubovi u elitnom razredu natjecanja hrvatskog nogometa nisu imali osigurane takve financijske uvjete od organizatora natjecanja.
Naravno, to, barem na papiru, ne bi smjelo imati prevelik utjecaj na raspored snaga. Više je nego jasno da je Dinamo najveći favorit za osvajanje naslova prvaka te da bi mu za vrat trebali puhati prvi pratitelji iz prošle sezone, Hajduk, Osijek i Rijeka. Kada je riječ o preostalih šest klubova, u ovom trenutku jedino Gorica djeluje kao momčad koja bi mogla pomrsiti račune Velikoj četvorki hrvatskog nogometa.
Pulski kontinuitet
Isto tako, današnja perspektiva sugerira da se neće ponoviti prošla sezona, u kojoj je već nakon pola prvenstva bilo jasno da je Hrvatski dragovoljac osuđen na zadnje mjesto i ispadanje iz lige. Doduše, mnogi nogometni stručnjaci smatraju da je Istra 1961 prvi kandidat za selidbu u niži rang natjecanja.
Međutim, tu se nikako ne smije smetnuti s uma činjenica da su u zadnjih osam sezona Puljani imali kontinuitet poput Dinama. Svaki put kada bi Modri u tom razdoblju osvojili naslov prvaka, Istra 1961 prvenstvo bi zaključila prva »iznad crte«, na devetom mjestu. Jedini izuzetak bila je sezona 2016./17. Tada je, naime, Rijeka osvojila svoj jedini naslov prvaka, a Puljani su se zaustavili na šestom mjestu.
Osim toga, ovaj ljetni prijelazni rok u Hrvatskoj traje do kraja kolovoza, a to znači da svi klubovi imaju još sedam tjedana za traženje i dovođenje pojačanja. Tek tada će slika biti jasna i pokazivat će kakve adute klubovi imaju na raspolaganju. Uzmu li se u obzir dosadašnji transferi, stvara se dojam da SuperSport HNL izaziva zanimanje igrača koji bi prijašnjih godina uredno zaobilazili Hrvatsku.
Naravno, pri tome će u prvom planu biti Velika četvorka. Dinamo je do sada doveo Josipa Drmića, Boška Šutala i Roberta Ljubičića, Hajduk se pojačao Tonijem Borevkovićem, najjača akvizicija Osijeka je Dion Drena Beljo, povratnik s više nego uspješne posudbe u Istri 1961, dok je Rijeka angažirala Alena Halilovića, Matea Pavlovića. Marija Vrančića i Mateja Mitrovića, koji je praktički odmah doživio tešku ozljedu. No, ni ostali prvoligaši nisu mirovali.
Lokomotiva je vratila Sandra Kulenovića na novu jednogodišnju posudbu iz Dinama, a doveden je nekadašnji U-21 reprezentativac Crne Gore Vladan Bubanja. No, prvoligaš s Kajzerice doživio je i velik udarac u obliku teške ozljede Lukaa Kačavende, kojem su na pripremama u Nizozemskoj nastradali prednji križni ligamenti. Prema prvim prognozama, njegov povratak na teren može se očekivati tek početkom 2023. godine.
U Goricu je, pak, stigao kapetan U-21 reprezentacije Slovačke Matuš Vojto, i to na jednogodišnju posudbu iz Slovana, a u srcu Turopolja su preselili Karlo Žiger iz Chelseaja, Edin Julardžija iz Dinama te nekadašnji igrač Rijeke Momčilo Raspopović. Povrh toga, još uvijek je aktualan i senegalski reprezentativac Mousse Waggue, koji ima još godinu dana ugovora s Barcelonom.
Šibenske promjene
Najveće promjene doživio je Šibenik koji je angažirao Austrijance Marcela Čanadija i Patricka Salomona, Slovence Naceta Koprivnika i Matiju Roma, Francuza Sachu Marasovića, Japanca Harukija Araija te povratnika iz Belgije Leona Krekovića. Osim njih, na posudbu su stigli Duje Čop i Ivan Dolček iz Dinama, odnosno Hajduka.
Naintrigantniji novi igrač izvan Velike četvorke svakako je Matthias Fanimo, krilni napadač koji je svojedobno skupio osamnaest nastupa za mlađe reprezentacije Engleske. Farmaceutima se iz Rudeša priključio i Jakov Bašić, brat blizanac povremenog hrvatskog reprezentativca Tome, te Marko Žuljević, najbolji strijelac među trećeligašima. Novi jednogodišnji ugovor sa Slaven Belupom je potpisao i »nepoderivi« Ivan Krstanović koji će 3. siječnja iduće godine proslaviti četrdeseti rođendan.
Istra 1961 pojačala je obranu Darijom Marešićem, nekadašnjim U-21 reprezentativcem Austrije, čija je vrijednost na nogometnom tržištu svojedobno bila procijenjena na četiri milijuna eura, i Lukom Bradarićem, mlađim bratom povremenog hrvatskog reprezentativca Domagoja. Varaždin je za povratak u elitno društvo posudio braniča Jozu Stanića iz Augsburga, a ugovore su potpisali Tonio Teklić i Michele Šego iz Hajduka te Fran Brodić iz Gorice.