Zavod za medicinsku fiziku

KBC Rijeka uvodi nove standarde za bolju terapiju onkoloških bolesnika

Karmen Bosnić

Foto KBC Rijeka

Foto KBC Rijeka

Zavod za medicinsku fiziku i zaštitu od zračenja KBC-a Rijeka sredstvima međunarodnog projekta nabavlja napredan sustav za vrednovanje raspodjela apsorbirane doze onkoloških pacijenata 



Zavod za medicinsku fiziku i zaštitu od zračenja KBC-a Rijeka posljednje dvije godine vodi i izvodi  projekt Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) vezan za primjenu fizike u radijacijskoj  onkologiji (CRO6019 Verifying intensity modulated radiotherapy (IMRT) treatment dose delivery – method development, standardization and implementation).  


Sukladno planiranim aktivnostima vezanim za izvođenje projekta iz njegova budžeta bit će  nabavljen napredan sustav za dozimetrijsku verifikaciju raspodjela apsorbirane doze dane onkološkim  bolesnicima za čije je liječenje indicirana uporaba naprednih radioterapijskih tehnika, priopćeno je iz KBC-a Rijeka. 


Isporuka i instalacija sustava te njegova implementacija trebale bi biti završene u prvom kvartalu  2022. godine. Računski dio sustava temelji se na trenutno najtočnijem načinu izračuna koristeći  simulaciju Monte Carlo, zbog čega je i vrijednost sustava velika, odnosno nešto manja od pola milijuna  kuna.  




Time će biti nadograđena osnovna verzija sustava vrijedna nešto više od 330.000 kuna koja je  instalirana u KBC-u Rijeka i implementirana na Zavodu za medicinsku fiziku i zaštitu od zračenja u prvoj  polovici ove godine. 


„Vrijednost drugog dijela sustava je 62.766 eura tako da bismo do prve polovice sljedeće  godine mogli u KBC-u Rijeka imati u punoj funkciji jedan od najnaprednijih sustava za dozimetrijsku  verifikaciju vrijedan više od 100.000 eura“, izjavio je tim povodom prof. dr. Alen Ružić, ravnatelj KBC a Rijeka.


Nastavak je to uvođenja novih standarda vezanih za radijacijsku onkologiju riječke bolnice, a  implementacija rezultata projekta i uporaba novonabavljenog sustava dodatno će pridonijeti kvaliteti  izvođenja naprednih radioterapijskih tehnika koje se u KBC-u Rijeka koriste za terapiju onkoloških  bolesnika. 


Ovaj je projekt četvrti projekt pod okriljem IAEA vezan za radijacijsku onkologiju koji u  posljednjih 10-ak godina provodi Zavod za medicinsku fiziku i zaštitu do zračenja.


U tom su periodu  provedena i dva projekta IAEA vezana za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju, a sljedeće će godine Zavod započeti izvođenje projekta IAEA vezanog za primjenu fizike u nuklearnoj medicini.


Važno je  napomenuti da su rezultati svih projekata implementirani u redovnu kliničku praksu, a uspješnim  izvođenjem projekata Zavod je do sada KBC-u Rijeka pribavio opremu vrijednu više od četiri milijuna kuna  te omogućio brojne edukacije riječkih medicinskih fizičara u inozemstvu“, istaknuo je pročelnik Zavoda  prof. dr. Slaven Jurković.


Pred riječkim medicinskim fizičarima koji se unutar Zavoda bave primjenom fizike u radijacijskoj  onkologiji sada je mnogo eksperimentalnog rada, analize rezultata i promišljanja vezanih za  implementaciju naprednih sustava.  


Dosadašnja dobra iskustva s implementacijom različitih novih naprednih sustava koja Zavod u cjelokupnom djelokrugu svoga djelovanja (radijacijska onkologija, nuklearna medicina i  dijagnostička/intervencijska radiologija) koristi u svakodnevnom radu, čine nas uvjerenima da će jednako  biti i s (n)ovim sustavom koji bi trebao poslužiti dodatnom unaprjeđenju kvalitete naprednih  radioterapijskih postupaka za liječenje onkoloških bolesnika“, dodaje pročelnik Jurković. 


Zavod za medicinsku fiziku i zaštitu od zračenja najmanja je ustrojbena jedinica KBC-a Rijeka u  sklopu kojeg djeluje 10 medicinskih fizičara na poslovima primjene fizike u medicini. Zbog dualne prirode  ionizirajućeg zračenja koje, kao što znamo, može biti korisno, ali i štetno, najveći dio aktivnosti Zavoda  vezan je za njegovu kvalitetnu, odgovornu i sigurnu uporabu u medicini.  


Osim redovnih aktivnosti i poslova vezanih za rad suradnih ustrojbenih jedinica KBC-a Rijeka,  fizičari sa Zavoda aktivno se bave istraživačkim radom čija je svrha unaprjeđenje aktualnih i razvoj novih  metoda vezanih za primjenu ionizirajućeg zračenja za liječenje i dijagnostiku u KBC-u Rijeka.


O dinamici  istraživačkog rada na Zavodu svjedoči više od 20 znanstvenih radova objavljenih u posljednjih pet godina  u međunarodnim znanstvenim časopisima.