Stručnjaci instituta Plavi svijet uočili su Bojana u skupini dupina između Silbe i Velog Braka, te ustanovili da je harpun otpao, a da je Bojan u dobrom stanju
ZADAR » Dupin Bojan, jedan od 20 najrezidentnijih i najpoznatijih dupina Lošinja i Kvarnerića, kojega su istraživači Instituta Plavi svijet iz Lošinja prvi put susreli i fotografirali 2004., a nakon toga još ukupno 58 puta, 23. kolovoza primijećen je u Virskome moru s metalnim harpunom zabijenim u leđnu peraju. Budući da nikada nije bio fotografiran s mladuncem, pretpostavlja se da je riječ o mužjaku.
Plesilić podsjeća na posljednji primjer ozlijeđenog dupina, nazvanog Košara koji ima namotanu plastičnu strunu oko tijela.
– Uvidom u našu foto-dokumentaciju ustvrdili smo da je isti dupin viđen prije godinu dana i da je već tada imao plastičnu strunu usječenu u tijelo. Dobri dupini su snalažljivi, pa tako i ovaj dupin pribjegava taktici lova uz riblje farme što mu, zasad, omogućuje uspješno hranjenje i preživljavanje, mišljenja je lošinjski istraživač. Dr. Tomislav Gomerčić s Veterinarskog fakulteta u Zagrebu i predsjednik udruge za zaštitu prirode Val, koji je dupina Košaru snimio 8. rujna u blizini Pašmana, potvrdio nam je da će danas ujutro, s ribarom Goranom Jabukom iz Murtera i kolegom Vedranom Sljepčevićem, veterinarom iz Karlovca, pokušati uhvatiti dobrog dupina.
– Dupin Košara kreće se izmeću Pašmana i otočića Košare, gdje su kavezi za uzgoj ribe. Budući da je ozlijeđen i zbog toga slabije pokretan i usporen, hranu pronalazi isključivo pokraj uzgajališta i dugo se zadržava na površini mora. Koliko sam primijetio, a i ribari su mi dojavili, drugi dupini ga izbjegavaju, kaže dr. Gomerčić, koji spašavanje dupina Košare pokušava organizirati već desetak dana. Konzultirao se s brojnim domaćim i stranim stručnjacima, problem je i novac jer, primjerice, samo antibiotik, koji će ozlijeđenom dupinu pokušati dati ako ga uhvate, stoji oko 3000 kuna.
– Namjeravamo ga uhvatiti u ribarsku mrežu, dat mu injekciju i pokušati skinuti najlonsku mrežu koja mu je urasla u tkivo. Osim toga, dupin ima ozlijeđenu i repnu peraju, objašnjava dr. Gomerčić i napominje da su dio novca za spašavanje Košare osigurali kolege iz njemačkog društva za zaštitu dupina.
– Budući da nismo primali nove informacije o ozlijeđenom dupinu, krenuli smo u potragu za Bojanom prema Silbi. Prekjučer, oko 13.45 sati, između Silbe i Velog Braka, pronašli smo skupinu od deset dupina u kojoj su bili Elmar, 0634, Sira, Mida, Dante, Lily, Šime, 0106, Thea i Bojan, koji je bio na rubu grupe. Uspjeli smo mu se približiti i utvrditi da je harpun ispucan iz podvodne puške ispao iz Bojanovih leđa, rekao nam je Grgur Pleslić iz Instituta Plavi svijet, te pojasnio da se na fotografijama jasno vidi duboka i još uvijek otvorena rana na leđima u koju je bio zabijen harpun. Dupin je, ističe, bio u dobrom stanju, ponašao se normalno, nije pokazivao znakove izbjegavanja istraživačkog plovila, što bi se moglo očekivati s obzirom na ozljedu koju je imao. U dva sata koliko su istraživači proveli u blizini dupina, Bojan i ostali dupini pratili su koćaricu, ali nisu se hranili nego su se iza nje međusobno družili.
– Nismo u potpunosti sigurni kako se Bojan uspio riješiti harpuna, pretpostavljamo da ga se, zbog stalne iritacije ozlijeđenog mjesta, pokušao riješiti skokovima i udarcima leđa o površinu mora, a to je u konačnici uzrokovalo pucanje vezivnog tkiva i ispadanje harpuna. Na sličan način dupini se rješavaju i parazita na tijelu kazao nam je Grgur Pleslić te dodao da će straživači Instituta Plavi svijet nastaviti pratiti stanje ozlijeđenog dupina, iako pretpostavljaju da će se Bojan veoma brzo oporaviti te se nadaju da se njegovo prijateljsko ponašanje neće u budućnosti zlorabiti. Istraživač Plesnić podsjeća da je 2010. godine pronađen dupin ubijen podvodnom puškom te da je Bojan, očito, imao sreće.
– Prije tri godine sulica podvodne puške probila je puno dublje u tijelo dupina i uzrokovala brzu smrt. Nemoguće je pronaći sve ozlijeđene ili ubijene dupine, ali sigurno je da ih dio stradava od ljudske ruke: neposredno namjernim ubijanjem ili posredno zapetljavanjem u ribarske alate. Kad stradaju, oporavak ovisi o ozbiljnosti ozljede. Dosad smo se susretali s teško ozlijeđenim dupinima koji unatoč tome uspijevaju preživjeti, kaže Pleslić.