Ispunjenjem uvjeta za smještaj u Dom i redoslijedom prijema te otpustom bavi se tročlana komisija koju čine socijalni radnik, glavna medicinska sestra Doma i predstavnik Centra za socijalnu skrb. Nove liste trebale bi biti realne za razliku od sadašnjih na kojima ima i onih koji su se prijavili za svaki slučaj
RIJEKA » Domovi za starije i nemoćne osobe PGŽ-a, Dom Kantrida, Volosko, Mali kartec na Krku i Dom na Lošinju, od nedavno imaju neka nova pravila za prijem korisnika – ustanovila su ih nova upravna vijeća domova novim pravilnicima o prijemu i otpustu. Prije svega, definirano je da pravo na smještaj u ovim domovima imaju funkcionalno ovisne osobe starije od 65 godina kojima je zbog trajnih promjena u zdravstvenom stanju potrebna stalna pomoć i njega druge osobe.
Devet dokumenata
Novi pravilnik ništa neće značiti ljudima koji su sada u domovima, ali će im zato, kao i budućim korisnicima domova, značiti povećanje cijena smještaja, što se najavljuje od 1. siječnja iduće godine.
– Od Ministarstva još nismo dobili prijedloge novih cijena, već baratamo s našim procijenjenim troškovima, od 3.500 do 5.000 kuna. O nekoj preciznoj cijeni ne možemo govoriti dok ne dobijemo kategorije i cijene za te kategorije, kaže Marač. Najavljuje da će se svim samoplatcima – a smještaj je sada svima subvencioniran – cijena smještaja povećati i biti kao i ljudima koji će u domove dolaziti od iduće godine.
Pitamo kako će se plaćanje rješavati za ljude koji nemaju mirovinu dovoljno veliku za platiti smještaj, a niti njihova djeca ili neki drugi nasljednici dom ne mogu plaćati?
– To će biti napravljeno stupnjevano, stupnjevi subvencioniranja temeljem podataka koji se dobiju od centara za socijalnu skrb za svakog pojedinačno. Procjenit će se imovinsko stanje svakog pojedinačno i u skladu s tim odrediti stupanj participacije u ukupnoj cijeni. To i sada po zakonu treba raditi centar za socijalnu skrb. Načelo pravičnosti je sada jako poremećeno jer ne može biti da netko dom plaća 2.500 kuna, a da njegova djeca njegovu kuću iznajmljuju i tako nešto uprihoduju dok toj osobi država ili županija subvencioniraju smještaj do ekonomske cijene. Ima takvih situacija i to će se pokušati riješiti. Centar će pozvati djecu, odnosno one koji su obveznici plaćanja i utvrditi imovinske cenzuse – to se sada već i radi, tvrdi pročelnica Marač.
A potonji za dobivanje mjesta u domu, a prije toga za dolazak na listu čekanja, trebaju podnijeti zahtjev i devet različitih dokumenata – od osobne iskaznice i domovnice do zdravstvene dokumentacije i izjave o prihvaćanju obveze plaćanja. Prijemom u dom – ispunjenjem uvjeta za smještaj i redoslijedom prijema – te otpustom bavi se posebna tročlana komisija koju čine socijalni radnik, glavna medicinska sestra doma i socijalni radnik predstavnik centra za socijalnu skrb.
Pravilnik kaže da će se liste čekanja voditi s potkategorijama: za jednokrevetne sobe te s obzirom na spol i na potrebnu pomoć i njegu u smislu je li osoba pokretna, nepokretna ili teže pokretna. Na listu se korisnika uvrštava na redno mjesto prema datumu podnošenja zahtjeva, no definirani su i prioritetni prijemi. Pravo na više mjesto, što znači i vremenski brži prijem ostvaruju osobe koje do podnošenja zahtjeva imaju neprekinuto prebivalište u PGŽ od najmanje pet godina. Isto tako, pravo na više mjesto na listi imaju osobe koje nisu sklopile ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju, a ljude koji su sklopili takve ugovore stavlja se na najniža mjesta na listi prema datumu podnošenja zahtjeva. Bez obzira na mjesto na listi čekanja, prioritetno se u dom primaju osobe koje prednost ostvaruju temeljem propisa kojim se uređuju prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji. Isto tako, prioritetno se, bez obzira na mjesto na listi, u dom primaju osobe koje zbog svog zdravstvenog stanja više ne mogu same živjeti niti im se primjerena njega može pružati u njihovim domovima.
Stariji od 90
Prioritet imaju i osobe koje najmanje godinu dana koriste usluge pomoći i njege u kući ili druge izvaninstitucijske oblike skrbi koje pruža dom. Prednost imaju i osobe starije od 90 godina, ali samo one koje u PGŽ-u kontinuirano prebivalište imaju najmanje pet godina te koje nemaju sklopljen ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju.
– Do nove godine ćemo imati novi broj kreveta u mreži i vjerojatno će mreža biti slična dosadašnjoj. Domovi će iz ministarstva dobiti i rješenja koliko mjesta imaju u kojoj kategoriji te po stupnjevima oštećenja korisnika. Po kategorijama će se definirati cijena usluge – za višu razinu veća cijena, a viša razina usluge odnosi se na sanitarno-tehničke uvjete. Za ljude koji sami plaćaju dom sigurno će postojati sadašnji broj mjesta u naša četiri doma, a možda će biti i nešto veći. Zato sada ulažemo u domove, unapređujemo smještajne kapacitete i proširujemo gdje možemo, kaže Marač.
Konačno, pravilnik kaže da se s liste čekanja briše osobu koja se ne odazove kad ju se pozove na smještaj, koja smještaj odbije ili ne sklopi ugovor o smještaju, a pravo novog uvrštenja na listu te osobe imaju tek za dvije godine.
– Komisije imaju zadatak formirati liste čekanja i ažurirati postojeće liste uzimajući u obzir sve koji su sada na njima prijavljeni te obavijestiti one koji su s lista brisani primjenom spomenutih odredbi Pravilnika. Te nove liste čekanja trebale bi biti gotove za oko dva mjeseca i za razliku od sadašnjih bi trebale biti realne, kaže Dragica Marač, pročelnica županijskog Upravnog odjela za socijalnu politiku i mlade. Sadašnje liste, naime, broje stotine imena starijih ljudi, i onih koji smještaj trebaju sada i hitno, i onih koji su se prijavili u slučaju potrebe u nekoj budućnosti, i onih čija su imena na listama više domova.