Prije godinu dana dali smo dvogodišnji predsjednički mandat »Rijeci«. Na žalost, Robert Komen nas je prerano napustio, zato smo odlučili da Damir Mišković zaključi taj mandat – kaže Reno Sinovčić
ZAGREB » Udruga prvoligaša ovog je četvrtka dobila novog predsjednika s Kantride. Na poziciju koja je krajem ožujka ostala upražnjena nakon iznenadne smrti Roberta Komena klubovi elitnog ranga hrvatskog nogometa izabrali su predsjednika »Rijeke« Damira Miškovića. Njegovi najbliži suradnici bit će dvojica dopredsjednika, Zdravko Josić iz »Osijeka«, koji tu funkciju obnašao i kod Komena, te Reno Sinovčić iz »Zadra«, koji je izabran umjesto Branka Laljka.
Kladionice
– Na ovoj smo sjednici postigli konsenzus u gotovo svim točkama koje su bile na dnevnom redu. Svi članovi Udruge vjeruju da je kontinuitet najvažniji, a prije godinu dana dali smo dvogodišnji predsjednički mandat Hrvatskom nogometnom klubu »Rijeka«. Na žalost, Robert Komen nas je prerano napustio, zato smo odlučili da Damir Mišković zaključi taj mandat – istaknuo je Sinovčić na službenoj press konferenciji, održanoj nakon sjednice Udruge.
1. kolo (13. srpnja) Dinamo – Osijek Zadar – Hajduk Rijeka – Istra 1961 Split – S. Belupo H. dragovoljac – Lokomotiva
2. kolo (20. srpnja) S. Belupo – H. dragovoljac Osijek – Lokomotiva Istra 1961 – Split Hajduk – Rijeka Dinamo – Zadar
3. kolo (27. srpnja) Zadar – Osijek Split – Hajduk Rijeka – Dinamo H. dragovoljac – Istra 1961 Lokomotiva – S. Belupo
4. kolo (3. kolovoza) Istra 1961 – Lokomotiva Hajduk – H. dragovoljac Dinamo – Split Osijek – S. Belupo Zadar – Rijeka
5. kolo (10. kolovoza) Split – Zadar H. dragovoljac – Dinamo Lokomotiva – Hajduk S. Belupo – Istra 1961 Rijeka – Osijek
6. kolo (17. kolovoza ) Hajduk – S. Belupo Osijek – Istra 1961 Dinamo – Lokomotiva Zadar – H. dragovoljac Rijeka – Split
7. kolo (24. kolovoza) H. dragovoljac – Rijeka Split – Osijek Lokomotiva – Zadar S. Belupo – Dinamo Istra 1961 – Hajduk
8. kolo (31. kolovoza) Dinamo – Istra 1961 Zadar – S. Belupo Osijek – Hajduk Rijeka – Lokomotiva Split – H. dragovoljac
9. kolo (14. rujna) Lokomotiva – Split S. Belupo – Rijeka Istra 1961 – Zadar H. dragovoljac – Osijek Hajduk – Dinamo
Skorašnji ulazak Hrvatske u Europsku Uniju otvorio je nekoliko važnih pitanja za hrvatski nogomet. Za početak, tu se javlja problem stranih igrača u prvoligaškim klubovima.
– Sada ih može biti šest, a mi bismo htjeli da tako bude i dalje. Međutim, još uvijek ne znamo kako će UEFA reagirati zbog igrača iz Europske Unije, koji se ne tretiraju kao stranci. To su stvari o kojima moramo voditi računa – dodao je novopečeni dopredsjednik Udruge.
TV prava
Drugi potencijalni problem predstavlja financiranje sredstvima lokalne samouprave. Naime, zakonska regulativa Europske Unije dopušta tu varijantu, ali samo kada su u pitanju škole nogometa prvoligaških klubova i održavanje stadiona u vlasništvu gradova ili općina. Financiranje profesionalnih pogona sredstvima lokalne samouprave ne dolazi u obzir, a dobar dio članova Prve HNL funkcionirao je upravo na taj način.
Na sjednici su izvučeni i natjecateljski brojevi klubova za premijernu sezonu Lige deset. Digitelova agencija Sportska dimenzija i ove će sezone imati TV prava na Prvu HNL, s time da će svih 160 utakmica ići u izravnim prijenosima petkom, subotom i nedjeljom. Sezona počinje 13. srpnja, prvih dvadeset kola bit će odigrano do 14. prosinca, a proljetni nastavak tempiran je od 8. veljače do 17. svibnja.