Rezultati su preliminarni, ali znanstvenici uključeni u projekt potvrđuju da je nova čestica "u skladu s teorijom Higgsova bozona", popularne božje čestice
– Ovo je nevjerojatna stvar. Nisam očekivao da će se to dogoditi za moga života. Reći ću obitelji da stavi hladiti pjenušac, kazao je Peter Higgs, škotski fizičar koji je postavio teoriju o hipotetskoj elementarnoj čestici kasnije nazvanoj po njemu Higgsov bozon, obraćajući se sudionicima skupa u CERN-u na kojemu je objavljeno da je otkrivena subatomska čestica koja odgovara njegovoj teoriji postavljenoj još 1964. godine.
Znanstvenici Instituta Ruđer Bošković (IRB) sudjelovali su u istraživanjima Europskoga centra za nuklearna istraživanja (CERN) koja su dovela do otkrivanja nove subatomske čestice s obilježjima Higgsova bozona, popularno nazvanog »Božja čestica«. CERN je danas potvrdio da je takva čestica uočena, a znanstvenici koji rade na projektima CMS i ATLAS predstavili su rezultate istraživanja, kojima je potvrđeno da se nova čestica raspada na dva fotona što govori da se radi o bozonu, čija je masa 125-126 GeV i čini ga najmasovnijim bozonom, izvijestili su danas s IRB-a. Nova čestica je konzistentna s očekivanjem za Higgsov bozon, ali znanstvenici ne mogu još sa stopostotnom sigurnošću potvrditi da se doista radi o dugo očekivanoj »Božjoj čestici«. U CMS istraživanjima sudjelovali su dr. Vuko Brigljević, i dr. Krešo Kadija te znanstveni novaci Senka Đurić, Srećko Morović i Jelena Luetić s IRB-a. »Ruđerovci« u CMS-u imaju vodeću ulogu u mjerenju procesa u kojima se stvaraju parovi bozona, ističu s IRB-a. Takvi procesi predstavljaju bitnu pozadinu u potrazi za Higgsovim bozonom i njihovo je precizno mjerenje važan gradivni element te potrage. Znanstveni novaci Senka Đurić i Srećko Morović trenutno završavaju doktorate na prvim mjerenjima takvih procesa, dok je dr. Vuko Brigljević voditelj CMS grupe koja je odgovorna za takva mjerenja. »Ruđerovci« su sudjelovali u raznim aspektima rada CMS eksperimenta, koji su omogućili ove rezultate. Trenutno je znanstveni novak Srećko Morović jedan od glavnih odgovornih za velik računalni sustav u kojem se odabiru i snimaju izabrani sudari, što je zadatak od ključne važnosti za uspjeh eksperimenta.
CERN (Europski centar za nuklearna istraživanja) objavio je danas da su otkrili novu subatomsku česticu koja bi mogla biti Higgsov bozon, popularna Božja čestica, prenosi Reuters.
– Mogu potvrditi da je otkrivena čestica u skladu s teorijom Higgsova bozona, kazao je John Womersley, izvršni direktor britanskog Vijeća za znanost i tehnološke ustanove.
Glasnogovornik jedne od ekipa koje već godinama pokušavaju eksperimentalno dokazati Higgsov bozon rekao je kako je ovo “preliminarni rezultat, ali da je vrlo jak i čvrst”.
Kolaboracija CMS, u kojoj je 3000 znanstvenika, među kojima i skupina hrvatskih znanstvenika, predstavila je rezulate svojih mjerenja koje ukazuju na otkriće nove čestice, a koja bi mogla biti Higgsov bozon, a rezultate predstavlja i kolaboracija ATLAS.
– Došli smo na prekretnicu u našem razumijevanju prirode, kazao je Rolf Heuer, generalni direktor CERN-a. Ovo će otkriće, tvrdi, vjerojatno baciti novo svjetlo na mnoge tajne svemira.
Veliko uzbuđenje vladalo je u Ženevi uoči početka današnjeg “povijesnog” seminara na kojem pet vodećih fizičara, uključujući i profesora Petera Higgsa po kojem je čestica nazvana, a koji zajednički djeluju u sklopu suradnje CMS i ATLAS, objavljuje najnovije rezultate u potrage duge 48 godina, koliko je prošlo otkako je potvrđeno postojanje Higgsovog bozona.
Teorija o tzv. Božjoj čestici, odnosno hipotetskoj elementarnoj čestici kojom se objašnjava masa drugih čestica, postavljena je 1964. godine. Fizičari ovu česticu smatraju ključem za razumijevanje svemira jer bez mase, subatomske čestice ne bi se mogle spojiti u atome koji tvore sve u svemiru, već bi samo letjele naokolo pri brzini svjetlosti.
Teoriju je postavio škotski fizičar Peter Ware Higgs, ali do danas nije eksperimentalno dokazano njeno postojanje.
Od kad je na CERN-u – Europskom centru za nuklearna istraživanja, 2008. godine spektakularno proradio LHC, najveći akcelerator na svijetu, odnosno svojevrsni »sudarač« protona, koji ubrzava jedne čestice u jednom, a druge u drugom pravcu, u pokušaju kreiranja stanja materije koje je vladalo u najranijoj fazi evolucije Svemira, glavnim ciljem i najvećom »nagradom« smatra se pronalazak Higgsova bozona.
Puljak: Nsmo spavali mjesecima