
Miroslav Maškarin u pratnji odvjetnice / Snimio Silvano JEŽINA / NL arhiva
Rabljanin Miroslav Maškarin čija je operacija slijepog crijeva završila amputacijom lijeve potkoljenice, Dijana Aničić i Jasmina Križanić Pitra čija su djeca doživotni invalidi, obitelji preminulih Anđe Crnogorac i Tanje Kasum... ali i mnogi drugi još uvijek čekaju sudski pravorijek je li netko pogriješio ili je riječ o nesretnim slučajevima
Potvrđivanje optužnice protiv riječkog neurokirurga dr. Nevena Eškinje, kojom ga se tereti da je dijelom nesavjesno postupajući prouzročio smrt mladića prije tri godine, opet je pokrenulo priče o sudskim postupcima u kojima se kao optuženici u kaznenim djelima javljaju liječnici za koje se sumnja da su nedovoljno savjesnim liječenjem prouzročili trajne zdravstvene posljedice pa čak i smrt pacijenta, kao u ovom posljednjem slučaju koji će se tek od jeseni rasplitati na riječkom sudu.
Slučaj Maškarin
Do sada medijski najeksponiraniji slučaj na riječkom području zasigurno je onaj mladog Rabljanina Miroslava Maškarina čija je rutinska operacija slijepog crijeva završila amputacijom lijeve potkoljenice. Uslijedila je istraga, a potom zatražena i kaznena odgovornost glavnog operatera, dr. Branka Popovića.
Kirurga Popovića Državno odvjetništvo tereti za nesavjesno liječenje smatrajući da je u srpnju 2006. godine za operacije crvuljka iz nehaja grubo prekršio pravila struke pri čemu je mladiću ozlijedio aortu, a što je za posljedicu imalo amputaciju noge mladog Rabljanina.
Općinski sud ga je u rujnu 2011. godine zbog nesavjesnog liječenja Miroslava Maškarina nepravomoćno osudio na uvjetnu kaznu – osam mjeseci zatvora s rokom kušnje od dvije godine. Županijski sud u Rijeci je potom ukinuo presudu Općinskog suda i vratio predmet na ponovno suđenje.
Ponovljeni sudski postupak još uvijek nije okončan. Optuženi Popović rekao je da se ne smatra krivim ostajući kod obrane iz prošloga postupka – da nije primijenio ni pogrešnu metodu ni prekršio pravila struke i da je njegovo postupanje bilo daleko od nesavjesnog.
Bezuvjetni zatvor
Na bezuvjetni zatvor zbog liječničkih postupaka na zagrebačkom Općinskom kaznenom sudu sudac Rafael Krešić osudio je dvojicu ginekologa zbog nestručnog poroda. Ginekolog Predrag Đurić kažnjen s godinom i pol zatvora, a njegov kolega Ivo Balenović prošao je s uvjetnom presudom od tri mjeseca, s rokom kušnje od godinu dana. Razlog za ovakvu kaznu bio je porod Jasmine Križanić Pitra iz 2007. godine.
Đurić je vodio porod, a kada je došlo do komplikacija u pomoć je pozvao i kolegu Balenovića. Izveli su zajedno Kristellerov zahvat, a vještačenjima se tvrdilo kako je to također odrađeno nepravilno. Dodatna otežavajuća okolnost bila je činjenica da je Đurić kao privatni ginekolog vodio Križanović Pitru kroz trudnoću te onda u KB Merkur obavljao porod, iako tamo nije zaposlen.
Balenović je pak u to vrijeme bio dežurni liječnik na ginekološkom odjelu. Zbog svega toga Jasminkin sin Dominik rođen je nepokretan i slijep, a evidentirano mu je pedesetak dijagnoza od kojih su neke opasne i po život.
Smrt rodilje
Jedan nezavršeni sudski slučajeva je i parnica koju je protiv Doma zdravlja splitsko-dalmatinske županije i KBC-a Split pokrenula obitelj Anđe Crnogorac, trudnice koja je umrla 2003. godine. Ona je 23. lipnja 2003. godine trebala donijeti na svijet peto dijete i oko jedan sat u noći je nazvala imotskog ginekologa Cicka Rebića.
On joj je rekao da se javi dežurnoj sestri u imotski Dom zdravlja te telefonom davao upute za pripremu rodilje, a u bolnicu je fizički došao tek tri sata kasnije. Kada su otkucaji srca nerođene bebe usporili, odlučuje transportirati rodilju u splitsku bolnicu. Umrla je na JIL-u oko 7 sati. Utvrđeno je da je smrt nastupila zbog razdora maternice, zbog iskrvarenja te razvoja hemoragijskog šoka i hipoksije, dok je beba umrla zbog asfiksije (gušenja).
Odlukom Županijskog suda u Splitu iz 2012. obitelji je dosuđeno gotovo tri milijuna kuna na ime duševnih boli i parničnih troškova. Odvjetnik obitelji Vinko Ljubičić nam je potvrdio kako je odšteta plaćena, kao i da se uredno plaća pravomoćno dosuđena renta. Kazneni postupak protiv dr. Rebića još traje.
Pred Općinskim sudom u Imotskom dobio je 18 mjeseci zatvora uvjetno na pet godina, no presudu je ukinuo Županijski sud te je od tada pred Općinskim sudom u Sinju, gdje se čekaju nova vještačenja, iako ih je do sada napravljeno više od desetak.
Splitski blizanci
Liječnica Gorana Trgo je ipak pravomoćno oslobođena optužbe. Taj slučaj je još stariji, i datira iz sredine 1999. godine. Optužnica je teretila dr. Trgo i kirurga Tea Borića za teško kazneno djelo protiv zdravlja ljudi, odnosno da su skrivili smrt 26-godišnje Tanje Kasum.
Prema optužnici, zbog njihovog postupanja je djevojka, koja je inače bolovala od Downovog sindroma, preminula »13. lipnja kao posljedica neprepoznate upale i puknuća crvuljka s posljedičnom difuznom gnojnom upalom potrbušnice«.
U lipnju 2011. godine oboje liječnika su oslobođeni, no po žalbi tužiteljstva Županijski sud je u konačnici potvrdio oslobađajuću presudu za dr. Trgo, dok se protiv dr. Borića predmet – vratio na ponovno suđenje, i još traje. Naputak je nakon gotovo 13 godina sudovanja od tragedije bio – treba utvrditi zašto je prošlo 13 sati od prijema pacijentice do operacije.
Konačno, u trećem slučaju još nema nikakve presude, ni kaznene ni parnične. Ponovno je u pitanju trudnoća koja je pošla po zlu, i to u ljeto 1998. godine! Dijana Aničić je nosila blizance, no sve je završilo tako da je jedna beba umrla, a drugo dijete je rođeno kao teški, doživotni invalid.
Kazneni postupak se vodi protiv splitskih ginekologa dr. Tomislava Strinića i dr. Borisa Delića te još uvijek nema presude, kao ni u parnici koja pak traje na sudu u Zagrebu. I u tom predmetu su ključnu ulogu odigrali vještaci te njihovi posljednji iskazi idu u korist bolničkim liječnicima: pri ulasku u bolnicu jedno dijete je već bilo mrtvo.