Nereagiranje bi bilo ravno izdaji

Saborska oporba: Vlada bi, kao i kod ‘švicarca’, trebala intervenirati i oko Ine

Hina

Vukšić predlaže novi zakon o Ini, otkup sedam posto dionica čime bi, kaže, Hrvatska postala većinski vlasnik. To je netržišno, ali je u interesu Hrvatske države i u interesu njezinih građana, rekao je



ZAGREB – Dio saborske oporbe ocijenio je u četvrtak da bi Vlada, kao što je intervenirala kod ‘švicarca’ trebala intervenirati i u slučaju Ine.


»Kao što je intervenirala oko ‘švicarca’, Vlada bi trebala intervenirati i u slučaju Ine«, rekao je nezavisni zastupnik zastupnik Branko Vukšić nakon stanke koju je, zbog stanja u sisačkoj Rafineriji, ali i ukupnog stanja oko Ine, tražio HDSSB-a, a priključili se i drugi.


Vukšić predlaže novi zakon o Ini, otkup sedam posto dionica čime bi, kaže, Hrvatska postala većinski vlasnik. To je netržišno, ali je u interesu Hrvatske države i u interesu njezinih građana, rekao je.




Oporba upozorava na »dijametralno« suprotne izjave unutar Vlade oko Ine, konkretno između ministra gospodarstva i premijera. Jedan kaže otkupit ćemo dionice, drugi kaže nemamo novca, primjećuje laburist Mladen Novak.


Hrvatska je, ističe Novak, jedan od vlasnika Ine, a vlasnik, osim interesa dobiti ima i interes energetske neovisnosti i očuvanja radnih mjesta. Oba ta interesa Vlada nije shvatila ozbiljno, tvrdi laburist.


Da Vlada mora osigurati energetsku samostalnost države, smatra i Vukšić. »Ako to ne učini to je ravno izdaji«, poručuje.


Istu temu problematizira i Boro Grbišić (HDSSB), podsjeća da je Hrvatska prodala banke, telekomunikacije, pa se pita kakva je država koja nema ni energetiku.


Iznosi i viđenje zbog čega na pet sastanaka predstavnika Ine i MOL-a nije postignut nikakav dogovor. »Jasno je kome je u cilju otezanje, prestanak rada Rafinerije Sisak, uništenje maloprodaje Ine koja sada ima 16 benzinskih postaja u tzv. pilot projektu franšize, davanja u zakup nekim privatnicima«, kaže Grubišić.


Ističe i da se od predsjednika Nadzornog odbora Ine (Siniše Petrovića), »našeg čovjeka kojeg je postavio premijer Milanović, »nikada, ni jedna riječ« nije čula u javnosti. Poglavito, kaže, nismo čuli kako se Inom upravlja temeljem koruptivnog ugovora koji je sklopio bivši premijer Ivo Sanader.


Ivan Domagoj Milošević (HDZ) zatražio je od Vlade da se izjasni o mogućoj isplati dividende dioničarima Ine, ocijenivši da bi takav potez u pitanje doveo investicije i očuvanje radnih mjesta u nacionalnoj naftnoj kompaniji.


»Svi ćemo se složiti da nacionalni interes mora biti investiranje i očuvanje radnih mjesta, a ne isplata dividende«, kazao je Milošević.


Naglasio je da građane ne treba plašiti tržištem i tražiti krivca u MOL-u, bankama i drugima. »Svaka država ima na raspolaganju alate za odrediti jasna pravila igre za sve«, kazao je Milošević.


I SDP-ova Dragica Zgrebec ističe kako je logično da MOL štiti svoj profit, ali i upozorila da se strateški partner u prvom međudioničkom ugovoru, nakon što je Hrvatska prodala 25 posto plus jednu dionicu Ine, obvezao da će modernizirati rafinerije u Sisku i Rijeci.


»Iz toga je definiran čitav petogodišnji investicijski program koji kao najveće investicije ima rafinerije u Sisku i Rijeci. Zašto je Nadzorni odbor tada, a znamo tko ga je vodio, nekoliko puta prolongirao vrijeme za investiranje«, upitala je Zgrebec.


Podsjetila je i da je prvi međudionički ugovor predvidio izmjene nakon što jedna strana stekne više od 50 posto ili druga padne ispod 25 posto dionica.


Taj je ugovor, međutim, promijenjen kad je MOL stekao 49 posto dionica, i to tako da su Mađarima prepuštena upravljačka prava u Ini, rekla je Zgrebec, ističući da bi Sabor sada trebao razmotriti kako bi država u tim okolnostima mogla zaštititi svoje interese u nacionalnoj naftnoj kompaniji Ini.