Cjepivo protiv koronavirusa

STIŽE CJEPIVO Evo tko će se, kad i kako cijepiti! Što morate napraviti ako ste alergični

P. N.

Foto Reuters

Foto Reuters

Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak pak informirao je da Hrvatska ima "dogovor s Pfizerom da u momentu isporuke, oni to nama dostave, ne sve odjednom nego u tjednim tranšama".



Hrvatska iščekuje isporuke cjepiva protiv koronavirusa, koje bi moglo, kako se mnogi nadaju, okončati epidemiju i ako bude sreće ponovo uspostaviti – “staro normalno”. Prvo cjepivo koje stiže u Hrvatsku ono je koje su proizveli Pfizer i BioNTech. Pfizerovo cjepivo, piše Dnevnik.hr, mora se čuvati na – 70 stupnjeva Celzijevih, a moglo bi biti pohranjivano i u Institutu Ruđer Bošković.


– Naš je izračun da bi tu mogli držati negdje između 60 tisuća i 80 tisuća doza, ovisno naravno kako su one pakirane u kutije, rekao je za Dnevnik.hr ravnatelj Instituta Ruđer Bošković dr. David Matthew Smith.


Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak pak informirao je da Hrvatska ima “dogovor s Pfizerom da u momentu isporuke oni to nama dostave ne sve odjednom, nego u tjednim tranšama”.




Kad cjepivo bude isporučeno, ono će biti skladišteno u centralnim skladištima, a otamo će biti distribuirano županijskim zavodima koji imaju uvjete za njegovo skladištenje. Cijepljenje će se najprije provoditi u bolnicama, domovima zdravlja i ustanovama socijalne skrbi.


– Očekujemo 125 tisuća doza, a s obzirom da se trebaju primiti dvije doze po osobi s razmakom od tri tjedna, to je zapravo količina cjepiva dovoljna za cijepljenje 62,5 tisuće osoba, rekla je za Dnevnik.hr dr. Iva Pern Novosel iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.


Krunoslav Capak istaknuo je pak da je “oko 50 posto zaposlenih i korisnika domova u socijalnoj skrbi zainteresirano za cijepljenje, a slična je situacija, dodao je, i u zdravstvenim ustanovama.


Najprije će biti cijepljeni zdravstveni djelatnici koji dolaze u dodir s oboljelima. Doktorica Pern Novosel istaknula je da će se već “sljedećih tjedana će se svaki građanin moći javiti svom liječniku obiteljske medicine, a pripadnici rizičnih skupina su prioritetni”. Prioritet su kronični bolesnici i starije osobe.


Kako se kao jedna od nuspojava cjepiva Pfizera javljaju alergijske reakcije, Alemka Markotić – ravnateljica Klinike za infektivne bolesti dr. Fran Mihaljević – upozorila je:


“Proizvođač deklarira koji su sastojci u tom cjepivu i upozori osobe koje su alergične na određene sastojke – da su to alergeni, da se takve osobe ne trebaju cijepiti, odnosno da je to kontraindikacija. To će biti tako za sve ove proizvođače”. Liječnicima se, kaže Markotić, mora jasno prije cijepljenja reći ako ste na nešto alergični.


– Ja sam alergičar. Cijepila sam se protiv svega dosad za što je bilo potrebno, uključujući gripu, što je na dobrovoljnoj bazi, kaže Markotić.