Prijedlog Europske komisije

Teroristički napadi ubrzali donošenje propisa: Stroža EU pravila za oružje, čak i signalne pištolje

Irena Frlan Gašparović

Stroža pravila Komisija je najavila još u travnju / Foto  REUTERS

Stroža pravila Komisija je najavila još u travnju / Foto REUTERS

Određene vrste poluautomatskog oružja privatne osobe neće moći posjedovati ni pod kojim uvjetima, čak niti ako je to oružje trajno onesposobljeno



ZAGREB Europska komisija jučer je predložila pravila kojima bi se otežala kupnja vatrenog oružja, ali i pojačao nadzor nad nabavkom i posjedovanjem, uključujući i onog oružja koje se smatra trajno onesposobljenim za uporabu. Prema prijedlogu, određene vrste poluautomatskog oružja privatne osobe neće moći posjedovati ni pod kojim uvjetima, odnosno čak niti ako je to oružje trajno onesposobljeno. Jednako tako, civilima neće biti dozvoljeno posjedovanje ni deaktiviranog automatskog ili vojnog oružja. Države članice morat će u nacionalnim registrima imati podatke o vlasnicima oružja koje je deaktivirano i morat će se bilježiti svaka promjena, poput promjene vlasnika.


Komisija želi propisati i minimalne, zajedničke standarde za deaktivaciju oružja, koji se sada razlikuju od države do države. Prema prijedlogu, zemlje članice trebaju osigurati da posebno tijelo potvrdi da je oružje deaktivirano i da su izvršene promjene na njemu nepovratne, odnosno da ga se ne može ponovo staviti u uporabu, primjerice, uz pomoć dijelova kućne izrade ili kupljenih putem interneta. Vlasnik takvog oružja dobio bi certifikat, a samo oružje posebnu oznaku, bez čega deaktivirano oružje ne smije biti preneseno u drugu članicu.


Predlaže se i zabrana prodaje oružja i dijelova putem interneta, osim za trgovce i posrednike s dozvolom. Trenutno europska pravila propisuju da stjecanje vatrenog oružja na taj način, uz dozvolu, mora biti strogo kontrolirano. U Komisijin prijedlog uključena su i oružja poput signalnih pištolja i pištolja kojima se označava start utrka jer u Bruxellesu procjenjuju da postoji rizik od njihovog pretvaranja u ubojita sredstva pa traže od zemalja članica da poduzmu mjere kojima će onemogućiti transformaciju u funkcionalno vatreno oružje.Komisija predlaže i bolju razmjenu informacija među državama članicama, primjerice u slučaju kad netko u jednoj članici ne dobije odobrenje za posjedovanje oružja. Nova, stroža pravila Komisija je najavila još u travnju, ali je nakon terorističkih napada u Parizu ubrzano njihovo donošenje. No, njezine prijedloge još trebaju odobriti Europski parlament i Vijeće EU-a da bi stupili na snagu.