
Photo: Pixabay
Znanstvenici koji proučavaju drevnu DNK stvorili su alat kojim bi se precizno mogli pronaći naši drevni preci. Uskoro bi mogli saznati jesmo li u rodu s primjerice, Vikinzima.
Znanstvenici sa Sveučilišta Sheffield koji su proučavali drevnu DNK stvorili su alat koji omogućuje precizniju identifikaciju drevne euroazijske populacije. Ovakva identifikacija može upotrijebiti za testiranje sličnosti pojedinca s drevnim ljudima koji su nekad lutali zemljom.
Trenutno proučavanje drevne DNK zahtijeva mnogo informacija kako bi se kostur klasificirao u populaciju ili pronašao njegov biogeografski izvor. Sada su znanstvenici definirali novi koncept nazvan Ancient Ancestry Informative Markers (aAIMs). Ove bi skupine mutacija bile dovoljne za identificiranje i klasificiranje starih populacija. Istraživanje koje je vodio dr. Eran Elhaik, s Odjela za životinjske i biljne znanosti Sveučilišta u Sheffieldu, pokazalo je identifikaciju male skupine aAIM-ova koji se mogu koristiti za klasificiranje kostura u drevne populacije.
Dr. Elhaik objašnjava da su razvili novu metodu koja učinkovito pronalazi AIMS, prenosi Science Daily. AIM-ovi (Ancestry Informative Markers) imaju dugu povijest u znanosti i posljednjih su desetljeća korišteni od strane zdravstvenih i forenzičkih stručnjaka. Dr. Elhaik navodi da, kada je njegov tim primijenio tradicionalne alate za pronalaženje AIM-ova za drevne DNK podatke, bili su razočarani svojom niskom točnošću.
Njihova se raznolikost smanjivala tijekom godina nakon događaja poput neolitske revolucije i crne smrti.
Kako bi prevladali te izazove, dr. Elhaik je razvio specijalizirani alat koji identificira AIMS kombiniranjem tradicionalne metodologije s novom koja uzima u obzir mješavinu.
Dr. Elhaik dodaje: “
Istraživači su rekli da su rezultati studije točniji za identifikaciju i klasifikaciju drevnih ljudi diljem svijeta. Okvir i metode istraživanja bi se trebale ponovno primijeniti kada budu dostupne sveobuhvatnije drevne DNK baze podataka.