Brojni problemi

Rio nije spreman: Par dana do otvaranja igara, a veliku pozornicu potresaju samo skandali

Kristian Sirotich

Thomas Bach / Reuters

Thomas Bach / Reuters

Organizacijski problemi, galopirajuća recesija i nezaposlenost, korupcija, rastuća stopa kriminala, Zika virus, prijetnje terorističkim napadima... Sve je to pogodilo Brazil pet dana uoči otvaranja Igara za koje čak 70 posto Brazilaca smatra  da će im donijeti više  štete nego koristi



Odbrojavanje se bliži kraju. Još je samo par dana ostalo do otvaranja Olimpijskih igara u Rio de Janieru i sve delegacije već su mahom doputovale u Brazil. Početak najvećeg sportskog događaja na čitavom se globusu očekuje s velikim nestrpljenjem, a nešto ipak nije onako kako bi trebalo biti. Samo je pet dana ostalo do početka igara, a sport nikako da iskoči u prvi plan. Olimpijske su igre vrijeme za stvaranje novih sportskih heroja, za veličanje Olimpionika, junaka i antijunaka, za buđenje nacionalnog zanosa, vrijeme za uživanje u sportu, a uoči Rija nikako da se zakotrlja taj sportski zamašnjak. Dapače, potpuno suprotno, kako se početak igara bliži, tako veliku pozornicu sve više uzurpiraju stvari i okolnosti o kojima čovjek najradije ne bi razmišljao. Od organizacijskih problema, preko svakodnevnih prijetnji mogućim posljedicama ubodom komarca zaraženog podmuklim Zika virusom, do još strašnijih svakodnevnih prijetnji mogućim terorističkim napadima.


Da će u Brazilu biti velikih organizacijskih problema nije neka novost, još prije pet godina Međunarodni olimpijski odbor na čelu s predsjednikom Thomasom Bachom upozoravali su domaćine da sustav javno-privatnog partnerstva možda i nije najsretniji način za rješavanje kompletnog infrastrukturalnog pitanja. No, malo su što mogli učiniti. Prije nekoliko dana domaćini su morali angažirati gotovo tisuću novih radnika da u najkraćem mogućem roku otklone sve nepravilnosti u ključnim objektima, pogotovo u Olimpijskom selu. Prvi stanovnici Olimpijskog sela ostali su šokirani zatečenim: nezadovoljavajućim higijenskim uvjetima, začepljenim nužnicima, curenjem vode po zidovima, otvorenim strujnim instalacijama…



Kinesko ministarstvo vanjskih poslova izdalo je »sigurnosno« priopćenje upućeno svojim državljanima koji tijekom Olimpijskih igara žele posjetiti Rio de Janeiro. Kineski turisti koji narednih dana otputuju za Brazil moraju pripaziti da dragocjenosti i satove ostave u svojim hotelskim sobama, da sa sobom ne nose nikakve torbice ili ruksake, da na ulici ne koriste mobitele… Također, u slučaju pljačke kinesko ministarstvo vanjskih poslova upozorava da se ni u kom slučaju ne pokušavaju obračunati s pljačkašima. Priopćenje, odnosno uputstva za ponašanje na ulicama Rija tijekom Olimpijskih igara objavilo je jučerašnje izdanje »China Dailyja«, a  nakon što je jedna kineska televizijska ekipa ostala bez kompletne opreme vrijedne nekoliko desetaka tisuća dolara, odnosno nakon što su četiri službenika kineske antidopinške agencije bili žrtve oružanog prepada nekoliko dana po dolasku u Brazil.





Poražavajuće stanje za projekt vrijedan 742 milijuna eura, u kojemu je izgrađeno 3.604 apartmana, kojima se cijena kreće u rasponu od 230 do 900 tisuća dolaara. Za sada ih je prodano svega 240. Svi olimpijski gradovi su najviše problema imali s izgradnjom smještajnih kapaciteta za sportaše, ali su ipak na vrijeme priveli radove kraju. No, u Brazilu su svi rokovi odavno probijeni, a Igre samo što nisu počele.


Dakle, pravo je pitanje jesu li 2009. godine glasači dobro izabrali eliminiravši Madrid, Chicago ili Tokyo, a nedovršeno Olimpijsko selo potvrđuje neke od strahova da Rio de Janeiro jednostavno nije spreman. Problemi u selu samo su vrh ledene sante, sudionike, a sportaša i službenih osoba bit će oko 18 tisuća, mnogo su više zabrinule vijesti da je čitav sigurnosni aspekt došao pod veliki znak pitanja nakon što su domaćini sedam dana prije početka igara otkazali ugovor tvrtki koja nije bila u stanju osigurati 3.000 zaštitara. Uskočile su dodatne vojne i policijske snage, zaštitari su regrutirani čak i u redovima umirovljenih policajaca… Neozbiljno za državu koja ima najveću stopu ubojstava na svijetu, u kojoj sve više jača strah od mogućih terorističkih napada nakon što su zaredala uhićenja povezana s ćelijama Islamske države, u kojoj je kriminal u porastu i kojoj zbog galopirajuće recesije i sve veće nezaposlenosti sve više manjka proračunskog novca za rješavanje sigurnosnog pitanja. Manjih sigurnosnih problema bilo je i tijekom slavnog karnevala, ali i tijekom Svjetskog prvenstva 2014. godine. Ulicama Rija tijekom Igara patrolirat će 90 tisuća pripadnika oružanih snaga i policije, dvostruko više nego li je to bio slučaj prije četiri godine u Londonu. Vrijedi vjerovati da će biti dovoljno!



60.000 tisuća obroka dnevno podijelit će organizatori sudionicima Igara10.500 sportaša i sportašica nastupit će u Riju3.000 dolara cijena je najskupolje ulaznice (najbolja mjesta za ceremonijal otvaranja)206 zemalja sudionica bit će na Olimpijskim igrama88 hrvatskih sportašica i sportaša nastupit će u Riju40 dolara cijena je najjeftinije ulaznice (plivanje)7,5 milijuna ulaznica pušteno je u prodaju (najveće zanimanje za nogomet, košarku, odbojku i rukomet)2 nova sporta (ragbi-sedam i golf, koji se vraća nakon 112 godina)


Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru veliku reklamu nije napravilo niti otkriće Zika virusa, zbog kojega su neki otkazali nastup, nije im pogodovao niti skandal s prikrivanjem dopinga u Rusiji, a niti politička nestabilnost u Brazilu. Organizacijski problemi, galopirajuća recesija i nezaposlenost, korupcija, rastuća stopa kriminala, Zika virus, prijetnje terorističkim napadima… Sve je to pogodilo Brazil pet dana uoči početka Igara pa i ne čudi da se ulaznice prodaju jako loše, a povjerenja javnosti gotovo da i nema. Uostalom, prema posljednjim istraživanjima čak 70 posto Brazilaca misli da će im Igre, u koje je za sada potrošeno 40 milijardi dolara, donijeti više štete nego koristi.