VAL POSKUPLJENJA SE NASTAVLJA

Cijena žitarica enormno raste, kruh će biti sve skuplji, voće i povrće šokantno poskupilo u svega tjedan dana

Branko Podgornik

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Cijene voća i povrća u drugom tromjesečju skočile su 8,1 posto, maslinova ulja za 10,6, a vina za 7,7 posto. Istodobno, žitarice su poskupjele 27,1 posto, što se odrazilo i na višu cijenu kruha. Cijene industrijskog bilja – poput suncokreta, soje, uljne repice – skočile su čak 54 posto u drugom kvartalu, što je dovelo do 50-postotnog poskupljena jestiva ulja.



ZAGREB – Tiha poskupljenja u hrvatskim prodavaonicama od početka srpnja nižu se jedna za drugima. Najprije je cijena litre ulja skočila s 10 na 15 kuna, da bi nedavno i litra mlijeka – koja se u trgovačkim centrima godinama prodavala za sedam kuna – poskupjela na 7,5 kuna.


Ulju i mlijeku pridružili su se ostali prehrambeni proizvodi, pa su cijene najvećeg dijela voća i povrća samo u prvom tjednu kolovoza prosječno povećane za pola kune po kilogramu, u usporedbi s posljednjim tjednom srpnja – prema najnovijim podacima Ministarstva poljoprivrede koje o promjeni cijena na tržištu izvješćuje svakog tjedna.


Iako bi ponuda rajčica trebala biti sve veća jer je njihova sezona na vrhuncu, kilogram se tog povrća početkom kolovoza u hrvatskim trgovinama prodavao za prosječne 11,2 kune po kilogramu, što je 50 lipa više nego tjedan dana prije. Za pola kune trgovci su u tjedan dana povećali i cijenu većine sorti jabuka, a kreću se od devet do 11 kuna.


Malo toga jeftinije




Kilogram krumpira, koji je proljetos bio razmjerno jeftin, sada se u hrvatskim prodavaonicama prodaje za prosječnih 4,75 kuna po kilogramu, što je također pola kune više nego na kraju srpnja. Toliko prosječno vrijedi i krumpir u prodavaonicama u Rijeci, iako ga trgovci nude po cijenama u rasponu od 3,5 do 6 kuna po kilogramu.


Svježi krastavci, luk i patlidžani također se prodaju za pola kune više. U prvom tjednu kolovoza za 20 do 50 lipa prosječno su poskupjeli i kupus, kelj, cvjetača, mahune, grah, šampinjoni, crveni radič te neke druge vrste povrća. Za sličan su iznos poskupjele marelice, breskve i nektarine.


U cijeloj su zemlji blago poskupjele i lubenice, pa su u prvom tjednu kolovoza stajale prosječnih 4,3 kune po kilogramu. U Rijeci se prodaju za 4,5 kune, dok su se u prodavaonicama u Osijeku njihove cijene u samo tjedan dana udvostručile, s 2,5 na 5 kuna.


Divljaju i cijene stočne hrane i žitarica

I cijene stočne hrane i žitarica u Hrvatskoj i svijetu nastavljaju divljati. Kilogram pšeničnog krmnog brašna koji je potkraj srpnja na domaćem tržištu stajao 22 posto više nego prošle godine, u prvom tjednu ovog mjeseca bio je već 40 posto skuplji nego lani u isto doba. Pšenica je danas skuplja 23 posto i iznosi 1,43 kune po kilogramu, kukuruz (1,68 kuna) stoji čak 46 posto više nego lani, a ječam 50 posto.

Istina, nešto je i pojeftinilo, poput bijelog grožđa koje se prodaje za barem kunu manje, iako mu je cijena i dalje visoka, prosječne 18,3 kune. Za jednu kunu pala je i cijena šljiva, koje se prodaju za prosječnih 13 kuna. Za kunu po kilogramu pojeftinile su i različite vrste paprike. Ako se potrude, potrošači mogu voće i povrće kupiti i po nižim cijenama, ovisno o kvaliteti robe, ali to ne mijenja opću sliku prema kojoj cijene hrane osjetno rastu.


Industrijsko bilje


Ovdje su spomenuta, kako rekosmo, poskupljenja koja su se dogodila samo u tjedan dana, početkom kolovoza u odnosu na kraj srpnja. Znatniji rast cijena uočen je još proljetos, što potvrđuju i najnoviji podaci Državnog zavoda za statistiku.


Primjerice, od početka travnja do kraja lipnja cijene poljoprivrednih proizvoda u Hrvatskoj porasle su za 3,3 posto u odnosu na drugo tromjesečje prošle godine. To se u prosjeku ne čini dramatičnim, ali sve ovisi o tome što neka obitelj najviše kupuje.


Primjerice, cijene voća i povrća u drugom tromjesečju skočile su 8,1 posto, maslinova ulja za 10,6, a vina za 7,7 posto. Istodobno, žitarice su poskupjele 27,1 posto, što se odrazilo i na višu cijenu kruha. Cijene industrijskog bilja – poput suncokreta, soje, uljne repice – skočile su čak 54 posto u drugom kvartalu, što je dovelo do 50-postotnog poskupljena jestiva ulja.


Olakotna okolnost u drugom tromjesečju bila je to što su mlijeko i stočni proizvodi pojeftinili za nekih 0,8 posto. No kako vidimo, ovih su dana cijene mlijeka i svježeg sira nadoknadile zaostatak i preskočile prošlogodišnju razinu. U drugom su kvartalu za nekoliko postotaka pale i prosječne cijene mesa, ponajprije svinjetine koja je proljetos bila 15 posto jeftinija nego lani.


No pitanje je koliko će vremena proći dok i cijene mesa i mliječnih proizvoda ne porastu. Poljoprivrednici koji se bave ratarstvom, stočarstvom, uzgojem voća i povrća pritisnuti su skakanjem cijena materijala za njihov rad. Primjerice, gnojiva su u drugom kvartalu poskupjela 22 posto, goriva i maziva 33 posto, a stočna hrana 32 posto, zbog čega su mljekari zatražili financijsku pomoć Ministarstva poljoprivrede da bi preživjeli.