Kraj "politike otvorenih vrata"

Slovenija uvodi oštrije mjere kontrole izbjeglica na granici s Hrvatskom, za žicu platili 12 eura po metru

Hina

Foto Reuters

Foto Reuters

Oštrije mjere kontrole na južnoj granici i smanjivanje dnevnog priljeva migranata predložili su u svojim nastupima i predsjednik Borut Pahor koji traži da se na granicu s Hrvatskom "uvede red" i čelnik desne oporbe Janez Janša koji stanje s izbjeglicama naziva kaotičnim i nekontroliranim



 Austrija je u zadnja 24 sata preuzela 6.675 migranata i izbjeglica iz kampova u Sloveniji, a u njima ih je trenutno još oko pet tisuća i čekaju tranzit prema sjeveru tijekom današnjeg dana, potvrdila je u petak ujutro slovenska policija, ali se Slovenija po tvrdnjama medija ipak  priprema ”ovih dana” uvesti oštrije mjere kontrole izbjeglica na svojoj granici s Hrvatskom.


Prema izvorima slovenske policije, dnevni priljev migranata koji dolaze iz Hrvatske u Sloveniju zadnjih se dana smanjuje, a suradnja dviju policija i njihova komunikacija o transportima migranata je dobra. Od sinoć do jutros u 4 sata u Dobovu je u dogovoru s hrvatskom policijom stiglo 3825 migranata koji se raspoređuju po tranzitnim centrima, a do podneva se očekuju još dva vlaka s nešto više od 2200 izbjeglica, objavila je policijska uprava Novo Mesto.



Schodder: Srbiji treba pomoć za izbjeglice


Predstavnik UNHCR-a za Srbiju Hans Friedrich Schodder izjavio je u petak da bi od oko 100 milijuna dolara pomoći, koja je zatražena od donatora za zemlje Balkana na migrantskoj ruti, četvrtina tog novca trebala pripasti Srbiji kako bi se mogli izgraditi privremeni smještajni kapaciteti i osigurati pomoć tijekom zimskih mjeseci.




Schodder je za Radio-televiziju Srbije (RTS) najavio i dodatnu pomoć vladi u Beogradu za zbrinjavanje izbjeglica. “Osigurano je 40.000 pokrivača, 20.000 jakni i odjeće za zimu i to će se nastaviti. Glavni je cilj ojačati objekte, pripremiti nameštaj i osigurati grijanje”, rekao je Schodder, naglašavajući kako će se izbjeglice tijekom zime duže zadržavati u Srbiji jer će im odlazak u zemlje EU ovisiti u vremenskim prilikama.


“Trebamo biti svjesni i mogućnost situacije da se zatvore granice. Želimo pomoći Srbiji da nitko od izbjeglica ne bude ugrožen”, rekao je dužnosnik UNHCR-a, ukazujući da su najavljeni kapaciteti za smještaj 3.000 ljudi nedovoljni i da je potrebno osigurati veće kapacitete.


On kaže kako UNHCR razgovara s vladom da se objekti koji su u državnom vlasništvu pripreme za smještaj izbjeglica.


Srbija je ovog tjedna izvjestila Europsku uniju da će pripremiti 3.000 dodatnih mjesta za privremeni smještaj izbeglica, uz već preuzete obaveze za 3.000 smještajnih kapaciteta.


“Većina ovih smještajnih kapaciteta bila bi privremena”, rekao je  Schodder.


Inače, Europska komisija predviđa da do kraja sljedeće godine još tri milijuna migranata može doći u zemlje članice EU-a, iako su kapaciteti za njihov prijem već i sada na velikom testu.


U Srbiju je preko Makedonije i Grčke u posljednja 24 sata ušlo oko 1.000 izbjeglica, što je pet puta manje nego obično, a razlog tome je štrajk grčkih pomoraca zbog kojeg trajekti nisu radili pa se novi val očekuje kasnije danas ili početkom vikenda.


Prihvatni centar u Preševu, na jugu Srbije, jutros je skoro prazan, a preko Miratovačkog polja pristiglo je tek stotinjak izbjeglica, izvjestila je Radio-televizija Srbije.



Sinoć završena izvanredna sjednica slovenskog parlamenta o izbjegličkoj krizi koju je zahtijevala konzervativna oporba završena je bez posebnih zaključaka, ali je rasprava pokazala da Slovenija mijenja svoju dosadašnju politiku “otvorenih vrata” i da bi idućih dana mogla postaviti fizičke prepreke na svojoj schengenskoj granici prema Hrvatskoj, navode danas slovenski mediji.


Oštrije mjere kontrole na južnoj granici i smanjivanje dnevnog priljeva migranata predložili su u svojim nastupima i predsjednik Borut Pahor koji traži da se na granicu s Hrvatskom “uvede red” i čelnik desne oporbe Janez Janša koji stanje s izbjeglicama naziva kaotičnim i nekontroliranim.


S druge strane, premijer Miro Cerar je u svojim istupima za govornicom zanijekao optužbe oporbene strane kako kasni za događajima i da je odgovoran za “masovne ilegalne migracije”, “kaos” na granici s Hrvatskom, te da vlada ne kontrolira situaciju, pa će se Slovenija pretvoriti u “džep” s tisućama migranata među kojima su možda i islamski ekstremisti. No, Cerar je, kako njegov nastup pred zastupnicima interpretira današnje ljubljansko “Delo”, zapravo poručio da će svoje postupke u migrantskoj krizi prilagođavati stvarnoj situaciji i da bi “već idućih dana mogla biti postavljena ograda na granici s Hrvatskom, koju bi štitile odgovarajuće policijske i druge snage”.U prilog procjenama da će Slovenija ići u veće restrikcije u primanju migranata govori i informacija koju je u četvrtak objavila Slovenska televizija, a prema kojoj je u državu već pristiglo 125 kilometara žičane ograde za obranu “schengenske” granice.

Cerarova vlada je žicu kupila po 12 eura za metar, a u njenom postavljanju na nekim sektorima granice pomagat će i vojska koja će i štititi žicu od mogućih oštećenja koje bi mogli izazvati migranti u želji da prijeđu preko zelene granice, navodi Slovenska televizija.


U prilog tezi da se Cerarova vlada priprema “za sve situacije”, pa i onu da Njemačka i Austrija potpuno zatvore svoje granice, o čemu za sada nema potvrde, govori i najavljeni popodnevni susret predsjednika slovenske vlade s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom u Lendavi.


Cerar je na početku migrantske krize načelno odbijao svaku pomisao na postavljanje bodljikave žice na granici, odbijajući “politiku zidova u Europi”, ali i naglašavao važnost slovenske schengenske granice prema Hrvatskoj, očekujući da će zemlje iz Schengenskog prostora slovenskoj policiji poslati pomoć od oko 400 policajaca u roku jednog tjedna, što se do sada nije dogodilo, pa ih je stiglo samo 50-ak.


S druge strane, Orban je nedavno izjavio da je potrebna energična obrana Schengenskog prostora od migrantskog vala, dodavši da, ako je zakazala obrana južne schengenske granice u Grčkoj, nju sada treba braniti na sjeveru, pri čemu su u prvom planu Mađarska i Slovenija.


Slovenski medijii danas vrlo pesimistično procjenjuju mogućnost  sveobuhvatnog rješenja migrantske kriize na razini EU-a, te najavljuju da će se i dalje pojavljivati solo-akcije zaštite vlastitih granica pred migrantskiim valom.


Tako mariborski list “Večer” u komentaru navodi kako se pokazalo da je migracijska politika EU-a “velika katastrofa”, te da je “jasno da će Njemačka, a onda i Austrija” svoje granice za migrante “uskoro zatvoriti”.


Tek to će onda dovesti do “prave izbjegličke krize”, navodi list, podsjećajući na vodeću ulogu koju je Njemačka do sada u krizi imala svojom politikom otvorenih vrata za izbjeglice s Bliskog istoka i politiku otvorenih vrata njemačke kancelarke Angele Merkel.


Dosadašnji pokušaji relokacije izbjeglica iz Grčke i Italije, te uvođenje obvezujućih kvota u stvarnosti su se pokazali kao “loš vic”, navodi mariborski dnevnik.


Ljubljanski tjednik “Mladina”, tradicionalno okrenut mlađoj čitateljskoj publici ljevičarske afilijacije, u svom novom broju u komentaru upozorava na rastući val nacionalizma i različitih fobija koje rastu s nastavkom izbjegličke krize, a što potiču i neke stranke, pa čak i javni mediji.


U novoj nacionalističkoj histeriji sudjeluju svi, pa i slovenski nacionalni tv servis koji je u svoju emisiju u kojoj se razgovaralo o izbjegličkom problemu pozvao i prononsiranog nacionalista Zmagu Jelinčiča za kojega se činilo da su ga Slovenci već zaboravili, navodi “Mladina”.


“Zar nismo već u nekadašnjoj Jugoslaviji uvidjeli kamo sve vodi takvo neodgovorno ponašanje nacionalnih medija”, poentira ljubljanska “Mladina”, podsjećajući na medijsku potporu koju je imala nacionalistička politika koja je prije 25 godina izazvala rat na prostoru tadašnje države.