Štedi se

Grad Rijeka ukinuo nagrade uspješnim učenicima i mentorima

Karolina Krikšić

Nagrade su dodijeljivane učenicima i prosvjetnim radnicima – mentorima za posebna postignuća učenika na državnim i međunarodnim natjecanjima, susretima i smotrama



RIJEKA Gotovo nezapaženo prošlo je nedavno donošenje odluke o stavljanju izvan snage Odluke o nagradama učenicima i prosvjetnim radnicima – mentorima za posebna postignuća učenika na državnim i međunarodnim natjecanjima, susretima i smotrama. Odluku je donijelo Gradsko vijeće Grada Rijeke, a iako je to samo jedna od mnogobrojnih (nužnih) mjera štednje, nema sumnje da je riječ o nepopularnom potezu kojim se uskraćuju nagrade za vrijedne učenike i njihove mentore, dakle ključne osobe u priželjkivanom društvu, ali i gradu znanja. Do sada su učenici za svoje uspjehe na državnim i međunarodnim natjecanjima, susretima i smotrama dobivali nagrade u vrijednosti od 2.000 kuna za 1. mjesto, 1.000 za 2. mjesto te 500 kuna za 3. mjesto, dok su učitelji-mentori dobivali 2.000 kuna za 1. mjesto, 1.500 za 2. mjesto te 1.000 kuna za 3. mjesto. 



   Kako smo saznali od pročelnice Odjela gradske uprave za odgoj i školstvo Sande Sušanj, program ranog učenja informatike i projekt »Rijeka pliva« nisu okrznuti mjerama štednje. 


 




  – Grad Rijeka financira rano učenje informatike i projekt Rijeka pliva do kraja školske godine, a ti će projekti biti financirani i sljedeće školske godine. Želim napomenuti da se radi o programima iznad državnog pedagoškog standarda koji su vrlo kvalitetni i, iako zahtijevaju određena sredstva koja je u ovim vremenima teško osigurati, činimo maksimum da održimo i te projekte. Pratimo pomno najave ministra i postoje naznake da neki od projekata koje financiramo iznad državnog pedagoškog standarda uđu u redovno financiranje Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, primjerice rano učenje informatike. Ukoliko se to iz bilo kojeg razloga ne dogodi, sredstva ćemo osigurati mi i to zbog već spomenutih razloga, najavljuje Sušanj.



    Kako smo saznali od pročelnice Odjela gradske uprave za odgoj i školstvo Sande Sušanj, prošle je godine za nagrade najuspješnim učenicima i mentora u Financijskom planu Odjela gradske uprave za odgoj i školstvo planirano i potrošeno 168.349 kuna, a pročelnica napominje da iako, u odnosu na neke druge troškove, ovaj ne predstavlja veliki izdatak, u trenutku značajnog smanjenja proračunskih sredstava svaka je ušteda bila nužna. 


   Sredstva za plaće


– Naime, dobar dio sredstava unutar navedenog plana izdvaja se za plaće učitelja u produženim boravcima i cjelodnevnoj nastavi kao i za plaće djelatnika u Dječjem vrtiću Rijeka, ali i za sufinanciranje privatnih dječjih vrtića. U tom kontekstu, unutar Financijskog plana ostaje minimalni iznos na raspolaganju te je svaka odluka unutar Odjela pomno promišljena prije donošenja, objašnjava Sušanj, dodajući da na Odjelu trenutačno iznalaze nova rješenja i moguće aktivnosti putem kojih bi pohvalili i podržali izvrsnost. 


    – Svakako je važno naglasiti da bi se novim pristupom poticala intrinzična, dakle, unutarnja motivacija kod učenika s obzirom na to da materijalizacija znanja, potiče isključivo ekstrinzičnu, odnosno izvanjsku motivaciju čija je opravdanost pedagoški upitna, ističe pročelnica Odjela gradske uprave za odgoj i školstvo Grada Rijeke. 


    Što se pak nastavnika-mentora tiče, Sanda Sušanj vjeruje da će »unutar samog sustava obrazovanja doći do promjena putem kojih će plaća biti adekvatna za njihov predani rad te da se unutar samih škola prepoznaju takvi pojedinci jer je izuzetno važno da se takvim djelatnicima omogući napredovanje u zvanju što je trenutno, u odgojno-obrazovnoj djelatnosti, najviši vid priznanja za rad«.  


Veliko hvala


S obzirom na dosadašnji položaj nastavnika, baš kao i imajući u vidu nedavnu ideju Vlade koja je podrazumijevala dodatno smanjivanje plaća prosvjetnim djelatnicima, nema sumnje da je malo nastavnika koji dijele istu vjeru s pročelnicom Sušanj koja na komentar da je ova mjera štednje nije u skladu s orijentacijom Grada Rijeke koji teži postati grad znanja, odgovora da ona nije u skladu s materijalizacijom znanja i izvrsnosti. 


    – U društvu i vremenima materijalizma, kada je materijalno gotovo jedini mjerni instrument kojim se određuje tko ili što je bolje, poticanje intrinzične motivacije kod učenika čini nam se važnim i nužnim. Grad Rijeka i dalje stipendira darovite učenike i studente, provodi se program s nadarenim učenicima putem Liada i matematičke E učionice i u tom kontekstu nismo niti jednom promišljali o uskraćivanju materijalne potpore za poticanje izvrsnosti, ističe Sušanj te dodaje da bi nastavnicima svatko prije svega trebao reći »veliko hvala na uloženom trudu u svome radu kako u redovnoj nastavi tako i u ovim aktivnostima koje iziskuju dodatno vrijeme i napor«. 


    – Nadam se da ću im ubrzo moći i osobno čestitati na postignutim uspjesima te vjerujem da oni sve što čine najmanje čine zbog potencijalne jednokratne novčane nagrade. Uvjerena sam da su motivirani i drugim, znatno plemenitijim razlozima, poručuje Sanda Sušanj. 


    Mi se pak nadamo da je riječ o obrnutoj piramidi, odnosno da će promjene započeti od najmlađih (učenika) koji će svojom intrinzičnom motivacijom potaknuti i političare da odluke donose imajući na umu plemenite razloge.


________________________


Kazija: Ukinimo sve nagrade 


   


    Novi potez gradskih vlasti nije nimalo iznenadio višu savjetnicu u Agenciji za odgoj i obrazovanje Mirjanu Kaziju. Naime, prema njezinim riječima, obrazovanje je nešto što se u Hrvatskoj, pa tako i na lokalnoj razini, doživljava kao potrošnja ili, u najboljem slučaju, ulaganje koje ne daje brze i efektne učinke koji su obnašateljima vlasti važni. 


    – Kakva je poruka ovoga poteza? Prvo režemo obrazovanju i to onom najboljem u njemu! Predlažem gradonačelniku da se ukinu sve nagrade koje su ustanovljene u našem Gradu. Nagrade za sportaše, za inovatore, nagrade Grada Rijeke, one godišnje, kao i onu za životno djelo. Ukinimo sve nagrade, a ne samo one u obrazovanju! Tužno je što nitko u gradskoj vlasti, očito, ne razumije i ne zalaže se za promicanje važnosti obrazovanja iako je Rijeka desetljećima bila primjer ulaganja u obrazovanje iznad propisanih standarda, pa i zakonskih ingerencija. Nadam se da će jednom doći dan kada će oni koji donose odluke konačno razumjeti da su puno više od prozora, krovova i zgrada važniji – ljudi. I da je ulaganje u njih ključno! – smatra Mirjana Kazija. 


   


Šlosar: To je žalosno 


   


    Profesoricu hrvatskoga jezika i učiteljicu-mentoricu Ingrid Šlosar u OŠ »Eugen Kumičić« vijest o ukidanju nagrada nije previše iznenadila. 


 


  – Svakim se danom nešto ukida, pa tako i ove nagrade. Mislim da je žalosno što tešku ekonomsku situaciju u državi na svojoj koži moraju osjetiti i djeca i učitelji koji zahvaljujući predanom i redovitom radu, odskaču od prosjeka. Iako minimalne, nagrade su pokazivale da Grad Rijeka prepoznaje znanje i zalaganje. Ovaj je sustav nagrađivanja, uz niz drugih projekata i financijsku podršku stručnom usavršavanju učitelja, bio jedan od razloga prepoznatljivosti Rijeke kao grada koji ulaže u obrazovanje i stoga je šteta što se polako odustaje od svega, pa i od nagrađivanja znanja i izvrsnosti, smatra Ingrid Šlosar. 


    – Ne znam zašto se samo od liječnika i profesora uvijek očekuje da ih pokreću plemenitost i altruizam, da rade po savjesti, dakle bez adekvatne novčane naknade za svoj rad, pita se Ingrid Šlosar.