Covid-19

Novi Zeland odobrio cjepivo za djecu i adolescente, u Australiji odvajaju hitne zalihe cjepiva

Hina

Jacinda Ardern / REUTERS

Jacinda Ardern / REUTERS

Ardern je objavila da će djeca od 12 do 15 godina starosti moći primiti cjepivo Pfizer/BioNTech protiv koronavirusa.



Novi Zeland je odobrio upotrebu cjepiva Pfizer/BioNTech za djecu i adolescente, dok se zemlja bori kako bi obuzdala zarazu koronavirusom, objavila je u četvrtak novozelandska premijerka Jacinda Ardern.


Novi Zeland je u četvrtak ušao u oštri lockdown nakon što je utvrđen lokalno preneseni slučaj zaraze Covidom-19, prvi u gotovo šest mjeseci. Klaster u Aucklandu sada broji 21 slučaj zaraze, od čega je u četvrtak zabilježeno 11 novih slučajeva.


Ardern je objavila da će djeca od 12 do 15 godina starosti moći primiti cjepivo Pfizer/BioNTech protiv koronavirusa.




“Ono je sigurno i dobro je to napraviti”, kazala je Ardern.


Ranije je cjepivo bilo odobreno za ljude od 16 godina nadalje. Predviđene su dvije doze s razmakom od šest tjedana.


Ardern je kazala kako su zdravstveni dužnosnici sada u dobroj mjeri sigurni oko toga kako je virus ušao u zemlju. Ispitivanje je dovelo do putnika koji je 7. kolovoza stigao iz australskog Sydneya.


“Znam da smo svi spremni na to da će broj slučajeva stajati lošije prije nego li postane bolje. Mislim da danas imamo komadić puzzlea koji smo tražili”, rekla je novozelandska premijerka.


„Uvijek smo imali svoj način žestokog i ranog odgovora jer je to puno bolje nego blagi i dug pristup koji rezultira produživanjima karantene“, objavila je Ardern na Facebooku uoči uvođenja karantene.


S populacijom od pet milijuna ljudi Novi Zeland će ostati u strogom zatvaranju najmanje do subote.


Zemlja je imala do sada oko 2,580 slučajeva Covid-19 i 26 umrlih.


Novi Zeland kao otočna država branio se do sada od jače zaraze koronavirusom zatvaranjem granica i uvođenjem najoštrijih mjera već u začetku pojavljivanja zaraze.


Samo je oko 23 posto stanovnika do sada dobilo obje doze cjepiva, što je najniža stopa među 38 članica Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD).


Sydney se žuri cijepiti visoko rizična predgrađa u jeku širenja delta varijante


Australske vlasti počele su u četvrtak odvajati hitne zalihe cjepiva protiv covida-19 za sidnejska predgrađa najteže pogođena širenjem visoko zarazne delta varijante virusa, a država New South Wales objavila je još jedan rekordan porast broja dnevnih slučajeva.


Državna premijerka Gladys Berejiklian rekla je da je ubrzanje cijepljenja u najvećem australskom gradu dalo nadu dok se grad bori s najvećim širenjem zaraze od početka pandemije.


“Sljedećih nekoliko tjedana bit će teško, no nedvojbeno je da će, kad budemo imali dovoljno visoke stope cijepljenja, život biti puno bolji”, rekla je. “Znam, ovo su izazovna vremena, ali vidim svjetlo na kraju tunela”, dodala je premijerka.


Berejiklian je izvijestila o novom 681 slučaju lokalno prenesene zaraze u četvrtak, većina ih je u Sydneyu, čime je premašen prijašnji dnevni maksimum od 633 slučaja, registriran u srijedu.


Berejiklian još nije službeno produžila zatvaranje, koje bi trenutno trebalo formalno završiti krajem mjeseca, no jasno je stavila na znanje da 70 posto stanovnika u dobi iznad 16 godina mora biti cijepljeno. Očekuje da će taj cilj biti postignut  do kraja listopada.


Po njenim riječima, u srijedu je cijepljeno rekordnih 110,000 ljudi, a brojke pokazuju da je 53 posto stanovnika NSW-a dobilo prvu dozu, a 28 posto obje.


Brojke zaraženih i umrlih u zemlji su mnogo niže nego u mnogim drugim zemljama, samo sa 41.400 slučajeva i 971 smrtnim ishodom, no zbog zadnjeg izbijanja zaraze gospodarstvu prijeti druga recesija u dvije godine.


U Melbourneu, drugome najvećem gradu u zemlji, broj slučajeva više je nego udvostručen, te je u četvrtak registrirano 57 zaraženih.


Državni čelnici sve više se razlikuju u pristupu pandemiji, i dok se jedni i dalje zauzimaju  za eliminaciju virusa, drugi zagovaraju prihvatljivu razinu izloženosti.


“Svi će morati naučiti živjeti s delta varijantom virusa, a u New South Walesu naučili smo to prije od ostalih”, rekla je Berejiklian u četvrtak.


Australija sa svojih 25 milijuna stanovnika bila je dugo vremena uspješna u borbi protiv koronavirusa zahvaljujući iznimno oštrim mjerama uključujući zatvaranje međunarodnih granica, s nekoliko izuzetaka, od ožujka 2020.


No ipak nacija se vratila u lockdown zahvaljujući brzom širenju delta vorusa i sporom procesu cijepljenja.


Do sada je 27.5 posto Australaca iznad 16 godina u potpunosti cijepljeno a skoro polovica starijih od 16 godina dobila je barem jednu dozu.