Ukoliko netko plati potrošeno, a ne i mrežarinu, HEP će ga moći isključiti, jer će jedini biti zadužen za "tehnikalije" poput iskapčanja, održavanja i očitanja brojila i slično
ZAGREB Prema neslužbenim informacijama, tek će krajem ove godine biti izrađeni novi provedbeni akti Zakona o tržištu električne energije, koji će u detalje definirati prelazak potrošača drugim opskrbljivačima električnom energijom, njihov eventualni povratak starom opskrbljivaču te tehnička pitanja poput iskapčanja neplatiša i slično. S kućanstvima su prodaju struje počela, pored HEP-a, ugovarati nova dva opskrbljivača – slovenski GEN-I i njemački RWE, no pravila te igre do kraja godine neće biti.
Svatko tko prijeđe novom opskrbljivaču plaćat će dva računa za struju – jedan za HEP-ovu mrežarinu i drugi opskrbljivaču za potrošeno. Što, međutim, ukoliko netko plati potrošeno, a ne i mrežarinu, hoće li ga HEP, s kojim potrošač više nema ugovor, moći iskopčati? Prema tvrdnjama prvog čovjeka GEN-I-ja, Roberta Goloba, HEP će imati to pravo, jer će općenito jedini biti zadužen za sve »tehnikalije« poput iskapčanja, održavanja brojila, očitanja i slično. Sva ta pravila, međutim, još nisu stavljena crno na bijelo pa, primjerice, potrošač, po postojećim pravilima, opskrbljivača može promijeniti samo kod svakog očitanja brojila, što je svakih šest mjeseci. Novi Zakon o tržištu električne energije kaže da se promjena opskrbljivača potrošaču mora omogućiti svaka tri tjedna, no provedbenog akta nema. Vanrednog očitanja brojila može biti i sada, ali ga potrošač plaća kao nestandardnu uslugu. Općenito, makar potpuna liberalizacija elektro-energetskog tržišta traje pet godina, od srpnja 2008., ni država s pravilnicima, ni HEP, nisu se spremili na dolazak konkurencije.
Hrvatska energetska regulatorna agencija (HERA) trebala bi, kao što to čine regulatorne agencije vani, na svojim stranicama objaviti usporedbu cijena svih »igrača« na domaćem tržištu. Nakon dolaska RWE-a i GEN-I-ja hrvatski kupci električne energije mogu se osloniti isključivo na kalkulacije na stranicama tih tvrtki, i na usporedbe u medijima. Stručnih, nepristranih kalkulacija, međutim, nema, niti HERA za sada, kako se u toj agenciji može čuti, nema namjeru takve kalkulatore objavljivati. Agencije u SAD-u, Velikoj Britaniji i drugdje u Europi, primjerice i u Sloveniji, to čine. Javna agencija Republike Slovenije za energiju tamošnjim potrošačima, koji struju mogu kupovati od osam tvrtki, nudi detaljnu usporedbu tih cijena, i kalkulator koji će, ovisno o potrošnji i drugim parametrima, potrošaču preporučiti kojeg ponuđača odabrati. Kalkulator daje i cijenu mrežarine, dok se provjeriti može i mjesečni račun za energiju. Tvrtka GEN-i je po usporednim tablicama u Sloveniji među jeftinijim ponuđačima – od nje su jeftinije dvije, a skuplje pet tvrtki.
U nekim drugim državama regulatori tržišta izračune također prave sami, ili su za to, kao što je slučaj u SAD-u ili Velikoj Britaniji, dali ovlaštenje privatnim kompanijama koje se tim poslom bave. HERA ovakve kalkulatore zakonski nije obavezna »izbaciti«, no svakako bi pomogla potrošačima da se snađu u sve gušćoj šumi cijena, i posluže vjerodostojnim usporedbama.