Srbijansko tužiteljstvo za ratne zločine je, naime, u četvrtak odustalo od kaznenog progona Tihomira Purde, Danka Maslova i Petra Janjića zbog nedostatka dokaza
VUKOVAR - Hrvatski branitelj Tihomir Purda oko 20 sati stigao je u Vukovar, gdje su ga ispred stambene zgrade u kojoj živi nedaleko od gradskog središta dočekali vidljivo uzbuđena supruga i djeca.
– Da sam znao da za mnom postoji raspisana tjeralica, sigurno ne bih bio u zatvoru, kazao je Tihomir Purda novinarima ispred zgrade, okružen članovima obitelji, rodbinom, susjedima i nekolicinom vukovarskih branitelja.
Na pitanje novinara hoće li tužiti državu zbog uhićenja i boravka u zatvoru, odgovorio je kako ne zna, ali da ne vjeruje jer mu je najvažnije da se vratio u Vukovar i da je s obitelji.Odgovornim za uhićenje i boravak u zatvoru »ne smatra nikoga« jer, kako je objasnio, »to je tako moralo biti«.
– Oni su tjeralicu izdali i ja bih kad-tad morao naletjeti, ocijenio je. – Moja obitelj mi je najveće bogatstvo, kazao je, dodajući kako su se u zeničkom zatvoru prema njemu odnosili za svaku pohvalu.
Supruga Tihomira Purde Slobodanka Purda rekla je samo kako »jest i nije vjerovala u njegov povratak«.– Rekla sam da neću vjerovati sve dok ne stupi na hrvatsko tlo. Hvala Bogu, došao je i taj dan, rekla je Slobodanka Purda.
Tihomir Purda, koji je proveo dva mjeseca u pritvoru u BiH na temelju tjeralice iz Srbije, pušten je u četvrtak iz zeničkoga zatvora, gdje je bio od 5. siječnja kada je uhićen po srbijanskoj tjeralici, nakon što je provedena nužna sudska procedura između Srbije i BiH. Purda je iz kruga zeničkog zatvora izašao u pratnji odvjetnika Josipa Muselimovića te predstavnika hrvatskog Veleposlanstva u BiH.Nešto prije 19.30 sati Vladin zrakoplov, kojim je Purda doletio iz Sarajeva, sletio je u Zračnu luku Osijek, gdje ga je dočekala skupina od 20-ak branitelja, Vukovaraca te osječki gradonačelnik Krešimir Bubalo i predsjednik gradske Hvidre Miljenko Kolobarić.
»Mogu samo kazati da sam sretan jer idem svojoj ženi i djeci«, kazao je uzbuđeni Purda neposredno nakon izlaska iz pritvora, a isto je ponovio u nekoliko navrata okupljenim novinarima u osječkoj zračnoj luci. Ipak, izišao je iz automobila koji ga je vozio kući u Vukovar te pozdravio svoje prijatelje koji su ga došli dočekati.
– Idem kući, odmarati se, biti sa svojom djecom i suprugom. Jako sam uzbuđen i sretan, presretan. Vraćam se svojoj obitelji. Puno sam ih se zaželio, uporno je ponavljao Purda, isprekidan zagrljajima prijatelja.
Zahvalio je Vladi, veleposlanstvu i odvjetniku Josipu Muselimoviću.
– Bilo je teško u pritvoru, osjećao sam se osamljeno, priznao je.
Upitali smo ga i zna li kakvu su mu branitelji u Hrvatskoj pružali potporu.– Sve sam gledao na vijestima, sve sam pratio. Hvala im puno. Svima im hvala…, kazao je i pohitao k obitelji.Purda je pušten iz ekstradicijskog pritvora odlukom Suda BiH, kojega je srbijansko pravosuđe izvijestilo da je odustalo od kaznenog progona Purde, a samim time i od zahtjeva za njegovo izručenje.
Srbijansko tužiteljstvo za ratne zločine je, naime, u četvrtak odustalo od kaznenog progona Tihomira Purde, Danka Maslova i Petra Janjića zbog nedostatka dokaza. U priopćenju Tužiteljstva navodi se da je odluka donesena nakon istrage u kojoj je utvrđeno da nema dokaza za optužbe za ratni zločin nad ranjenicima i bolesnicima.
Time je okončana nepravedna kriza koja je ozbiljno kompromitirala HDZ-ovu vladu te zaprijetila pogoršanjem odnosa Hrvatske i Srbije, ali i dodatno narušila vjerodostojnost srbijanskog tužiteljstva za ratne zločine nakon neuspjeloga kaznenog progona branitelja BiH Ejupa Ganića i Ilije Jurišića.Tužiteljstvo Srbije u istrazi je saslušalo 44 svjedoka.
»Postupak što su ga vodila vojna istražna tijela 1999. godine nije vođen u skladu s pravnim standardima procesuiranja kaznenih djela ratnih zločina, a zahvaljujući izuzetnoj pravosudnoj suradnji s državnim odvjetništvima BiH i Hrvatske, donesena je navedena odluka o odustajanju od progona«, priopćilo je srbijansko državno odvjetništvo za ratne zločine. Ta rečenica zapravo znači da je za Purdom tjeralica raspisana samo na temelju njegova iznuđenog priznanja ostvarenog silom u njegovu zatočeništvu u jednome od srpskih logora, u kojemu je zajedno s Janjićem bio zatočen nakon pada Vukovara u studenome 1991.
Nakon što je tužiteljstvo u Srbiji priznalo pogrešku, ostaje nejasno zašto je postupak protiv Purde uopće pokrenut, kada je srbijansko tužiteljstvo, prema vlastitu priznanju, jednom već revidiralo taj spis.
Kronologija »slučaja Purda«
5. siječnja - Tihomir Purda uhićen na graničnom prijelazu Županja-Orašje u BiH pod sumnjom da je 5. studenoga 1991. u Borovu naselju, zajedno s Petrom Janjićem i Dankom Maslovom, ubio tri ratna zarobljenika8. siječnja - Objavljen popis od 400 branitelja koje je Srbija navodno osumnjičila za ratne zločine13. siječnja - Ministri pravosuđa Hrvatske i Srbije dogovorili da će Hrvatska provesti svoju istragu protiv Purde21. siječnja – Purda je nevin, pokazala hrvatska istraga22. siječnja – Unatoč nalazu hrvatske istrage, Srbija zatražila izručenje Purde24. siječnja - U »slučaju Purda« pogriješili su MUP i DORH jer nisu pokrenuli postupak kada je 2007. stigla tjeralica, izjavio predsjednik RH Ivo Josipović29. siječnja - Prosvjed branitelja u Vukovaru. Prosvjednici traže obustavu kaznenog progona branitelja i ukidanje amnestije za Srbe19. veljače - Sud BiH dopustio izručenje Srbiji21. veljače - Purdu u Sarajevu saslušali istražni sudac i tužitelj iz Beograda. Istražni sudac izjavio da je Purdin iskaz iz logora nezakonit3. ožujka - Srbija obustavila kazneni progon Purde, Maslova i Janjića.