"Riječka industrijska priča"

Depresivne slike koje bude optimizam

Nela Valerjev Ogurlić

Multimedijalna izložba objedinjuje seriju fotografija Stanislava Beličke koji na velikim formatima pokazuje ambijente i strojeve posrnule riječke industrije, te videoinstalacije Kristijana Vučkovića koje nas paralelno vode u šetnju napuštenim industrijskim halama i vremenom kada su ti pogoni bili glavni pokretač razvoja grada, a sve zaokružuje namjenski skladana glazba Josipa Maršića i Zorana Medveda



RIJEKA  Veličanstveno je izgledalo sinoćnje otvorenje izložbe »Riječka industrijska priča« u Muzeju grada Rijeke koji je još jednom pokazao da zna izabrati temu interesantnu publici, pa se od mnoštva posjetitelja Muzeju jedva moglo pristupiti. 


   Multimedijalna izložba objedinjuje seriju fotografija Stanislava Beličke koji na velikim formatima pokazuje ambijente i strojeve posrnule riječke industrije, te videoinstalacije Kristijana Vučkovića koje nas paralelno vode u šetnju napuštenim industrijskim halama i vremenom kada su ti pogoni bili glavni pokretač razvoja grada, a sve zaokružuje namjenski skladana glazba Josipa Maršića i Zorana Medveda. 


   Specifična glazba u kojoj se zvukovi industrije pretapaju sa zvucima violina posjetitelje je dočekala već u dvorištu Muzeja, gdje su izložena torpeda, koja su za sinoćnje otvorenje bila efektno osvijetljena, u različitim bojama.




Izložba je popraćena i opsežnom monografijom koja predstavlja prvu sintezu industrijske baštine Rijeka, a autorica cijelog projekta je mlada povjesničarka umjetnosti Ema Aničić, koja je otvorenjem izložbe ujedno završila pripravnički staž u Muzeju. 


   Kratak ostvrt na izložbu dao je ravnatelj Muzeja Ervin Dubrović, a otvorenju je prisustvovao i riječki gradonačelnik Vojko Obersnel koji nije skrivao oduševljenje viđenim 


   – Izložba je izuzetno zanimljiva, jer na neki način govori o povijesti Rijeke, o bogatoj industrijskoj baštini, ali i o tranziciji koja nije specifična samo za Rijeku i Hrvatsku. Ovakvih objekata ima u cijeloj Europi, a rezultat su napretka tehnologije koji je doveo do napuštanja dijela industrijskih pogona i okretanja novim djelatnostima. No, vjerojatno će i te nove industrije za dvjesto godine doživjeti sudbinu pogona koje danas vidimo na fotografijama, rekao je Obersnel, dodavši da je naša obaveza da to pokušamo zaštiti. 


   – Nemoguće je zaštititi sve, ali dio objekata smo kupili i oni su danas gradsko vlasništvo upravo s ciljem da se sačuvaju i da govore o povijesti Rijeke. Zbog toga ove slike, iako možda izgledaju depresivno, u meni bude optimizam u kontekstu valorizacije Rijeke kroz njenu industrijsku baštinu – zaključio je gradonačelnik. 


   Izložba će biti otvorena do 25. svibnja.