Brak se može razvesti na dva načina – tužbom u parničnom ili sporazumom u izvanparničnom postupku. Ako supružnici imaju maloljetnu djecu, trebaju dostaviti i plan o zajedničkoj roditeljskoj skrbi i izvješće centra za socijalnu skrb
U deset mjeseci ove godine u Rijeci je sklopljeno 377 brakova, a u istom su razdoblju na riječkom Općinskom sudu pokrenuta 154 razvoda braka. Dosta od tih razvoda je već okončano, većinom donošenjem presude o razvodu braka, u manjem dijelu povlačenjem zahtjeva, dok su ostali postupci još uvijek u tijeku. Na tragu novosti koje je uspostavio novi Obiteljski zakon o problematici razvoda razgovarali smo sa sutkinjom Višnjom Seršić Gržetić, voditeljicom Obiteljskog odjela Općinskog suda u Rijeci.
– Već niz godina statistike pokazuju da u Hrvatskoj najviše razvoda brakova ima u Zagrebu i Rijeci te da se broj razvedenih brakova povećava. Godine 2006. je za obiteljsku problematiku na riječkom Općinskom sudu bio angažiran jedan sudac, a sada je angažirano petero sudaca. To govori da od zaprimljenih 154 razvoda u deset mjeseci ove godine na svakog suca »otpada« 30,8 razvoda, odnosno da sud zaprimi prosječno mjesečno 15,4 razvoda, uvodi nas u ovu tešku problematiku naša sugovornica.
Obiteljski zakon koji je stupio na snagu 1. rujna 2014. donio je dosta novosti, znatno je opširniji i detaljniji od prethodnog te općinske sudove zadužuje za puno više poslova. Sutkinja Seršić Gržetić primjećuje da je od njegovog stupanja na snagu nastalo zatišje u podnošenju tužbi za razvod braka, naročito da je zaprimljeno manje tužbi po odvjetnicima, i da je tako vjerojatno zato jer ljudi, zbog značajnih promjena, još nisu sigurni što i kako činiti.
– Odluka o tome kome povjeravamo dijete, o susretima i visini uzdržavanja, je odluka koja podliježe izmjenama. Do punoljetnosti djeteta, ako se bitno izmjene okolnosti na strani djeteta ili roditelja, ima se pravo od suda tražiti izmjenu odluke i upravo takvih tužbi imamo jako puno. Ako je recimo brak razveden kad je dijete bilo u vrtiću i određeno je uzdržavanje od 600 kuna, a sada dijete ide u srednju školu i potrebe su mu znatno veće, to može biti razlog za povećanje iznosa uzdržavanja. Ili, ako je roditelj bio obvezan plaćati uzdržavanje 2.000 kuna, jer je, kad je odluka donesena, radio i imao dobru plaću, a sada je ostao bez posla i u međuvremenu zaključio novi brak i u kojem su rođena djeca – to može biti razlog za smanjenje iznosa uzdržavanja. Ili npr. ako dijete u dobi od 16 godina želi živjeti kod drugog roditelja, u odnosu na sudsku odluku, utvrđujemo je li to u njegovom interesu, pa se može izmijeniti prethodna odluka, tumači sutkinja Seršić Gržetić.
Od beskućnika do profesora
Zanimalo nas je i kojeg su imovinskog stanja i stupnja obrazovanja supružnici koji u zadnje vrijeme traže razvod braka, prevladavaju li neki po brojnosti.
Manipuliranje s djecom
Često u vrlo kratkom vremenu moramo donositi odluke koje se odnose na maloljetno dijete, bilo da je riječ o povjeri, susretima s drugim roditeljem ili uzdržavanju, pa u takvim situacijama donosimo privremene mjere koje su na snazi do okončanja postupka. Ove godine smo u deset mjeseci zaprimili, uz nove tužbe i prijedloge, čak 80 privremenih mjera i sve se odnose na zaštitu djece – na privremeno uzdržavanje, na susrete i druženje s roditeljem i drugo, kaže naša sugovornica.
Isto tako, potvrđuje da je manipuliranje s djecom tijekom razvoda braka gotovo redovito prisutno, da prije svega supružnici u razvodu ne razlučuju roditeljski od partnerskog odnosa.
– Ljudi ne misle na dijete, okupiraju se, zanesu svojim lošim odnosima toliko da ne vide da štete svom djetetu. Svađaju se, uđu čak i u fizički sukob pred djetetom, a dijete koje sve to proživljava onda počinje imati probleme koji se manifestiraju u nepoštivanju autoriteta, skitnji, pojavi mucanja, noćnom mokrenju, u popuštanju u školi i dr. Dijete trpi, ima posljedice, kaže sutkinja.
– Najtužniji su predmeti u kojima odlučujemo o susretima bake i djeda s unukom, koji su nekad živjeli zajedno. Život svašta donosi, roditelji se razvedu, ili jedan roditelj premine i dijete ostane s drugim roditeljem koji ne želi (onemogućava ili izbjegava) kontakte djeteta s djedom i bakom po drugom roditelju. Međutim, psiholozi i psihijatri nam govore da je za cjelovit i pravilan razvoj djeteta jako bitno da ima odnose kako s oba roditelja tako i s bakom i djedom i drugim srodnicima svojih roditelja. Ni jedan takav predmet nisam okončala bez psihijatrijsko-psihologijskog vještačenja. Takvi su predmeti vrlo emotivno nabijeni i vrlo iscrpljujući za sve.
Zatvorske kazne
Riječki Općinski sud bilježi i primjere roditelja prema kojima se zbog neplaćanja alimentacije »išlo« kaznenim prijavama, pa je bilo i zatvorskih kazni. Naša sugovornica kaže da takvih kazni nema puno, s logičnim obrazloženjem da ako je netko u zatvoru nema prihoda i ne može plaćati. Češće se izriču uvjetne kazne: ako u određenom roku ne plati, ići će u zatvor. I to, kaže, funkcionira: tko ne plaća, ide u zatvor.
– Događalo se npr. da roditelj koji je dužan plaćati uzdržavanje ode u inozemstvo pa je uzdržavanje bilo od njega otežano naplatiti. Sada to više nije tako jer od kad smo članica EU-a, imamo konvencije i uredbe, koje omogućavaju da to jako dobro funkcionira. Na zahtjev stranke ispunimo obrazac i putem nadležnog ministarstva šaljemo u zemlju u kojoj taj roditelj živi i to se rješava vrlo brzo.
– Problem neplaćanja uzdržavanja je najčešće s onima koji nisu zaposleni ili nemaju stalne prihode. U takvim slučajevima se može od Fine zatražiti podatak ima li ta osoba ima račun u nekoj banci u RH i ako ima, naplata se obavlja iz tih računa. Ako roditelj koji ne plaća uzdržavanje ima u vlasništvu nekretnine i pokretnine, iste se u ovršnom postupku mogu prodati radi namirenja duga. Često dođemo u postupku do zaključka da roditelj ima i prihode koje ne želi iskazati, što utvrdimo iz standarda i stila njegova života, iznosi naša sugovornica neke od mučnih primjera.
– Bračne stečevine su posebne parnice u odnosu na razvod braka i sva sreća da je tako jer bi kod mnogih inače razvod trajao godinama. U bračnim stečevinama stranke traže da sud dijeli ne samo nekretnine i vrednije pokretnine, već i tanjure, fotografije, zavjese. Tu je sud dužan utvrditi kako je i kada sve to stečeno, tako da su to za stranke iscrpljujuće parnice, kako emocionalno, psihički tako i financijski. Obično je vrijednost spora takvih predmeta takva da mogu podnijeti reviziju na Vrhovni sud. Po novom zakonu moguće je da sve to ide u postupku razvoda braka, ako je razvod sporazuman i ako postoji sporazum partnera o podjeli imovine.
Konačno, koliko su česti primjeri da sud odredi uzdržavanje jednog bivšeg supružnika drugome? Naša sugovornica kaže da ima takvih tužbi, da je u zadnje vrijeme na ovom Sudu samo jedan muškarac tražio uzdržavanje od supruge, a da je najčešće riječ o ženama, domaćicama koje se razvode u poznim godinama, koje nisu bile zaposlene i nemaju svojih prihoda.