
Svjedokom istine nazvao se Ivo Sanader / Foto D. KRAJAC / CROPIX
On sam od tog postupka nema ništa, otkrivaju upućeni, napominjući kako ne postoji pisani zapis da je ugovor iz siječnja 2009. prije potpisivanja s MOL-om prošao koordinaciju Vlade
ZAGREB Bivši premijer Ivo Sanader je u četvrtak, te ponovno u petak na ročištu u Londonu kao svjedok mađarskog MOL-a svjedočio na UNICITRAL-u, UN-ovoj komisiji za međunarodno trgovačko pravo, pri kojoj je Hrvatska prije dvije godine zatražila arbitražu odnosno poništavanje dioničarskog ugovora Vlade i MOL-a iz 2009. godine o upravljanju Inom. Tim je ugovorom njegova Vlada MOL-u, iako nema većinski paket dionica, omogućila većinska upravljačka prava u Ini.
Vlada Zorana Milanovića je smatrala da je zbog tog ugovora izgubila pet milijardi kuna, a arbitražu je zatražila nakon što je MOL već ranije, 2013. godine, pri Međunarodnom centru za rješavanje investicijskih sporova u Washingtonu zatražio arbitražu kojom od Vlade želi naplatiti tri milijarde kuna, tvrdeći da je toliko izgubljeno time što država nije preuzela Inin plinski biznis, na što ju je također dodatkom dioničarskom ugovoru 2009. godine obavezala Sanaderova Vlada.
Bivši premijer je u izjavi za HRT kazao kako on u London nije stigao kao svjedok MOL-a već kao »svjedok istine«. Pozvao ga je, kaže, predsjednik suda. Kako je proces zatvoren za javnost, nije moguće doznati što je Sanader na ročištu izjavio, no za očekivati je da je, napominju upućeni u proces, branio dioničarski ugovor koji je njegova Vlada s MOL-om potpisala, budući da ga brani i u postupku koji se protiv njega vodi u Hrvatskoj. Nema sumnje, dodaju naši sugovornici, da je u London išao kao svjedok MOL-a. Formalnopravno, sve svjedoke, dodaju, poziva sud, jer šalje pozive na ročište, no predlaže ih stranka u postupku, u slučaju Sanadera MOL.
Nepoznata strategija
»Kako je riječ o arbitražnom sudu, Sanader nije bio obavezan odazvati se na ročište, što znači da je tamo želio, ili trebao ići iz nekog razloga. Nema sumnje da u arbitraži treba pomoći MOL-u, koji je ranije pomagao njemu. On sam od tog postupka nema nikakve koristi«, otkrivaju nam upućeni, napominjući kako ne postoji niti jedan pisani zapis da je ugovor iz siječnja 2009. godine prije potpisivanja s MOL-om prošao koordinaciju Vlade. Vladin pregovarački tim, tada sastavljen radi tog ugovora nije imao niti jedan sastanak, već je dokument direktno iz MOL-a otišao u kabinet tadašnjeg ministra gospodarstva Damira Polančeca, te je nakon toga prihvaćen na Vladi.
»Najveće pitanje sada je zašto u Londonu nije i netko bitan iz sadašnje Vlade, konkretno ministar gospodarstva? Ja sam za svog mandata redovito išao na ta ročišta. Koja je uopće strategija Vlade danas u tom itekako važnom procesu po Hrvatsku, tko se o njemu brine? Šutnjom nećemo dobiti proces, već će nastati nova šteta«, komentar je bivšeg ministra gospodarstva Ivana Vrdoljaka na Sanaderovo svjedočenje. Upravo su zbog ugovora iz 2009. godine protiv Sanadera i prvog čovjeka MOL-a Zsolta Hernadija podignute optužnice za primanje odnosno davanje deset milijuna eura mita zahvaljujući kojem su MOL-u ustupljena većinska upravljačka prava u Ini. Sanader je u tom postupku bio i pravomoćno osuđen no Ustavni je sud presudu poništio i suđenje vratio na početak. To znači da Sanader kao bivši premijer Hrvatske, optužen da je od MOL-a primio mito i oštetio državu, sad svjedoči u korist MOL-a.
Spremni na dogovor
Neslužbene informacije s UNICITRAL-a kažu da je taj postupak pri kraju, odnosno da bi sud svoj pravorijek mogao donijeti krajem godine, kao i to da Hrvatska u njemu dobro stoji. Izgubi li ga ipak, većinska prava MOL-a bit će »zacementirana«, a gubitak za koji država tvrdi da je zbog tih prava nastao, nepovratno izgubljen. Proces kojeg je, s druge strane, pokrenuo MOL u Washingtonu će potrajati, može se neslužbeno čuti, još najmanje godinu dana. Ako UNICITRAL presudi u korist Hrvatske, to će svakako utjecati i na arbitražu u Washingtonu, jer bi dodatak dioničarskom ugovoru, kojim je bilo regulirano preuzimanje plinskog biznisa, postao nevažećim.
Moguć je još jedan scenarij – da se postojeća Vlada dogovori s MOL-om, pa oba arbitražna postupka budu ukinuta. Milanovićeva je Vlada bila spremna na dogovor po kojem bi Mađari prihvatili novi model upravljanja Inom u kojem država upravlja kompanijom u skladu sa svojim dioničarskim pravima. I ministar gospodarstva Panenić izjavljuje da će raditi u korist države, no pregovaračka platforma, kao i novi pregovarački tim još uvijek nisu poznati, dok se nije dogodio niti jedan novi sastanak s MOL-om. Jedna od mogućih završnica ove trakavice podrazumijeva i da MOL svoj udio u Ini proda trećoj strani, ukoliko ima zainteresiranih.