Nastavak srpske pravosudne ofenzive

Zbog kaznene prijave iz Srbije ispitana dr. Bosanac!

Dražen Ciglenečki

To su sve nevjerojatne gluposti za koje me okrivljuju. Ali, nisam iznenađena. Srbi su nas prije 20 godina ubijali i klali, a sad bi nam još i sudili, rekla nam je jučer Vesna Bosanac



ZAGREB - Hrvatska policija ispitala je proteklih dana i ratnu ravnateljicu vukovarske bolnice Vesnu Bosanac na temelju kaznene prijave koja je protiv nje podignuta u Srbiji. Iz MUP-a su nam potvrdili tu informaciju, ali nisu htjeli govoriti o tome za što se tereti doktoricu Bosanac.



 Republička koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata izvijestila je danas kako su hrvatski branitelji i njihove obitelji s nevjericom i velikim razočaranjem primili vijest da je policija obavila obavijesni razgovor s ravnateljicom vukovarske bolnice dr. Vesnom Bosanac, zbog, kako navode, kaznene prijave iz Srbije u vezi s navodnim ratnim zločinima. Koordinacija u pismu koje je potpisao Đuro Dečak izražava negodovanje i oštru reakciju na prijavu protiv doktorice Vesne Bosanac, koju su, kako navode, podnijeli srpski ranjenici, a koji su se žalili na navodno zlostavljanje u bolnici.»Našu oštru reakciju upućujemo Predsjedniku Republike Hrvatske, Saboru i Vladi Republike Hrvatske kako bi se što prije i u što kraćem vremenu zaštitili svi hrvatski branitelji od takvih i sličnih, a neutemeljenih progona«, stoji u priopćenju Koordinacije te se dodaje kako postaje neodrživo frustrirajuće i paranoično stanje u kojem se svaki dan pitamo tko je slijedeći na redu.Republička koordinacija traži od Predsjednika RH, Sabora i Vlade što brže rješavanje problema hrvatskih branitelja te ih poziva da objave: ima li hrvatska strana sporni popis 300-tinjak pripadnika Hrvatskih oružanih snaga, za koje po srpskoj strani, postoje dokazi da su počinili zločin nad Srbima u Vukovaru i okolici tijekom 1991. Koordinacija smatra kako Srbija kao začetnik rata i razaranja, progona stanovništva na području bivše Jugoslavije najmanje ima pravo progoniti bilo koga za ratne zločine u drugim državama. »Krivce za ratne zločine neka prvo pronađe među pripadnicima svoga naroda, jer ih još uvijek neuspješno traži ili ih ne želi naći«, stoji u priopćenju.Zalažemo se za rješavanje spornih stvari u institucijama sustava, pravne države i vladavine prava, napominje Kordinacija te poziva državne vlasti, ako je to potrebno, da osnuju i novo tijelo koje bi sustavno riješilo problem kako se više ne bi događali slučajevi Purda, Marić, Janjić, Bosanac. Koordinacija napominje kako od države očekuje zaštitu svih koji su se borili i koji su stvorili samostalnu, neovisnu i demokratsku Republiku Hrvatsku te ističe da će na tom planu voditi kontinuirani pritisak na sva tijela državne vlasti.


No, kako neslužbeno doznajemo, riječ je o prijavi što ju je u Srbiji podnijela fizička osoba, ne službeno tijelo, i radi se o dva slučaja ranjenika srpskih neprijateljskih vojnih formacija koji su se liječili u vukovarskoj bolnici. Jedan se odnosi na smrt Bobana Gačića u bolnici, zbog čega je uhićen i Tihomir Purda. Drugi je slučaj navodno zlostavljanje četvorice srpskih ranjenika. Naime, oni su najprije bili smješteni u zasebnoj sobi, ali kad je ona bila pogođena granatom, ravnateljica bolnice odlučila ih je prebaciti u hodnik gdje su već bili razmješteni ranjeni hrvatski branitelji.


Smišljen raspored?




Vesnu Bosanac sumnjiči se da je ranjene Srbe smišljeno rasporedila među branitelje kako bi ih izvrgnula maltretiranju.



Ratni ministar zdravstva Andrija Hebrang prijatelj je Vesne Bosanac i bio je, kaže, zapanjen kad ga je ona upoznala s činjenicom da su je hrvatski policajci saslušali temeljem predmeta koji je otvoren u Srbiji.


– Ta je kaznena prijava posljedica srbijanskog zakona iz 2003. godine kojim su se proglasili nadležnima za ratne zločine na teritoriju cijele bivše Jugoslavije. Da mi je netko tijekom Domovinskog rata rekao da će Srbija optužiti Vesnu Bosanac, zaključio bih odmah da Hrvatska nema nade, da ćemo izgubiti rat. Jer agresor samo u slučaju da je pobjednik može pokretati tako prljave postupke kao što je ovaj protiv doktorice Bosanac. Nju sam imenovao ravnateljicom jer je, osim što je stručnjak, visoko etična osoba. Svjedočio sam da je prema neprijateljskim ranjenicima postupala prema svim konvencijama, pa i više od toga. Pozivam stoga ponovno predsjednika Josipovića i molim ga da s politikom pomirenja ne nastavi na štetu hrvatskih branitelja, komentirao je jučer ogorčeni Hebrang.  



– To su sve nevjerojatne gluposti za koje me okrivljuju. Ali, nisam iznenađena srpskim postupcima. Srbi su nas prije 20 godina ubijali i klali, a sad bi nam još i sudili. Oni su takvi, cilj im je unositi u Hrvatsku nemir i zabrinutost. Ali, nije mi jasno zašto u Hrvatskoj postoje ljudi koji im i dalje vjeruju, pa nas danas ispituje hrvatska policija, rekla nam je jučer Vesna Bosanac.


U Državnom odvjetništvu tvrde da se radi o provjerama podataka koje je Hrvatska dobila od Srbije u radu zajedničkog povjerenstva dviju zemalja za razmjenu popisa optuženih ili osuđenih za ratne zločine.


Istraga osam osoba


Slučaj Tihomira Purde, koji je zajedno s Dankom Maslovom i Petrom Janjićem donedavno u Srbiji bio osumnjičen za ratni zločin, intenzivirao je rad povjerenstva, pa je hrvatska strana dobila podatke o još osam osoba protiv kojih u Srbiji postoje predmeti koje je otvorilo još vojno tužiteljstvo bivše države.



Hrvatska istražna tijela su u svojstvu osumnjičenika razgovarali s dr. Vesnom Bosanac, ratnom ravnateljicom vukovarske bolnice, na temelju optužnice srpskih istražnih tijela i to za period obrane Vukovara 1991. godine, kao što su razgovarali i s Ivanom Vekićem i Vladimirom Šeksom, istaknuo je na današnjoj izvanrednoj konferenciji za novinare Daniel Srb, predsjednik HSP-a, ocijenivši to ozbiljno osmišljenim planom Srbije da se diskreditira borba za neovisnost Hrvatske.Upozorio je kako se isti scenarij događa i u Bosni i Hercegovini, posebno poslije nedavnog  uhićenja generala Jovana Divjaka, ali i na Kosovu i u Sloveniji. Daniel Srb je upozorio da je krajnje „vrijeme da premijerka Kosor i predsjednik Josipović promijene politiku, prepoznaju što se događa i zajedno sa Slovenijom, BiH i Kosovom krenu u diplomatsku, političku i pravosudnu protuofanzivu kako bi se zaustavio srpski pokušaj revizije povijesti o onome što se događalo na ovim prostorima“. Naglasio je kako je potrebna zajednička akcija kako bi se Srbiji „odmah stalo na kraj budući da želi imati dominantnu ulogu na ovom području“, dodavši kako je to sve skupa „atak na suverenitet svake od spomenutih država“. Neprihvatljivim je ocijenio i što je predsjednik Josipović primio organizatore potpisivanja peticije u Srbiji protiv prijema Hrvatske u EU, dodavši kako im je time dao na značenju, što, kako je rekao nikako nije u redu.


Kako je dogovoreno na povjerenstvu, tužitelji te informacije provjeravaju da se ne ponovi slučaj poput Purdinog, koji je zbog višegodišnje indolencije domaćih institucija uhićen u BiH po tjeralici raspisanoj na temelju starog vojnotužiteljskog spisa čija je osnova bila Purdino priznanje iznuđeno silom i prijetnjama u srpskim logorima. Sukladno međudržavnom dogovoru, nakon što se prikupe iskazi osoba pod sumnjom i drugih svjedoka, specijalno tužiteljstvo za ratne zločine u Srbiji razmotrit će osnovanost otvorenih predmeta protiv hrvatskih državljana.