Post festum uskočke akcije

Riječki carinici mogu na slobodu uz jamčevinu od 250.000 kuna, Kinezi moraju platiti 350.000 kuna

Branko Škorić

Visina jamčevine za osumnjičenike određena je očito prema njihovim ulogama u kaznenim djelima zlouporabe položaja i ovlasti, krivotvorenja isprava, pomaganja i poticanja na ista (ne)djela te davanja i primanja mita 



RIJEKA Nakon dvodnevnih »uskočkih« akcija u finalizaciji operacije »carina« jučer je bio miran dan. Petnaestero osumnjičenika okončalo je u riječkom zatvoru, a operacija »carina« počela je još 1. kolovoza prošle godine. Tada je sudac istrage zagrebačkog Županijskog suda izdao naloge za praćenje i snimanje zagrebačkih trgovaca i riječkih carinika. 


  Za svih desetero riječkih carinika sudac istrage odredio je jamčevinu u visini od po 250 tisuća kuna, zagrebačkom trgovcu Smiljanu Joziću i dvojici direktora špediterskih tvrtki iz Rijeke jamčevina iznosi 300 tisuća kuna, a dvojica Kineza od kojih je jedan hrvatski državljanin za slobodu će morati izdvojiti po 350 tisuća kuna. 



250.000 kuna – carinici: Boris Orešković, Katica Uljar, Željko Kamenar, Nenad Ribić, Zdravko Širola, Slavko Santini, Silvije Herljević, Nikola Kovačević, Srećko Miculinić, Andy John Buneta 




 300.000 kuna – špediteri: Zlatko Perić i Matko Sladić, te trgovac i veza između Kineza i carinika Smiljan Jozić


  350.000 kuna – uvoznici kineske robe Yang Zhihana i Gua Xiaochuna koji ima i hrvatsko državljanstvo


  Visina jamčevine određena je očito prema njihovim ulogama u kaznenim djelima zlouporabe položaja i ovlasti, krivotvorenja isprava, pomaganja i poticanja na ista (ne)djela te davanja i primanja mita.  

Očekuju se žalbe


Hoće li opstati rješenje suca istrage riječkoga Županijskog suda o visini jamčevine i mjeri određivanja jednomjesečnog istražnog zatvora u ovom trenutkui je dvojbeno. Iz jednostavnog razloga što USKOK, ali i obrana mogu podnijeti žalbe! 


  Posve je izvjesno da će se USKOK žaliti na rješenje suca istrage je su dvije »uskočke« predstavnice Andrea Vrančić i Renata Randić – bile rezolutne u svom zahtjevu da se ne određuje jamstvo. Upravo iz tog razloga posve je sigurno da slijedi žalba. I to ne samo zbog određivanja jamstva već i zbog visine jamstva. 


  S druge strane iz redova branitelja osumnjičenika može se nazrijeti da će uslijediti žalbe. I to zbog određivanja jamstva ili visine jamstva ali i određivanja mjere istražnog zatvora. 


  U ovomn trenutku je neuputno prognozirati daljnji tijek postupka, a posebice o mogućnosti da se osumnjičenici brane sa slobode. 


  U svom nalogu za provođenje istrage USKOK navodi da je oštećen proračun RH u iznosu od najmanje 308 tisuća kuna u vidu neocarinjene ali uvezene robe, ali i za 7,7 milijuna kuna u odnosu na robu ocarinjenu u umanjenim iznosima. 


 Kolika je »zarada«?


Međutim, u ovom trenutku nema službenih naznaka – koliko je tko od carinika »zaradio«. U nalogu za provođenje istrage što je USKOK objavio na svojoj web stranici ističe se kako su osumnjičenici počinili navedena kaznena djela i to u cilju stjecanje nepripadne imovinske koristi za sebe i druge. Ali se ne navodi pojedinačna »zarada«. 


  Samo se ističe da je Jozić od trgovaca odnosno uvoznika kineske robe dobivao »ispravne papire« koje bi predavao carinicima i koji bi potom prepravljanjem brojki – činili kaznena djela zbog čega su i osumnjičeni. 


  U ovom trenutku javnost upravo najviše zanima činjenica – koliko je to Jozić dobivao od Kineza te koliko je novca predavao carinicima. Osobe upućene u cijeli slučaj tvrde da se ne radi o velikim iznosima ali te pojedinosti – s obzirom da se radi o tajnoj istrazi – bit će poznate tek nakon pravomoćnosti eventualno podignute optužnice.