Prva HNL

Oproštaj od Kantride: Rijeka slavila golovima Balaja, Sharbinija i Tomasova

Ivan Volarić

Foto V. Karuza

Foto V. Karuza



Nogometaši »Rijeke« oprostili su se u velikom stilu od svojih navijača istekom sezone, a tko zna možda i Kantride kakvu danas poznaju. Bekim Balaj, Anas Sharbini i Marin Tomasov zapalili su svjećice na Armadinoj rođendanskoj torti (navijači Rijeke slavili su 28. rođendan), odveli svojom pogocima bijele do još jedne dojmljive proljetne pobjede.


Foto V. Karuza


Foto V. Karuza





 Igrači »Rijeke« ponovo su se dobro zabavljali igrajući dopadljiv nogomet za dušu navijača kojima su servirali puno pogodaka i poteza zbog čega se isplatila svaka sekunda provedena pod stijenama ovoga proljeća. Osječani u takvim okolnostima jednostavno nisu imali šanse, a posebno nakon što je njihov stoper Slavko Bralić napravio dvije gluposti. U prvom poluvremenu skrivio je dosta naivno najstrožu kaznu (i ozljedio prvo ime utakmice Ivana Tomečaka), a u nastavku neopreznim startom na sredini travnjaka zaradio drugi žuti karton, te ostavio svoje suigrače na cjedilu u posljednjih pola sata utakmice.



Stadion na Kantridi. Gledatelja: 6000. Sudac: Marin Vidulin (Kanfanar) 7. Strijelci: 1:0 Balaj (18′), 2:0 Sharbini (34′-11m), 3:0 Tomasov (66′). Žuti kartoni: Leovac (Rijeka), Bralić (Osijek). Crveni karton: Bralić (60′).RIJEKA. Vargić -, Tomečak 7,5, Samardžić 6,5, Lešković 6,5, Leovac 6,5, Jugović 6,5, Bradarić 7, (71′ Radošević) -, Močinić 7, Tomasov 7, Sharbini 7,5, (81′ Ajayi) -, Balaj 7OSIJEK: Mikulić -, Matas 5,5, Bralić 5, Laštro 5,5, Pavić 5,5, Škorić 5,5, Čuljak 5,5, Šorša 5,5, Vojnović 5,5, (46′ Špehar 5,5), Glavaš 5,5, (71′ Anić -), Perošević 5,5, (75′ Mešanović -)


Čim je sudac Vidulin označio kraj utakmice sa zapada je uslijedila invazija travnjaka, stotine navijača krenulo je u pohod po »suvenire«, a najgore su prošli igrači »Rijeke« koji su ubrzo ostali samo u donjem rublju. Izašli su ponovo na travnjak pozdraviti navijače tek nakon što su posjetili klupskog ekonoma Rustema Gashija.


Trebalo je doista imati puno hrabrosti i zaigrati od prve minute tako otvoreno kao što su to učinili Osječani na Kantridi. Svaka čast Ivi Šušku na kockarskom pokušaju koji je donio tek jedan konkretniji pokušaj (Perošević 2′) i obilje prostora raspoloženoj riječkoj momčadi da nastavi s dopadljivim proljetnim partijama. U 10. minuti Balaj nije uspio iskoristiti Laštrin dar, a u 18. minuti dogodilo se očekivano. »Rijeka« je povela nakon što je u uvodnih 10-ak minuta prvo primirila goste, a onda im sakrila loptu. Osječani su upali u »riječki mlinac«, nisu pošteno ni osjetili dobar travnjak, a našli su se u osjetnom rezultatskom zaostatku. Visoko postavljena gostujuća obrana nije stigla zatvoriti Močinićevu dubinsku loptu za Tomečaka i njegov bijeg po desnoj strani.


Sharbini je natrčao na povratnu loptu, a Balaj dočekao odbijanac rutinski ga pospremivši u mrežu sa sedam, osam metara – 1:0. U 22. minuti ponovo je Tomečak ubacio, a Balaj poput engleskih centafora staroga kova skočio i glavom poslao loptu kraj gola. U 30. minuti Tomasov je svoj bijeg lijevom stranom zaključio nepreciznim udaracem, a u 32. minuti Tomečak se definitivno prometnuo u ključnu figuru na terenu nakon još jednog prodora desnim bokom.


 Lopta je završila unatrag za Bradarića, a onda se vratila Tomečaku koji je izbjegao zaleđe. Bralić je startao na braniča »Rijeke« i počinio prekršaj nakon kojega je Tomečak uskoro zbog ozljede morao s terena (Leovac je otišao na desnu stranu, a Bertoša ušao na lijevu). Anas Sharbini izveo je najstrožu kaznu, poskliznuo se u odsutnom trenutku, ali ipak prevario Mikulića – 2:0. Tek nakon drugog pogotka Osječani su došli do daha, osjetili malo loptu i atmosferu u kojoj ove sezone nisu imale šanse ni puno kvalitenije momčadi od njihove.


Šušak je početkom nastavka shvatio da je izgubio ovu utakmicu pa je izvukao Vojnovića da nepotrebno ne zaradi treći žuti karton. Kek nije imao razloga bilo što čuvati, a ni mijenjati. Riječka momčad nastavila je i u drugom poluvremenu u proljetnom stilu tražiti novi pogodak, iako je primjetno spustila ritam trčanja. Već u 49. minuti moglo je biti 3:0 nakon što je Balaj okrenut leđima primio Leškovićevu loptu, okrenuo u mjestu svojega čuvara Bralića, a onda volej udarcem iz prve s deset metara promašio okvir gola.


U 60. minuti Osječani su ostali s igračem manje nakon što je Slavko Bralić zakasnio u jedan duel s Jugovićem i opružio ga na travnjak za drugi žuti karton. Možda malo prestrogo, iako se ne može reći da je sudac Vidulin pogriješio. Ubrzo je goste stigao treći pogodak. Tomasov je pospremio loptu u nebranjenu mrežu nakon što je Jugović prebacio loptu preko glave osječkih braniča, a Sharbini je odnio vrškom kopačke ispred istrčalog vratara Mikulića – 3:0. Četvrtom pogotku »Rijeke« ispriječio se u 87. minuti vratar Mikulić (Ajayi), a u minutu kasnije greda (Balaj).


 


TIJEK SUSRETA:


90′ – Gotov je susret. Još jedna pobjeda Rijeke.


88′ – Danas je iznimno raspoložen i Balaj koji je sada sa 16 metara zatresao vratnicu.


87′ – Malo je nedostajalo da sjajan šut Radoševića s preko 30 metara završi u mreži.


81′ – Tomasov se lijepo okrenuo i tukao s ruba kaznenog prostora, no pored vratnice.


80′ – Ajayi je ušao umjesto Sharbinija.


72′ – Bradarića mijenja Radošević.


66′ – GOOOL! Tomasov dovodi Rijeku do vodstva 3:0. Jugović je napravio veći dio posla, dodao za Sharbinija koji je glavom prebacuje do Tomasova za njegovu sigurnu realizaciju.


60′ – Bralić je na polovici nepotrebno načinio prekršaj za drugi žuti i mora napustiti igru.


49′ – Leovac je dobio žuti karton i neće moći nastupiti protiv Dinama u posljednjem kolu.


48′ – Prekrasna akcija. Lešković je dao dugu loptu za Balaja, koji je primiruje prsima i iz okreta tuče volejem, nažalost, malo pored gola.


45′ – Nakon minute nadoknade, gotovo je prvo poluvrijeme. “Rijeka” u potpunosti kontrolira susret.


39′ – Start koji je prethodio jedanaestercu ipak je prošao loše po Tomečaka koji izlazi iz igre. Ulazi Bertoša koji zauzima lijevi bok, dok Leovac ide desno, na Tomečakovo mjesto


34′ – GOOOL! Realizator s 11 metara je kapetan Anas Sharbini, koji se pri izvođenju poskliznuo i pao, ali lopta ide u mrežu.


32′ – Bralić je u kaznenom prostoru pokosio Tomečaka, sudac pokazuje na jedanaesterac.


30′ – Tomasov se našao u sjajnoj prilici, ali i njemu nedostaje preciznosti. Lopta je otišla preko gola.


28′ – Armada dojmljivom koreografijom slavi 28. rođendan.


22′ – Balaj opet pokušava, glavom, ali ovaj put neprecizno.


18′ GOOOL! – Tomečak je prošao brzo po desnoj strani, puca Sharbini, a lopta se sretno odbija do Balaja koji je s nekoliko metara neumoljiv za – 1:0 za Rijeku.


10′ – Nakon pogreške Laštre lopta dolazi do Balaja, riječki napadač tuče s desna iz prve, ali pored gola.


8′ – Bradarić je sjajno dao dugu loptu za Balaja, koji ostaje korak prekratak pred Matasom.


2′ – Uzvratio je odmah s druge strane, također pored gola, Antonio Perošević.


1′ – Počeo je susret. Prvi napad ima Rijeka i odmah udarac Tomasova s 35 metara preko gola.


0′ – Na Kantridi se okupilo između tri i pol i četiri tisuće gledatelja.