Prvostupanjska presuda donesena je početkom svibnja 2008. Dervishi je bio osuđen na 22 mjeseca zatvora, a Vozila, optužena za poticanje na pokušaja iznude, na godinu dana, kao i Letić i Sedolli
RIJEKA Izvanraspravno vijeće riječkog Županijskog suda prihvatilo je žalbe Januza Dervishija, Suzane Vozila, Vullneta Sedollija i Živka Letića, nepravomoćno osuđenih za pokušaj iznude 300 tisuća eura od riječkog javnog bilježnika Velibora Panjkovića, te ukinulo presudu riječkog Općinskog suda.
Dervishi je u međuvremenu osuđen i za druga kaznena djela koja su obuhvaćena istom optužnicom, ali u razdvojenom postupku. Nepravomoćno je osuđen na godinu i pol dana zatvora za pokušaj sprečavanja svjedočenja (slučaj propucavanja »porschea«), zaključenje lihvarskog ugovora i posuđivanje valute uz goleme kamate. Vullnet Sedolli je u tom slučaju uvjetno osuđen zbog nedozvoljenog držanja oružja. Uvjetno je osuđen i Živko Letić, zbog zbog pokušaja utjecaja na svjedoka. Suzana Vozila kažnjena je bezuvjetnom zatvorskom kaznom od sedam mjeseci, zbog pomaganja u zaključivanju lihvarskog ugovora i za nesavjestan rad, budući je u to vrijeme bila javna bilježnica.
Dervishi se nalazi u pritvoru i čeka nastavak suđenja za krijumčarenje heroina. Nedavno se predao, nakon što je bio u bijegu, a za njim raspisana tjeralica.
Prvostupanjska presuda donesena je početkom svibnja 2008. godine; njome je Dervishi osuđen na 22 mjeseca zatvora, a Vozila, optužena za poticanje na pokušaja iznude, na godinu dana, kao i Letić i Sedolli.
»Ima opasnu narav«
Sud je na temelju iskaza javnog bilježnika, audiozapisa s CD-a (razgovora između Sedollija i javnog bilježnika, te mjera praćenja i prisluškivanja), kao i iskaza svjedoka neosporno utvrdio da su Dervishi, Sedolli i Letić supočinitelji u pokušaju iznude.
No, ukidajući presudu, vijeće Županijskog suda naložilo je da se nedvojbeno dodatno utvrdi da li je žrtva, javni bilježnik, tijekom odobrenih tajnih mjera praćenja bio u statusu pouzdanika ili nije. Također, drugostupanjski sud je zatražio da Općinski sud detaljno utvrdi kakva je bila uloga nekadašnje javne bilježnice Suzane Vozile, odnosno da se utvrdi u kojoj je mjeri ona bila poticatelj u pokušaju iznude, ili je pak riječ o supočiniteljici kaznenog djela.
Podsjetimo, Živko Letić je u ime Januza Dervishija došao kod javnog bilježnika, prenoseći mu poruku kako Dervishi želi »susret« s bilježnikom. Tada je Letić predao bilježniku Dervishijevo pismo prijetećeg sadržaja: »Gospodine, dosta mi je vaših laži, ukoliko u roku od 48 sati ne donesete 300.000 eura, ode glava.«
Uloga Sedollija je objašnjena slušanjem zapisa tajno snimljenih razgovora između bilježnika i Sedollija koji obećava da će se »založiti kod Dervishija za njega«. Tako su ostali zabilježeni dijelovi razgovora u kojima Sedolli kaže: »Pomoći ću ti, ali Dervishi ima opasnu narav«, »Ne bih imao s njim posla, evo, života mi«, »Ne bi smio riskirati«, »Napravit će ti nešto«, »Znam ga ja, radi što ‘oćeš, ja te ne želim plašiti«, »Lošu narav ima, a ona ga nagovara protiv tebe« i slično.
Tražila svojevrsnu osvetu
»Ona« iz Sedollijevog razgovora je Suzana Vozila, bivša djelatnica u uredu javnog bilježnika, koja je nakon svađe otišla iz ureda, ali i tražila svojevrsnu osvetu te se za pomoć obratila svom dobrom prijatelju Dervishiju. Na suđenju je poricala da je s Dervishijem ikada razgovarala o bivšem poslodavcu. Sud je povjerovao svjedočenju žrtve, bilježniku koji je izjavio da se našao s Vozilom koja mu je rekla: »Ne želim prihvatiti tvoju ispriku, život je borba, tek ćeš sada vidjeti svoga Boga, bolje da nisi dolazio, mi smo završili, ali kako ćeš završiti s Januzom, ja ne znam.« Nakon što je javni bilježnik primio prijeteću poruku, zatražio je pomoć policije i tada su odobrene tajne mjere praćenja.