
UVIJEK NA ČELU KOLONE - Marit Bjorgen/Foto REUTERS
Ole Einar Bjorndalen, kralj biatlona, osvojio je 13 olimpijskih medalja, što ga čini drugim najuspješnijim zimskim olimpijcem svih vremena, iza sunarodnjakinje Marit Bjorgen
RIJEKA Norveška se smatra kolijevkom nordijskih sportova, koji uključuju skijaško trčanje i biatlon, sportove u kojima su se natjecali najuspješniji sportaši u povijesti Zimskih olimpijskih igara. Pogled na vječnu listu osvajača medalja na zimskom OI-u u prvi nam plan stavlja zastavu s plavim križem na crvenom polju i dva imena – Marit Bjorgen i Ole Einar Bjorndalen.
Marit Bjorgen najuspješnija je skijaška trkačica u povijesti sporta i osoba s najviše osvojenih medalja u povijesti zimskih Igara. Norvežanka rođena 1980. ostvarila je 114 individualnih pobjeda na Svjetskom kupu, a na Svjetskim prvenstvima broji 18 zlatnih medalja, od kojih je 12 u pojedinačnoj konkurenciji. Na OI prvi je put nastupila 2002. u Salt Lake Cityju s 21 godinom i nije odigrala značajniju ulogu u pojedinačnoj konkurenciji, no osvojila je svoju prvu medalju kao dio norveške štafete (4×5 km), koja je završila na drugom mjestu iza Njemačke. U Torino 2006. došla je s bronhitisom i pod antibioticima, no svejedno je uspjela osvojiti prvu olimpijsku medalju u pojedinačnoj konkurenciji. Utrku na 10 km slobodno završila je sa srebrom oko vrata, iza estonske predstavnice Kristine Šmigun.
Uspon na vrh
Berbu medalja i uspon na vrh Olimpa Bjorgen započinje 2010. u Vancouveru, gdje je medalje osvajala u svakoj disciplini u kojoj se natjecala. Zlatom je okićena u dohvatnoj utrci na 15 km, štafeti 4×5 i sprintu, srebrom na 30 km klasično, a broncom na 10 km. U Sočiju 2014. morala se zadovoljiti samo jednom vrstom metala. Zlatne medalje osvojila je u dohvatnoj utrci na 15 km, 30 km klasično i u ekipnom sprintu. Otišla je u mirovinu nakon OI u Pjongčangu 2018. gdje je nastavila strašnu dominaciju.
Fantastična Norvežanka Južnu Koreju napustila je s pet medalja oko vrata. Zlato je osvojila u 30 km klasično i u štafeti, srebrom se morala zadovoljiti u dohvatnoj utrci, a broncom je okićena u disciplinama 10 km i ekipni sprint. Ukupno je osvojila impresivnih 15 olimpijskih medalja, osam zlatnih, četiri srebrne i tri brončane.
Ole Einar Bjorndalen, rođen 1974. godine, umirovljeni je norveški biatlonac i sadašnji trener. »Kralj biatlona« osvojio je 13 olimpijskih medalja, što ga čini drugim najuspješnijim zimskim olimpijcem svih vremena iza sunarodnjakinje Marit Bjorgen. Najuspješniji biatlonac u povijesti sporta na svjetskim je prvenstvima osvojio 45 medalja, dvostruko više od bilo kojeg biatlonca osim Martina Fourcadea, koji je osvojio »samo« 28 medalja.
Fenomen
U karijeri dugoj više od 25 godina, Bjorndalen je šest puta odnio titulu ukupnog pobjednika Svjetskog kupa, a posljednji mu je put to pošlo za puškom i skijama u sezoni 2008./2009. Norveški fenomen, usprkos tome što je najbolji biatlonac u povijesti, nikada nije postao dio streljačke biatlonske kreme, održavajući prosječni postotak pogođenih meta na 90 posto, što nikada nije bilo dovoljno da ga se uvrsti u top 20 strijelaca. Vrhunske trkačke sposobnosti zato je iskoristio, postavši prvi biatlonac u povijesti koji je pobijedio na utrci Svjetskog kupa u skijaškom trčanju. Dogodilo se to na utrci Svjetskog kupa u švicarskom Gällivareu 2006. godine.
Bjorndalen je zlatnim slovima u povijest zimskih Igara zapisan 2002. u Salt Lake Cityju. Igre na kojima je naša Janica osvojila tri zlata i srebro, ipak ostaju u znaku norveškog biatlonca, koji je osvojio nadrealna četiri zlata, pobijedivši u sve tri pojedinačne biatlonske discipline (20 km, sprint i dohvatno), čemu je dodao i zlato u štafeti. U Naganu 1998. osvojio je zlato, u Torinu dva srebra i broncu, iz Vancouvera 2010. vratio se sa srebrom i zlatom, a Soči je napustio s dvije zlatne medalje oko vrata. Dvaput je proglašen za norveškog sportaša godine, a u rodnom mjestu Simostrandi 2008. podignut je trometarski brončani kip njemu u čast. Karijeru je zaključio 3. travnja 2018. godine, nakon što nije pozvan u norvešku reprezentaciju za Igre u Pjongčangu.