Ne znam koliko bi talijanski ribari mogli kratkoročno izgubiti uvođenjem gospodarskog pojasa, teško je to izračunati. Ali ako se on ne uvede oni će sasvim sigurno u ne tako dugom razdoblju izgubiti sve, smatra HNS-ov zastupnik u Saboru
ZAGREB Zastupnik HNS-a Petar Baranović smatra da bi puni gospodarski pojas na Jadranu trebala proglasiti ne samo Hrvatska već i susjedna Italija jer je to, smatra on, jedini način da se osigura opstanak ribarske industrije na obje strane Jadranskog mora.
Naime, HNS je početkom ovog tjedna na posebnoj konferenciji za novinare najavio da će početkom jeseni, na prvoj sjednici Sabora nakon ljetne stanke, u saborsku proceduru poslati inicijativu da Hrvatska proglasi puni gospodarski pojas.
– Apsolutno sam za to da i Republika Italija uspostavi svoj gospodarski pojas čime bi se uspostavila suradnja naše dvije zemlje na tom području. Sadašnje stanje na Jadranu predstavlja veliku štetu i za njih i za nas. Mi na svom dijelu imamo proglašeni ZERP koji od 1. srpnja ove godine i ulaska Hrvatske u EU predstavlja neku vrstu čudnovatog kljunaša.
S druge strane Talijani imaju na svom području neku vrstu ekološkog pojasa koji se uopće ne odnosi na ribolov. To pak znači da je na Jadranu stanje kaosa koji ozbiljno ugrožava opstanak dijela ribljih vrsta, a samim time i opstanak ribara, i naših i talijanskih, kaže Baranović.
– U interesu je i hrvatskih i talijanskih ribara da se na Jadranu konačno počnu provoditi mjere odgovornog ribarenja, odnosno da se precizno propišu uvjeti ribarenja i uvedu određene mjere zaštite ribe. Trenutno se u međunarodnim vodama na Jadrana događa nekontrolirani izlov bez ikakvog nadzora bilo naše bilo talijanske strane.
Odgovorno ribarenje
Time bi se osigurala reprodukcija i obnova ribljeg fonda, kaže Baranović. Dodaje da je u ovom trenutku katastrofalna situacija u koćarskom ribolovu, odnosno izlovljavanju bijele ribe i škampa.
– Ne mogu točno tvrditi koliko bi riblji fond Jadrana mogao izdržati sadašnji nered i nekonrolirani izlov. Moguće je da je to tek nekih desetak godina. Sve vam je jasno samo kada se usporedi sadašnja i situacija otprije kakvih 20 godina. I našim i talijanskim ribarima more naprosto umire pod nogama. Istina, situacija je nešto bolja kada je u pitanju izlov sitne plave ribe, srdela i inćuna, ali je veliko pitanje koliko će i to potrajati. Također ne znam koliko bi talijanski ribari mogli kratkoročno izgubiti uvođenjem gospodarskog pojasa, teško je to izračunati. Ali ako se on ne uvede oni će sasvim sigurno u ne tako dugom razdoblju izgubiti sve, smatra Baranović.
Slabosti EU politike
Kaže da je Europska komisija svjesna da je Zajednička ribarska politika EU pokazala sve svoje slabosti.
– To je definitivno jedna od najgorih europskih politika u bilo kojem području. Europska je komisija to shvatila i stoga je odlučila pokrenuti određene reforme. U tom su smislu naručene određene studije, a o jednoj od njih naveliko se pisalo i u našim medijima. Ona je pokazala da je u interesu svih zainteresiranih zemalja da se naprave neke promjene kako bi se zaštitio riblji fond i omogućio opstanak ribarske industrije, kaže Baranović.
On očekuje da će ovu inicijativu narodnjaka svakako podržati njihovi koalicijski partneri, uključujući i SDP.