U Hrvatskoj je zabranjeno preventivno dodavanje antibiotika u hrani za životinje kao i hormona rasta radi boljeg prirasta, a antibiotici se smiju aplicirati samo ako je veterinar izdao recept
ZAGREB » Odlukom američke Agencije za hranu i lijekove (FDA), farmeri u SAD-u ubuduće neće smjeti koristiti antibiotike za brži rast stoke, što je u svijetu uvriježena uzgojna metoda. Nova je restriktivna politika dio svjetske kampanje za smanjenje uporabe antibiotika koja posljednjih godina prijeti razvojem rezistentnih bakterija. Zbog prekomjerne uporabe antibiotika sve je češća pojava superbakterija otpornih na ove lijekove, a godišnje od takvih infekcija otpornih na antibiotike u SAD-u umre oko 23.000 ljudi. Uzgajivači goveda, svinja i peradi otkrili su da, osim što životinje štiti od bolesti, primjena male doze antibiotika pridonosi bržem rastu životinja i tako povećava njihove prihode. Tako je postalo uobičajeno da se zdravim životinjama antibiotici daju redovito, u hrani i vodi koju konzumiraju.
Ugroženi ljudi
Širokom primjenom antibiotika, međutim, uzgajivači su ugrozili zdravlje svjetske populacije. Proizvođači u SAD-u, koji su dosad antibiotike mogli kupiti u prodavaonicama stočne hrane, sada će ih koristiti tek kad im veterinar izda recept, odnosno kad procijeni da je primjena antibiotika potrebna da bi se prevenirala bolest. Proizvođači lijekova, pak, na uputama uz antibiotike morat će istaknuti da ti lijekovi nisu namjenjeni bržem uzgoju, već isključivo liječenju životinja. Restrikcija u uporabi antibiotika u uzgoju stoke i peradi jedan je od prvih ozbiljnih pokušaja FDA nakon više desetljeća da stane na kraj zlouporabi najvažnijeg lijeka 20. stoljeća bez kojeg je moderna medicina nezamisliva. U Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo (HZJZ) pozdravljaju potez FDA, i priželjkuju bolju kontrolu primjene antibiotika na hrvatskim farmama.
Podizanje svijesti
– I Hrvatska bi trebala razmisliti o boljoj zakonskoj regulativi koja bi utjecala na nekritičnu uporabu antibiotika u uzgoju životinja. Za ovakvu akciju bilo bi neophodno ostvariti bolju suradnju između veterinara, Ministarstva poljoprivrede i Ministarstva zdravlja, a takva inicijativa postoji, ističe Blaženka Hunjak, voditeljica Službe za mikrobiologiju HZJZ-a. U Hrvatskoj se intezivno provodi kampanja podizanja svijesti o uporabi antibiotika, ali bi je, smatra Hunjak, trebalo proširiti na sve one koji sudjeluju u prozvodnji namirnica, kao i na područje veterinarske medicine. U Ministarstvu poljoprivrede pak kažu kako je u Hrvatskoj zabranjeno preventivno dodavanje antibiotika u hrani za životinje kao i hormona rasta radi boljeg prirasta. Antibiotike životinjama proizvođači smiju aplicirati samo ako im je veterinar izdao recept, a o tome moraju voditi i strogu evidenciju, vele u tom ministarstvu koje redovito provodi kontrolu i utvrđuje zloupotrebe. – U Europskoj uniji, dakle i u Hrvatskoj, planira se intenziviranje praćenja antimikrobne rezistencije, provedba svih raspoloživih mjera radi smanjenja korištenja antibiotika, te se prate izvješća pojedinih zemalja članica o potrošnji antibiotika za protekle godine, poručuju iz ministarstva poljoprivrede.