Ustrajat ćemo u tome da se u Kostreni povećaju smještajni kapaciteti, što bi pored jačanja turizma otvorilo i nova radna mjesta za naše stanovništvo, kazao je kostrenski načelnik Miroslav Uljan
KOSTRENA Mi smo se u Kostreni opredijelili za sportsko-rekreativni turizam, no ne možemo reći da nam po tom pitanju sve ide lako. Imamo problema s prostornim planovima i zaštićenim pojasom koji su zaustavili izgradnju nekoliko hotela i obnovu postojećih. Ustrajat ćemo u tome da se u Kostreni povećaju smještajni kapaciteti što bi pored jačanja turizma, otvorilo i nova radna mjesta za naše stanovništvo, kazao je prilikom jučerašnjeg svečanog otvorenja nove zgrade Turističke zajednice Kostrene, kostrenski načelnik Miroslav Uljan.
Tradicija je važna
Nova zgrada, poznata još i pod imenom kostrenska kuća jer poštuje principe izgradnje autohtone primorske kuće, od jučer je i službeno ponovo sjedište Turističke zajednice i Turističko-informativnog centra. Svoje mjesto tu su našli i turistička agencija Goldfish travel, a uskoro bi svoje mjesto u novoj zgradi trebala naći i poslovnica Fine. Vrijednost radova iznosila je 1,1 milijun kuna od čega su TZ Kostrene i Općina Kostrena izdvojili više od dvije trećine potrebnih sredstava, konkretno 800 tisuća kuna, dok je Primorsko-goranska županija projekt kostrenske kuće financirala sa 150 tisuća kuna.
– Podsjećam vas da je turističko-informativni centar u Kostreni jedini na potezu od Matulja do Novog Vinodolskog, što iznosi 70 kilometara zbog čega tijekom ljetnih mjeseci više stotina turista svakodnevno svrati i traži informacije upravo kod nas. Gradnjom nove zgrade u koju su utkani elementi tradicionalne gradnje postigli smo naš glavni cilj, a taj je bio otrgnuti zaboravu tradiciju i ponuditi elemente na kojima bi se mogla temeljiti buduća gradnja, objasnila je direktorica TZ Kostrene Željka Egredžija, koja je ovaj projekt vodila od same ideje do konačne realizacije.
Svečanom otvaranju prisustvovao je i Berislav Tulić, pročelnik Odjela za turizam, poduzetništvo i poljoprivredu u PGŽ koji je istaknuo da se projekt kostrenske kuće, kao i projekti Turističke zajednice Kostrene po svemu uklapaju u županijski plan turizma, obećavši pritom nastavak suradnje PGŽ na projektima vezanim uz kostrenski turizam.
Inače, podaci TZ Kostrene za prvih šest mjeseci slabiji su u odnosu na proteklu godinu, pri čemu je najveći pad po broju gostiju doživio ronilački centar.
Budući hoteli
Kad je riječ o strukturi gostiju, značajan pad primijećen je u dolascima domaćih gostiju koji su za razliku od prošlogodišnjih 12.678 noćenja u ovoj godini ostvarili 3.194. Manje dolazaka domaćih gostiju najviše je pogodilo prenoćište Lucija, kapacitetima najveći turistički objekt u Kostreni.
Broj gostiju, kako vjeruju u Općini Kostrena, povećalo bi dugonajavljivano uređenje prenoćišta Lucija koje zbog nedonošenja prostorno-planske dokumentacije zasad nije moguće. Plan preuređenja ovog prenoćišta temelji se na spajanju postojeće dvije depandanse čime bi se dobio hotel od minimalno tri zvjezdice, da bi u kasnijim fazama bio dograđen i wellness centar. Prostorno-planska dokumentacija na mrtvoj točki drži i ideje o otvaranju još nekoliko hotela uz kostrensku obalu.
Kako je jučer naveo načelnik Uljan, riječ je o hotelima od kojih bi jedan bio izgrađen na mjestu današenjeg ronilačkog centra, a drugi nešto dalje, u blizini »Kostrenke«. Ovog potonjeg gradila bi križevačka tvrtka »Radnika« u čijem se vlasništvu nalaze trošni objekti na tom potezu, a koji su kupljeni upravo s namjerom izgradnje hotela. Bolje dane čekaju i prostori nekadašnje Vile Kostrene kao i bivše zgrade Croatia-linea za koje u Kostreni vjeruju da bi također obogatili turističku ponudu.