Ministar financija naveo je primjer smjene u riječkoj Poreznoj upravi kao dokaz »padanja glava« za propuste u naplati poreza. Smjenjena voditeljica riječke ispostave tvrdi da je za ovaj slučaj nadležna bila ispostava Opatija, odnosno Služba za ovrhe Područnog ureda Rijeka
Na svakom koraku, gdje god je to moguće, a i tamo gdje se čini da to nikada neće uspjeti, ministar financija Slavko Linić želi uvesti poreznu i financijsku disciplinu. Ne bez osnove, Linić poručuje: nema ustupaka, nema popuštanja, svi moraju plaćati poreze, a tko ne plati, nastradat će. Kao i oni koji poreze ne naplate, poput poreznika.
Ovih dana, gostujući u jednoj emisiji HTV-a, Linić je pokušao objasniti kako su poreznicima već počele padati glave za propuste koje su u službi napravili. Pa je tako rekao da je u Rijeci, zbog propusta u naplati 9,3 milijuna kuna poreznih i carinskih davanja u slučaju uvoza luksuzne, 24-metarske jahte Valnee Bevanda, smijenjena šefica Porezne uprave.
Obzirom da je u Rijeci jedino smijenjena šefica riječke ispostave Porezne uprave Područnog ureda Rijeka Tea Borčić, ona se na neki način osjetila »prozvanom«. U kratkom razgovoru i sama Tea Borčić, koja je bila voditeljica ispostave Rijeka, dok je iznad nje u sustavu već 20 godina pročelnica Porezne uprave Područnog ureda Rijeka Višnja Felker, rekla nam je kako je kroz istup ministra Linića ispalo da je upravo njenim smijenjivanjem riješen slučaj odgovornih u apsolutnoj zastari kod naplate obveza Valnee Bevanda, supruge pokojnog Branka Bevande, s kojim je godinama bila vlasnik poznatog ribljeg restorana »Bevanda«.
Nije bila nadležna
– Moja smjena, međutim, nema veze sa slučajem Bevanda jer je za naplatu poreznih i carinskih obveza poreznog dužnika Valnee Bevanda nadležna bila ispostava Opatija, odnosno Služba za ovrhe Područnog ureda Rijeka, kaže Tea Borčić. Podsjetimo, u ožujku 2005. godine Valnea Bevanda kupila je i uvezla 24-metarsku jahtu Elegance 82. U ožujku 2006. izdano je Rješenje o obvezi plaćanja carine, posebnog poreza na plovila i PDV-a u iznosu od 4,5 milijuna kuna, čemu se pridodalo još 590 tisuća kuna kamata. U narednih šest godina, tijekom kojih se porezni i carinski dug povećao na 9,3 milijuna kuna, Porezna uprava Valnei Bevanda nije uspjela naplatiti obveze koje je supruga pokojnog ugostitelja imala prema državi.
Stoga je Carinska uprava 1. siječnja ove godine proglasila apsolutnu zastaru i otpisala potraživanja prema Valnei Bevanda. Na taj način država je preko svojih institucija potpisala kapitulaciju, državni proračun ostao je uskraćen za 9,3 milijuna kuna, a nitko za propust formalno nije odgovarao.
I tako je bilo sve dok, na iznenađenje mnogih, ministar financija ovog tjedna nije sugerirao da je, što je i ona sama tako shvatila, za apsolutnu zastaru poreznog duga Valnee Bevanda odgovornost svojom smjenom platila Tea Borčić. No, kako Tea Borčić, obzirom na funkciju na kojoj se nalazila, nije imala nikakvu dodirnu točku s naplatom poreznog i carinskog duga za uvoz jahte, istražili smo tko je u Poreznoj upravi odgovoran za propuste u naplati državnih potraživanja.
Istražili smo i je li porezna dužnica Valnea Bevanda u periodu od šest i pol godina, nakon kojeg je nastupila apsolutna zastara, imala prihode ili vlasništvo nad imovinom čijom se pljenidbom država mogla naplatiti. Podaci do kojih smo došli sugeriraju da netko u Poreznoj upravi svoj posao nije odradio kako treba, jer je porezna dužnica Valnea Bevanda kroz vrijeme dok je tekla zastara bila sve samo ne – siromašna, bez prihoda i imovine.
Kupili auto i kuću
Krajem ožujka 2007. godine opatijski ugostitelj Branko Bevanda, koji se proslavio vodeći jedan od prvih i najboljih restorana na Jadranu, zajedno sa suprugom Valneom, s kojom je bio ravnomjerni suvlasnik tvrtke Bevanda d.o.o., prodao je svoj biznis riječkoj tvrtki Vila Perivoj. Pojednostavljeno, supružnici Bevanda su za 4.750.000 eura prodali restoran »Bevanda« kao svoj uhodani ugostiteljski posao. Pritisnuti njegovim godinama, bolešću i jednim dijelom dugovima, supružnici Bevanda prodajom su namirili dio svojih obveza.
Prema Sporazumu o prodaji poslovnih udjela Bevande d.o.o. u korist Vile Perivoj, u jednoj točki utvrđeno je da će Vila Perivoj iznos kupoprodaje uplatiti direktno na račun prodavatelja u Privrednoj banci Zagreb. Broj računa koji je naveden u Sporazumu o prodaji poslovnih udjela pripadao je Valnei Bevanda. Uglavnom, prema tom Sporazumu na račun Valnee Bevanda, u vrijeme dok je Porezna uprava od nje potraživala nekoliko milijuna kuna carinskih i poreznih obveza zbog uvoza superluksuzne jahte, krajem ožujka 2007. godine sjeli su milijuni kuna!
Unatoč izvršnosti Rješenja o carinskom i poreznom dugu Valnee Bevanda i činjenici da je porezni dužnik odjednom ostvario veliki prihod, Porezna uprava nije pronašla način za naplatu svojih potraživanja! Temeljem javno dostupnih podataka kao što su novinski tekstovi, a u tom razdoblju naširoko se pisalo o prodaji restorana »Bevanda« i točnoj cijeni za koju je kultni restoran promijenio vlasnika, Porezna uprava imala je neposrednu informaciju kako će na račun poreznog dužnika uskoro sjesti značajan novac. Kako bilo, Porezna način za naplatu duga nije pronašla.
Nedugo nakon prodaje restorana obitelj Bevanda kupila si je novo, superluksuzno vozilo, Mercedes 500 coupe cl. Vozilo od 5.400 kubika i 285 kW plaćeno je 20. srpnja 2007. godine 1,2 milijuna kuna. Obitelj Bevanda otprilike u to vrijeme investira i u kuću od 200 četvornih metara stambenog prostora i 2.000 četvornih metara okućnice. Kuća ograđena bijelim zidom procijenjena je na pola milijuna eura vrijednosti.
Službe nadzora i ovrhe Porezne uprave Područnog ureda Rijeka, očito nesposobne u svom poslu, nijemo promatraju kako se državni novac ulaže i investira u nove obiteljske vrijednosti Bevandinih.
Dok država čeka i ne naplaćuje svoje milijune potraživanja, ti isti milijuni pretaču se u nova vozila i novu nekretninu obitelji Bevanda.
Već par mjeseci nakon toga, u ožujku 2008. godine, obitelj Bevanda odlučuje se za prodaju 24-metarske jahte Elegance 82. Slijedi, dakle, novi obiteljski prihod. Kupca pronalaze u Sloveniji. Dogovorena je i cijena: milijun i 50 tisuća eura. Kupac najprije plaća 10.000 eura, a odmah nakon toga i preostalih milijun i 40 tisuća eura. Sve se odvija u Portorožu. Valnea Bevanda, formalno upisana kao vlasnik jahte, iz tog posla izlazi bogatija za 8 milijuna kuna. Otprilike toliko u tom trenutku iznosi i njen porezni i carinski dug u koji su uključene pripadajuće kamate. Naravno, svoje obveze prema državi ni tada nije platila.
Sasvim je logično postaviti pitanje zašto Porezna uprava, odnosno njene Službe za nadzor i ovrhe u Područnom uredu Rijeka, nisu od Trgovačkog suda zatražile privremenu mjeru zabrane isplovljavanja plovila. Takvom mjerom, bez obzira što brod nije bio u upisan u registru plovila, moglo se spriječiti njegovo napuštanje Hrvatske sve dok se ne plate utvrđene obveze prema državi.
Tko je zakazao?
Nije jasno kako ni zašto dvije službe u Poreznoj upravi Područni ured Rijeka, a to je Služba za nadzor i Služba za ovrhe, nisu znale pronaći model za naplatu potraživanja države u slučaju Bevandine jahte. Na čelu Službe za nadzor godinama se nalazi Renata Kufner, dok je na čelu Službe za ovrhe Ksenija Luštica kod koje je »predmet Valnea Bevanda« prema našim informacijama stajao šest godina.
Istini za volju treba istaknuti da je predmet, obzirom na mjesto prebivališta poreznog dužnika Valnea Bevanda u Opatiji, najprije došao u Područni ured Rijeka Ispostava Opatija. Kako Ispostava Opatija nije mogla provesti naplatu carine i poreza pljenidbom novčanih sredstava Valnea Bevande, predmet je u kratkom roku poslan u Područni ured Rijeka, Službi za ovrhe.
Godinama tragajući za imovinom Valnee Bevanda obje Službe, a to se posebno odnosi na onu za ovrhe čiji je ključni posao pronalaženje imovine poreznog dužnika, pokazale su neefikasnost. Jer dok je Valnea Bevanda ostvarivala velike prihode prodajom imovine, što je bio i javno dostupni podatak obzirom da se o kupoprodaji restorana »Bevanda« pisalo i van granica Hrvatske, Služba za ovrhe nije znala kako odreagirati i državi u blagajnu naplatiti ono što je njeno. Vrijeme je da netko u Poreznoj upravi Područnom uredu Rijeka odgovara za propuste.
Uglavnom, ako za slučaj Bevanda odgovorna nije po Slavku Liniću krivo prozvana Tea Borčić, a potpuno je jasno da ne postoji njena odgovornost kad se uzme u obzir analiza ustroja i funkcioniranja Područnog ureda i ispostava te Službe za ovrhe, ministar financija mora konačno reći tko je sve unutar Područnog ureda Rijeka odgovoran za propuste u predmetu Bevanda.