Suprug tvrdi da su vještačenja specijalista ginekologije i opstetricije potvrdila da postoji velika vjerojatnost da je tragični ishod posljedica pogrešnog liječenja i zbog toga se odlučio na tužbu nakon četiri mjeseca
RIJEKA Po hodnicima KBC-a već se nekoliko mjeseci postavlja neugodno pitanje o odgovornosti za smrt Laure Noshi Gjugja, 38-godišnje Riječanke koja je preminula u KBC-u Rijeka 8. listopada 2012. godine, samo 48 sati nakon uspješno obavljenog poroda. Glavna je dilema je li smrt pacijentice rezultat pogreške i nemara liječnika i cijelog tima ili se naprosto radi o višoj sili. Kako bilo, Robert Gjugja, 42-godišnji nezaposleni Riječanin, ostao je bez supruge, a troje njegove malodobne djece s kojima živi u podstanarskom stanu, ostalo je bez majke.
»Moja žena Laura nije trebala umrijeti«, kaže danas s određenim vremenskim odmakom Robert Gjugja koji je s odvjetničkim timom, zbog niza sumnji u nepravilnosti kod liječenja svoje supruge, proveo istragu o okolnostima u kojima je preminula. Suprug Robert koji je ostao sam sa 7-godišnjim sinom Florianom, 4-godišnjom kćeri Elenom i petomjesečnim sinom Erikom, točno četiri mjeseca nakon tog događaja općinskom Državnom odvjetništvu u Rijeci podnio je kaznenu prijavu protiv više osoba, članova medicinskog osoblja Klinike za ginekologiju i porodništvo KBC-a Rijeka, i to zbog počinjenja kaznenog djela protiv zdravlja ljudi.
Zaslužujemo znati
– Prema sadržaju dosad prikupljene materijalne dokumentacije, odnosno utvrđenja provedenih medicinskih vještačenja koja su napravili specijalisti ginekologije i opstetricije, zaključio sam kako je tragični ishod posljedica isključivo pogrešnog liječenja moje supruge Laure Noshi Gjugja, kao i liječničkog nemara u pristupu prema utvrđenoj simptomatologiji bolesti. Na prijavu se nisam odlučio u trenutku patnje, boli ili rastrojstva, već mjesecima nakon tog događaja, kad sam postao racionalan i kad sam nažalost shvatio da postoji velika vjerojatnost da je moja supruga preminula zbog nečijih pogrešaka. Moje troje malodobne djece nije zaslužilo da doživotno ostanu uskraćeni za majčinsku ljubav i pažnju, a da se ne utvrdi tko je za to odgovoran. U vremenima kad i dvoje roditelja teško može odgajati troje djece, ja sam ostao samohrani otac koji je trenutno još i nezaposlen. Uz to, živimo kao podstanari. Bojim se pomisliti tko će se mojom djecom baviti kada počnem raditi kako bih prehranio obitelj. Dvoje starije djece, sedmogodišnji Florian i četverogodišnja Elena, stalno plaču za mamom, djeca su traumatizirana, bila su strahovito vezana za Lauru koja je život posvetila njihovom odgoju. Kako im sada objasniti da mame više nema, kaže Robert Gjugja.
(Ne)korektni liječnici
Liječnici su joj dali controlok, lijek za umanjenje želučanih tegoba, i to zato jer su pretpostavljali da ima gastro probleme. Dali su joj i apaurin za smirenje, no sve je jasnije kako je takvom pogrešnom terapijom, prema mišljenju supruga Roberta Gjugje, započeo niz pogrešnih procjena i postupaka koji su moguće doveli do prerane i nepotrebne smrti mlade Riječanke.
– Laura je ubrzo nakon poroda zaspala, a kad se nakon sat vremena probudila, počela je otežano govoriti i desni usni kut joj je pao. Učinjen je CT mozga koji je pokazao krvarenje, zatim je ponovo gubila svijest, priča Robert Gjugja. Nakon toga sve se odvijalo velikom brzinom. Laura se više nije budila iz kome.
– Neki liječnici s odjela anesteziologije na Sušaku, tvrdi Robert Gjugja ponašali su se korektno, ali me je pogodio odnos nekih liječnika koji su me izbjegavali. Jedan od njih, vjerojatno glavni u cijeloj priči, primio me tek deset dana nakon smrti moje supruge. Izvlačio se za njenu smrt. Iako se u trenucima nakon poroda smijao, i to preda mnom, njenom zdravstvenom stanju. Žena se žalila da je sve boli, a on se smijao da je to u medicini nemoguće. Govorio mi je da je sve u redu, da ona mirno spava, da ima tek sitne komplikacije. Naknadno se ispostavilo da je tada već bila u komi, s izljevom krvi u mozak. Sve me to povrijedilo, a posebno kad je ravnatelj Haller rekao mojim odvjetnicima da KBC nema s nama o čemu razgovarati. Tada sam odlučio istražiti smrt svoje supruge do kraja, pa što bude. Istina se mora saznati. Moja Laura i naša djeca imaju na to pravo, kaže Robert Gjugja.
Mišljenje vještaka
Prema mišljenju vještakinje, subspecijalistice fetomaternalne medicine i opstetricije, pokojna Laura Gjugja je već prema prvim simptomima odmah nakon poroda dobila HELLP, preeklampsiju. Radi se, pojednostavljeno, o poremećaju specifičnom za trudnoću, koji se javlja kod oko 5 posto trudnica i glavni je uzrok pobolijevanja i smrtnosti rodilja i fetusa.
Nevjerojatno je, kaže suprug Robert Gjugja, da njegova žena u tom razdoblju, unatoč moždanom udaru koji je tada doživjela, uopće nije obrađivana! Uglavnom, konstatira vještakinja, »kod Laure Gjugja klinička slika preeklampsije HELLP sindroma nije pravodobno prepoznata, jer da jest, liječenje bi imalo drugačiji tijek. Prevelik unos infuzija potaknuo je moždani edem, a izostanak liječenja visokog tlaka potaknuo je moždano krvarenje i nije se niti pokušalo liječiti HELLP sy kortikosteroidima«.
Naš list je četiri pitanja uputio i ravnatelju KBC-a Hermanu Halleru u kojem nas je među ostalim zanimalo provodi li KBC internu istragu oko načina na koji je preminula Laura Gjugja te je li upoznat s kaznenom prijavom podnesenom protiv nepoznatih osoba s Odjela za ginekologiju.
»Vezano za upit izvješćujemo Vas da nemamo saznanja o tome da je Robert Gjugja podnio kaznenu prijavu protiv nepoznatih počinitelja zbog kaznenog djela protiv zdravlja ljudi. KBC je razmatrao zahtjev za mirnim rješenjem spora koji je postavljen od odvjetnika gospodina Roberta Gjugja, na koji je odgovoreno. Uglavnom, odgovorili smo da razmatrajući zahtjev za mirnim rješenjem izvansudskog spora s Robertom Gjugja, smatramo da zahtjevu ne možemo udovoljiti iz razloga što u medicinskom tretmanu i postupanju liječenja pokojne Laure Noshi Gjugja ne nalazimo medicinskih grešaka koje bi eventualno opravdale vaše traženje«, piše u dopisu KBC.
Također su nas izvijestili da je Zakonom o zaštiti prava pacijenata kao jedno od osnovnih prava pacijenata propisano i pravo na povjerljivost podataka sukladno propisima o čuvanju profesionalne tajne i zaštiti osobnih podataka te da nam zato ne mogu dostaviti podatke o zdravstvenom stanju i liječenju pacijenata. Inače, odvjetnici Gjergj Lekaj i Marko Rogić, koji zastupaju obitelj Gjugja, 14. siječnja ove godine ravnatelju Halleru uputili su dopis kojim traže sastanak radi pokušaja mirnog rješenja spora izvansudskim putem, no kategorički su odbijeni. KBC, naime, smatra da u toj ustanovi, u liječenju pokojne Laure Noshi Gjugja, nije počinjena nijedna greška!
Kaznena prijava
Drugi angažirani vještak, kojega je obitelj također angažirala zbog sumnje u pogrešno liječenje, uglavnom podudarno analizira cijelu situaciju. U zaključku piše da bi »alarmiranje šireg tima stručnjaka nakon pojave prvih simptoma možda preusmjerilo klinički tijek«.
Ono što su vještaci napisali, pretočeno je, nešto pojednostavljenijim rječnikom, u kaznenu prijavu koja opisuje kronologiju razvoja bolesti i načina na koji je Laura Gjugja preminula. Sve se svodi na to da je, prema opisu u kaznenoj prijavi, pokojna Laura Gjugja kao trećerotkinja 6. listopada 2012. u 6 ujutro zaprimljena na Odjel za ginekologiju i porodništvo KBC Rijeka zbog trudova, da je već u 7.40 uredno porodila zdravog sina Erika, ali da je »neposredno nakon poroda nastupilo značajno i rapidno pogoršanje njenog zdravstvenog stanja koje se očitovao snažnim bolovima u području epigastrija (žličice), naglom porastu krvnog tlaka, otežanom govoru, parezi desne strane lica te abnormalno povišenim vrijednostima enzima jetre«. Medicinsko osoblje to je shvatilo kao kliničku sliku, odnosno simptomatologiju, u smislu rizičnog HELLP sindroma. Međutim, kako se navodi u prijavi, »unatoč rano postavljenoj dijagnozi koja upućuje na taj sindrom, zbog očite neozbiljnosti i nesavjesnosti pristupa liječenju (nereagiranje na navode pacijentice da se loše osjeća, neapliciranje antihipertenzivne terapije, neapliciranje terapije protiv konvulzija, propust uzimanja širih i češćih laboratorijskih nalaza koji bi svakako ukazivali na odrabir drugačijeg i, svakako, prikladnijeg načina liječenja), kao i loše uređenom komunikacijsko-subordinacijskom odnosu liječnika opstetričara, rađaonskog osoblja, laboratorija i liječnika konzultanta (internista), pokojna Laura Gjugja je od 9 ujutro, odmah nakon poroda, do 16.00 sati bila prepuštena neadekvatnom pristupu i očiglednom nemaru liječničkog osoblja Klinike za ginekologiju i porodništvo što je, u konačnici, rezultiralo njezinom smrću već 8. listopada u 9.50«.
– Problem je što je osoblje propustilo pravodobno poduzeti adekvatne dijagnostičko-terapijske mjere. Zbog toga netko mora odgovarati, odlučan Robert Gjugja.