Riječka klupska scena

Neki novi Stereo: Pratimo trendove u svijetu, primat preuzima elektronika

Ivana Kocijan

Petkom će biti koncert, a subotom party. Partyji će uglavnom biti drum'n'bass, dubstep, sve varijacije bass muzike, a s druge strane tu će biti i house, techno, kaže Tomislav Dekanić, voditelj Sterea 



RIJEKA Nova sezona u Stereo dvorani počinje ove subote gostovanjem argentinskog DJ-a i producenta Mauricija Barembuema Barema. Mladi glazbenik iz Buenos Airesa koji je u djetinjstvu svirao gitaru i slušao blues za svoj današnji izričaj, minimal, kaže da to nije zvuk, već način na koji se stvara glazba. Osim Barema, u Stereo dvorani u subotu će nastupiti i domaći DJ-i: Lemon, Mark Ash i Krekman. Cijena ulaznice iznosi 50 kuna prije i 70 kuna nakon ponoći. 



    Stereo dvorana u prošloj je sezoni bila u partnerskom odnosu s Tunelom, a od ove jeseni klubovi opet funkcioniraju svaki za sebe. 


    – Ja se više nisam vidio u toj priči. Tunel je lijepa lokalna priča, a Stereo je prije svega regionalni centar urbane kulture s internacionalnim vezama. Programi Tunela i Sterea se ne mogu kositi jer su to dva potpuno različita koncepta, smatra Dekanić.





    – Za otvaranje sezone dovodimo proslavljenog DJ-a poznatog po tome što izdaje na etiketi Minus Richieja Hawtina. Tjedan dana kasnije, 29. rujna na programu je Drambe Baggatela. Glavna će zvijezda biti Filip Motovunski, kaže Tomislav Dekanić, zakupac kluba na Sušaku dodajući kako riječka publika i sljedećeg mjeseca može očekivati zanimljiva inozemna gostovanja. 


    U Rijeku tako 13. listopada stiže prvak grimea i dubstepa Plastician, a tu je i poznati DJ Paco Osuna čiji se nastup najavljuje za subotu 20. listopada.


    – Nastupom Plasticiana Rijeka staje uz bok Londonu, Barceloni… Ovo je prvi put da u Rijeci gostuje neko jako svjetsko dubstep ime. Treba spomenuti i da će se nastaviti serijal kojim otvaramo sezonu – s etikete Minus gostuje Paco Osuna, otkrio je Dekanić.


Ma bit će i rocka


Kad su u pitanju rock koncerti, taj je dio programa još uvijek u razvojnoj fazi. 


    – Ali, bit će i toga. Ono što treba istaknuti je da ove sezone definitivno pratimo trendove u svijetu i da je elektronika preuzela primat u Stereo dvorani. Koncept je takav da će petkom biti koncert, a subotom party. Partyji će uglavnom biti drum’n’bass, dubstep, sve varijacije bass muzike, a s druge strane tu će biti i house, techno, dodao je voditelj Sterea. 


    Govoreći o riječkoj glazbenoj sceni, Dekanić smatra da se zadnjih godina svi trendovi usmjeravaju prema elektronici. 


    – Rock scena je dosta pala, nadam se da će se dogoditi nešto da se zaustavi taj pad, ali primjetno je da na koncertima ima sve manje publike, dok ih je na partyjima sve više, kaže. 


    U novu sezonu Sterea Dekanić ulazi i s novim iskustvima koja je stekao radeći na Outlook i Dimensions Festivalu. 


    – U Puli sam svašta naučio, stekao sam puno iskustava i kontakata i to će mi sigurno pomoći u bukiranju izvođača za sljedeću sezonu. Računam da ćemo do početka sljedećeg mjeseca sve riješiti, sredit ćemo i web-stranicu, mailing listu, plakate, a bitno je reći i da ćemo lagano preurediti klub, otkrio je.   


Nije sve tako crno


Baš kao što s optimizmom gleda na sezonu koja je pred njim, Dekanić se se zadovoljstvom prisjeća i prethodne godine. 


    – Jedini je problem u krizi to što ljudi gledaju na što će potrošiti novce, a Stereo je tu u prednosti zbog toga što je stvarno dobar. Prošlom sam sezonom dosta zadovoljan. Naravno uvijek postoji prostora za napredak i nadam se da će u ovoj sezoni biti još bolje, svakako ćemo se potruditi napraviti još bolji program. Povećat ćemo frekvenciju partyja. Prošle su se sezone partyji održavali dvaput mjesečno, a ove će se godine održavati jednom tjedno. Nema tu previše filozofije, najveći je pomak u tome što će program biti kontinuiran i što će svakog vikenda gostovati kvalitetna imena. Koncept je dobar, samo treba raditi i to je to, kaže Dekanić. 


    Dobar koncept u Stereo će zasigurno privući posjetitelje željne sadržaja kakve najavljuje voditelj kluba, dok je s druge strane dovođenje nove publike poprilično nerealna želja. 


    – Mislim da je u Rijeci to gotovo nemoguće. Eventualno bi to mogla biti publika iz Zagreba, Ljubljane, urbani turisti… Stereo s programom, super zvukom i lightom, ugođajem koji mi imamo ovdje nema realnu konkurenciju. Prva nam je konkurencija u Ljubljani i Zagrebu, zaključuje.