Stop bankarskim procjeniteljima nekretnina

Banka više neće procjenjivati vrijednost stana za koji vam daje kredit

Bojana Mrvoš Pavić

Banke će ubuduće moći koristiti samo usluge vanjskih, neovisnih procjenitelja, a ne više vlastitih



ZAGREB Kako neslužbeno doznajemo, u Ministarstvu graditeljstva i prostornog uređenja pripremaju se Uredba o procjeni nekretnina i Pravilnik o metodologiji procjena nekretnina, koji će, nakon što bude usvojen i novi Zakon o prostornom uređenju, promijeniti dugogodišnju, postojeću praksu da procjenitelji banaka procjenjuju vrijednost stanova čiju kupnju banke kreditiraju.


Drugim riječima, i banke će ubuduće moći koristiti samo usluge vanjskih, neovisnih procjenitelja, a ne više vlastitih.


Kako je poznato, mnogi su inženjeri građevine godinama iz građevinske inspekcije bježali na bolje plaćene poslove procjenitelja u bankama, čija su radna mjesta sada, međutim, upitna.




Usluge licenciranih neovisnih procjenitelja bit će dostupne svima, a kriteriji procjene nekretnina točno utvrđeni, i svuda jednaki.