3D modeli

Uspjeh jedinice za oralnu kirurgiju KBC-a Rijeka: Do regeneracije kosti čeljusti uz pomoć 3D modela

Ingrid Šestan Kučić

Tomislav Ćabov i Zlatan Car - uz 3D print čeljusti operacijski zahvat skraćen za dva sata / snimio S. Ježina

Tomislav Ćabov i Zlatan Car - uz 3D print čeljusti operacijski zahvat skraćen za dva sata / snimio S. Ježina

Tim specijalista za oralnu kirurgiju KBC-a Rijeka predvođen prof. dr. Tomislavom Ćabovim izveo je prvi operacijski zahvat koristeći 3D print čeljusti čime je zahvat smanjen sa šest na četiri sata, a pripreme za zahvat trajale su šest mjeseci



 Tim specijalista ustrojbene jedinice za oralnu kirurgiju KBC-a Rijeka kojeg je predvodio prof. dr. Tomislav Ćabov prvi put je za »generalnu« probu operacijskog zahvata koristio 3D print čeljusti čime je zahvat za pacijenta bio manje zahtjevan, a oporavak brži. Operacijski zahvat regeneracije horizontalnih i vertikalnih defekata u kosti s kojim je nadoknađen izgubljeni volumen kosti zahvaljujući 3D isprintu smanjen je sa šest na četiri sata. Pripreme za zahvat trajale su šest mjeseci, a prof. dr. Čabov navodi da se radilo o ekstremnom slučaju.


Ekstreman slučaj


– Pacijentica je izgubila sve zube u gornjoj čeljusti radi uznapredovale paradontne bolesti. kao posljedica dugogodišnje borbe s paradontozom nastali su veliki defekti u kosti čeljusti, a uz operativni zahvat koji smo izveli druga opcija za pacijenticu bila je manje zahtjevna jer radilo se o izradi proteze. No, nedostatak je što je to »mobilno rješenje«, jer proteza nije fiksirana u ustima. Stoga se pacijentica odlučila na ovu drugu zahtjevniju opciju, a za nas je pravi izazov bio regenerirati tako veliki defekt u jednom zahvatu, jer u zadnjem dijelu čeljusti nedostajala je vertikalna i horizontalna dimenzija kosti, dok je u prednjim dijelovima nedostajala širina kosti. Nakon detaljne dijagnostike odlučili smo nadoknaditi izgubljenu vertikalnu visinu s obostranim podizanjem dna sinusa, a horizontalnu dimenziju Khouryevom tehnikom s koštanim nadomjestkom koji se sastojao od kombinacije biomaterijala i kosti pacijenta, priča prof. dr. Ćabov.


U izvedbi zahtjevnog zahvata, dodaje, kao i u planiranju velika pomoć je bio 3D isprint, jer u planiranju zahvata omogućio je vizualizaciju cijele kosti i njeno promatranje iz svih kutova. Bilo je vidljivo koliko točno kosti nedostaje, o kakvoj se vrsti defekta radi, a to je presudilo u odluci na koji način regenerirati defekt i koje materijale koristiti.




– Kod koštanih defekata ove veličine kost koja se koristi za regeneraciju uzima se s kuka ili lubanje pacijenta, a to jako produljuje vrijeme oporavka, povećava mogućnost komplikacija, kao i troškove zahvata. Međutim, preciznim planiranjem pomoću 3D modela uspjeli smo sakupiti dio kosti iz gornje čeljusti, odnosno s istog operacijskog polja, a dio iz stražnjeg dijela donje čeljusti i na taj smo način izbjegli potrebu za otvaranjem novih udaljenih donorskih mjesta kao što su kuk i lubanja. Veliku pomoć u svemu tome imali smo iz Klinike za anesteziologiju, tumači prof. dr. Ćabov.


Prvi u Hrvatskoj


Ovakvim načinom planiranja i izvedbe operacije, kaže, zahvat je za pacijenticu bio manje zahtjevan, a oporavak brži i praćen s manje tegoba. Zbog mogućnosti da se cijeli zahvat isplanira prije same operacije i isproba na 3D modelu sam je zahvat bio brži i bez većih iznenađenja. Dodajući kako nije upoznat s podatkom da je itko u Hrvatskoj do sada pomoću 3D modela isplanirao sličan zahvat prof. dr. Ćabov kaže da je pred pacijenticom još dug put do završetka cijelog postupka, jer slijedi ugradnja implatanta u regeneriranu kost, a potom izrada fiksnog mosta nad implatantima, ali i čeka je i sličan zahvat na donjoj čeljusti. Suradnja s Centrom za modeliranje i napredno računanje te Tehničkim fakultetom Sveučilišta u Rijeci, kaže prof. dr. Ćabov, nastavit će se i dalje, dok prorektor za informatizaciju riječkog Sveučilišta prof. dr. Zlatan Car kaže kako je ovaj zahvat primjer korištenja novih tehnologija za poboljšanje života pacijenata.


– Centar je izradio digitalnu pripremu modela, a sam model printan je na Tehničkom fakultetu i to uz minimalne troškove. Ideja je s malim troškovima smanjiti troškove rezultata i dobiti dobar rezultat, a u ovom slučaju u tome smo i uspjeli, zaključuje prof. dr. Car.