Pogođen u leđa

VIDEO Bivši premijer Japana ustrijeljen na predizbornom skupu. Izašle snimke šokantnog atentata

P. N.

Foto Twitter / Reuters

Foto Twitter / Reuters

Abe je u stanju kardiopulmonalnog zastoja. To je izraz koji se u Japanu često koristi prije negoli se službeno potvrdi smrt



Bivši japanski premijer Shinzo Abe ustrijeljen je na predizbornom skupu u gradu Nari, na zapadu Japana. Javna televizija objavila je da je pogođen sačmaricom, a napadač, 41-godišnji muškarac ubrzo je uhićen. Policija je identificirala osumnjičenog kao Tetsuyu Yamagamija, stanovnika Nare.


Novinska agencija Kyodo i NHK objavili su da je Abe (67) helikopterom prebačen u bolnicu, te da je nakon ranjavanja bio pri svijesti i reagirao.


“Takav barbarski čin ne može se tolerirati”, rekao je novinarima glavni tajnik kabineta Hirokazu Matsuno, dodajući da ne zna u kakvom je Abe stanju.



Bivši guverner Tokija Yoichi Masuzoe rekao je u tvitu da je 67-godišnji Abe u stanju kardiopulmonalnog zastoja. To je izraz koji se u Japanu često koristi prije negoli se službeno potvrdi smrt.


“Bivši premijer Abe upucan je oko 11:30 po lokalnom vremenu u Nari. Jedan muškarac, za kojeg se vjeruje da je pucao, priveden je. Stanje bivšeg premijera Abea trenutno nije poznato”, rekao je novinarima glavni tajnik kabineta Hirokazu Matsuno, dodajući da se ovakav barbarski čin ne može ničim opravdati.


Videosnimke koje kruže društvenim mrežama prikazuju bolničare kako pružaju pomoć Abeu. Očevici tvrde da su vidjeli čovjeka Prema nepotvrđenim informacijama pogođen je u lijevu stranu prsnog koša i vrat.


 



Napadač, prenose mediji, nije ni pokušao pobjeći.


Abe je bio japanski premijer s najdužim stažom. Obnašao je dužnost 2006. godinu dana, a zatim ponovno od 2012. do 2020., prije nego što je odstupio iz zdravstvenih razloga. Kasnije je otkrio da je patio od recidiva ulceroznog kolitisa, crijevne bolesti. Naslijedio ga je njegov bliski stranački saveznik Yoshihide Suga, kojeg je kasnije zamijenio Fumio Kishida.


Incidenti oružanog nasilja rijetki su u Japanu, gdje je oružje zabranjeno – a incidenti političkog nasilja gotovo su nečuveni. U 2014. godini u Japanu je bilo samo šest smrtnih slučajeva uzrokovanih vatrenim oružjem.